Menu

Diagnostyka prenatalna

Z naszego działu: Diagnostyka prenatalna dowiesz się wszystkiego o badaniach prenatalnych oraz jakie badania z tego obszaru możesz wykonać w ramach opieki okołoporodowej.

Diagnostyka prenatalna: metody nieinwazyjne

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej przewidują trzy badania USG w czasie ciąży. W rzeczywistości nierzadko wykonuje się ich więcej. Z medycznego punktu widzenia nie są one konieczne, ale mogą być pomocne, jeśli Twój wiek lub przebyte choroby u Ciebie bądź w kręgu rodziny mogą wskazywać na podwyższone ryzyko.

Diagnostyka prenatalna służy wykryciu wad rozwojowych, chorób dziedzicznych i genetycznych u dziecka. Obok badań USG wykonywane są także badania krwi, jak na przykład powszechnie znany test potrójny. Ich wyniki pomogą z pewnością w podjęciu decyzji, czy niezbędne są dalsze badania.

Nowe badanie wykrywające Zespół Downa

Nowe badanie wykrywające Zespół Downa

Inwazyjna diagnostyka prenatalna to często ryzyko dla dziecka. Nowy i szybki test pozwoli w przyszłości na wczesne wykrycie Zespołu Downa u nienarodzonego dziecka. W tym artykule wszystko na ten temat.

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny

Jeżeli masz grupę krwi Rh-, a Twoje dziecko Rh+ to teoretycznie może dojść do konfliktu serologicznego. Diagnostyka prenatalna zna ma na to sposób. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego.

USG w ciąży

W tym dziale znajdziesz informacje o tym, jakie możliwości daje diagnostyka prenatalne w zakresie badań USG.

Inwazyjna diagnostyka prenatalna

W przypadku metod inwazyjnych pobierane są próby tkanek dziecka z wód płodowych, łożyska bądź pępowiny. To, jaka metoda zostanie wybrana, zależy przede wszystkim od tygodnia ciąży i pytania, na które odpowiedź ma dać badanie.

Niestety inwazyjna diagnostyka prenatalna może w niektórych przypadkach prowadzić do komplikacji albo nawet poronienia. Twój lekarz na pewno poinformuje Cię, z jakim ryzykiem związane jest wykonanie poszczególnych badań.

Amniopunkcja

Amniopunkcja

To jedno z narzędzi, jakimi dysponuje diagnostyka prenatalna. Podczas badania wód płodowych lekarz przez ścianę jamy brzusznej dokonuje wkłucia i pobiera próbę wód płodowych w celach diagnostycznych.

Biopsja kosmówki

Biopsja kosmówki

Podczas tego badania pobierane są komórki płodu znajdujące się w łożysku. Badanie to może być wykonane we wcześniejszej fazie ciąży. Uchodzi jednak za bardziej ryzykowne niż amniopunkcja.

Kordocenteza

Kordocenteza

Punkcja pępowiny może zostać wykonana od 19 tygodnia ciąży. Pobiera się wtedy tkanki z pępowiny w celu dalszych badań laboratoryjnych.

Diagnostyka prenatalna: za i przeciw

Diagnostyka prenatalna, zwłaszcza metody inwazyjne, budzi często wiele kontrowersji. Wiąże się ona bowiem z pewnym ryzykiem dla dziecka jak również niebezpieczeństwem otrzymania złej wiadomości. Pomożemy Ci rozważyć "za i przeciw" diagnostyki prenatalnej.

Diagnostyka prenatalna: tak czy nie?

Diagnostyka prenatalna: tak czy nie?

Jakie konsekwencje będzie miała niepomyślna diagnoza? W tym artykule znajdziesz przegląd wszystkich metod, jakimi dysponuje diagnostyka prenatalna wraz z ich wadami i zaletami.

Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

U około 5-10% kobiet stwierdza się w okresie przedporodowym cukrzycę ciążową. Schorzenie to często przybiera podstępną, nie dającą żadnych objawów formę. Dlatego tak ważna jest diagnostyka prenatalna. Tu znajdziesz cenne wskazówki ne ten temat.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa

Dowiedz się, jakie istnieją formy cukrzycy ciążowej oraz co taka diagnoza oznacza dla Ciebie i Twojego dziecka.

Gestoza, preeklampsja, zespół HELLP

Około 8% wszystkich kobiet ciężarnych dotyczy problem nadciśnienia. W skrajnych przypadkach nadciśnienie w ciąży może stanowić zagrożenie życia zarówno matki, jak i dziecka. Komplikacje te w ciąży noszą nazwę zatrucia ciążowego bądź gestozy. W takiej sytuacji może pomóc diagnostyka prenatalna.

3 odmiany zatrucia ciążowego

3 odmiany zatrucia ciążowego

Przeczytaj, jakie są formy gestozy, czyli zatrucia ciążowego oraz jak się one objawiają, aby móc odpowiednio chronić siebie i dziecko.

Stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy

Najczęstszą formą gestozy jest preeklampsja, czyli stan przedrzucawkowy. Mówi się o nim, gdy dochodzi do nadciśnienia z jednoczesną obecnością białka w moczu. Przeczytaj więcej na ten temat.

Zespół HELLP

Zespół HELLP

To na szczęście dość rzadka, ale za to bardzo niebezpieczna odmiana zatrucia ciążowego. W tym artykule dowiesz się, co dokładnie oznacza taka diagnoza i jakie możliwości daje diagnostyka prenatalna.