Menu

Dolegliwości ciążowe

Ciąża to przede wszystkim dziewięć miesięcy wspaniałej przygody oczekiwania na dziecko. Niektóre dolegliwości ciążowe mogą jednak powodować dyskomfort i odbierać radość z przeżywania tego wyjątkowego okresu. Tutaj dowiesz się, skąd się biorą dolegliwości ciążowe i jak sobie z nimi poradzić.

Najczęstsze dolegliwości ciążowe

3 500 matek brało udział w ankiecie, której tematem były dolegliwości ciążowe. Uczestniczki zdradziły, jakie dolegliwości ciążowe najczęściej nękały je w okresie oczekiwania na dziecko. Przeczytaj, które dolegliwości ciążowe należą do najczęstszych oraz jak im skutecznie przeciwdziałać.

Zmęczenie

Zmęczenie

Ciągłe zmęczenie to najczęstsza z dolegliwości ciążowych - problem ten dotyczy ponad 50% kobiet w ciąży. Dużo spokoju, zdrowa dieta i ruch pomogą skutecznie przeciwdziałać zmęczeniu w ciąży.

Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży

Zgaga plasuje się z wynikiem 41% na drugim miejscu najczęstszych dolegliwości. Zmiana sposobu żywienia i rezygnacja z używek może pomóc złagodzić objawy i sprawić, że te dolegliwości ciążowe nie będą Cię nękały.

Bóle pleców

Bóle pleców

Trzecie miejsce na liście zajmują bóle pleców. 38% ankietowanych skarżyło się na kłopoty z kręgosłupem. Gimnastyka, masaże i inne działania zapobiegawcze pozwolą złagodzić te i podobne dolegliwości ciążowe.

Huśtawki nastrojów

Huśtawki nastrojów

W efekcie zmian hormonalnych w ciąży możesz również często doświadczać huśtawki nastrojów. Z problemem tym zmagała się jedna trzecia ankietowanych.

Problemy ze snem

Problemy ze snem

Jesteś zmęczona, ale mimo to nie udaje Ci się zasnąć? Prawie jedna czwarta zapytanych przez nas kobiet w ciąży skarżyła się na to samo. Zwłaszcza kiedy Twój brzuszek urośnie może być Ci coraz trudniej zasnąć.

Mdłości

Mdłości

Podwyższony poziom estrogenów prowadzi u około 25% ciężarnych kobiet do nadwyżki soków żołądkowych i nadwrażliwości na zapachy. Konsekwencją tego są mdłości. Tutaj dowiesz się, jak sobie z nimi radzić.

Obrzęki rąk i nóg

Obrzęki rąk i nóg

Co czwarta kobieta w ciąży skarży się na obrzęki. Dużo płynów, spokoju oraz ruchu pomogą złagodzić objawy i zapobiegać nawrotom.

Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca

Około 15% z 3 500 zapytanych kobiet podało, iż w czasie ciąży doskwierały im nagłe uderzenia gorąca. Dowiedz się, jak z pomocą dostatecznej ilości płynów, kąpieli i odpowiedniej odzieży uniknąć tych dolegliwości.

Skurcze łydek

Skurcze łydek

Więcej niż co dziesiąta kobieta w ciąży (14%) cierpi na bolesne skurcze łydek. Dowiedz się, co zrobić, gdy złapie Cię nocny skurcz i jak im zapobiegać.

Zaparcia

Zaparcia

Zaparcia to kłopotliwe dolegliwości ciążowe. Co dziesiąta kobieta skarży się w ciąży na zaparcia. Z pomocą zdrowej diety i odpowiedniej ilości wody możesz ich uniknąć. Po środki przeczyszczające lepiej nie sięgać.