Menu

Kalendarz dni płodnych

Jeżeli masz problemy z zajściem w ciążę, może się opłacić obserwacja cyklu przez dłuższy czas. Wtedy będziesz mogła stwierdzić, czy przebiega on regularnie, czy dochodzi do owulacji lub by lepiej zidentyfikować czynniki, które mogłyby ewentualnie zaburzyć Twoją płodność.

Nasz kalendarz cyklu ułatwi Ci dokumentację Twoich obserwacji. Dla każdego cyklu będziesz mogła założyć osobny arkusz, który możesz w każdej chwili wydrukować lub udostępnić innym NetMamom na formu, aby wymienić się informacjami. W naszym kalendarzu dni płodnych znajdziesz także wiele pomocnych informacji o tym, co może wpływać na poczęcie dziecka. Nasza oferta jest oczywiście bezpłatna.

Uwaga: Kalendarz dni płodny nie jest metodą antykoncepcji!

Przykładowy wykres kalendarza dni płodnych

Kalendarz dni płodnych - co go wyróżnia?

Jeżeli zdecydowałaś się na kalendarz dni płodnych NetMamy, będziesz mogła obliczyć swoje dni płodne na podstawie trzech różnych metod. Na początku wyznaczony zostanie przypuszczalny moment owulacji na podstawie podanych przez Ciebie danych na temat Twojego ostatniego cyklu. Dokona się to z pomocą kalendarza owulacyjnego NetMamy.

Dzień ten i określone w oparciu o to dni płodne zostaną automatycznie naniesione na każdy arkusz kalendarza i będą służyć Ci już na początku cyklu jako orientacja, kiedy prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest najwyższe.

Dodatkowo będziesz mogła zdecydować, czy kalendarz dni płodnych pracował będzie z użyciem metody pomiaru temperatury, czy metody objawowo-termicznej. W ten sposób możesz określić, czy dni obliczenia dokonywane będą tylko na podstawie wartości temperatury lub ewentualnie dodatkowo z uwzględnieniem właściwości śluzu szyjkowego.

Kalendarz dni płodnych - metody

Metoda temperaturowa oblicza na podstawie podanych przez Ciebie wyników pomiaru temperatury wstecz trzydniowy przedział czasu, w ciągu których prawdopodobnie miała miejsce owulacja.  Opiera się ona na wzroście temperatury ciała o 0,2°C, który może wskazywać na moment jajeczkowania. Jeśli zatem Twoja temperatura ciała przez trzy dni jest nieco wyższa niż w ciągu poprzedzających ten okres ostatnich sześciu dni, przy czym wzrost temperatury trzeciego dnia jest wyższy od ostatniego dnia poprzedających sześciu dni przynajmniej o 0,2° C, przyjmuje się, że w ciągu ostatnich 48 godzin przed wzrostem temperatury lub w dniu jej wzrostu nastąpiła owulacja. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu na temat metody temperaturowej.

Metoda objawowo-termniczna nie służy bezpośrednio do określenia prawdopodobnego momentu owulacji, lecz powinna retrospektywnie umożliwić wyznaczenie potencjalnych dni płodnych w cyklu. Odróżnia się ona od metody temperaturowej przede wszystkim tym, że zmiana temperatury uwzględniona będzie w obliczeniach dopiero wtedy, gdy przy obserwacji śluzu szyjkowego jego właściwości osiągną tak zwany szczyt śluzu płodnego, przy którym jest on szczególnie płynny i przejrzysty. W zależności od tego momentu, z uwzględnieniem zmian temperatury obliczone zostaną dni płodne. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu na temat metody objawowo-termicznej.

Jak interpretować kalendarz dni płodnych?

Poprzez obserwację oraz porównywanie poszczególnych arkuszy i prowadzeniu go przez kilka miesięcy, kalendarz dni płodnych może pomóc Ci wyciągnąć wnioski dotyczące regularności Twojego cyklu. W ten sposób będziesz mogła ewentualnie jeszcze lepiej oszacować dni płodne Twojego cyklu. Dlatego jest to bardzo ważny element fazy starania o dziecko.

Arkusze kalendarza muszą być za każdym razem prawidłowo i uważnie interpretowane. Jeśli będziesz się intensywniej i regularnie zajmować tym tematem, w krótkim czasie będziesz mogła szybko i bez problemu zdobyć orientację na tym obszarze, co umożliwi Ci jeszcze celniejszą interpretację obserwacji cyklu. Ważne jest także, abyś za każdym razem dokładnie wsłuchiwała się w sygnały, jakie wysyła Ci Twoje ciało.

Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.