Menu

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte i leczone. Tutaj dowiesz się, jakie są najczęstsze i najpoważniejsze infekcje w ciąży oraz jak możesz chronić przed nimi siebie i dziecko.

Infekcje w ciąży: jak się chronić?

Każda przebyta jeszcze przed zajściem w ciążę infekcja pozostawia w większości przypadków przeciwciała, które chronią zarówno matkę jak i dziecko przed ponownym zachorowaniem. Niebezpieczne są zatem przede wszystkim nowe infekcje. Jeżeli myślisz o powiększeniu rodziny, powinnaś koniecznie zapytać lekarza o niezbędne szczepienia, a w czasie ciąży należy gruntownie się przebadać. Nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji, gdyż nie na wszystko można się zaszczepić.

Jako, że jednak standardy higieny w Polsce są na wysokim poziomie, naprawdę poważne infekcje należą do rzadkości. Również wysoka jakość opieki okołoporodowej przyczynia się do tego, aby w przypadku nowych infekcji w ciąży można było szybko i skutecznie zareagować. Dlatego tak ważne jest, aby w czasie ciąży regularnie chodzić na badania kontrolne.

Jak przenoszą się infekcje w ciąży?

Drogi zakażenia zależą przede wszystkim od poszczególnych mikroorganizmów.

  • Wirusy różyczki, odry i świnki mogą przenosić się już drogą kropelkową.
  • Na listeriozę zachorować można spożywając produkty z surowego mleka i mięsa. Przy tym dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na to, jakie są zakazane produkty w ciąży i na co należy uważać na przykład w codziennym kontakcie ze zwierzętami.
  • Żółtaczka typu „B”, wirus HIV oraz chlamydie mogą być przenoszone przez stosunek płciowy bez zabezpieczenia i wywoływać groźne infekcje w ciąży. Również inne płyny ustrojowe takie jak mocz czy krew mogą zawierać chorobotwórcze mikroorganizmy.

Jak zdiagnozować infekcje w ciąży?

O tym, czy w przypadku matki bądź dziecka doszło do infekcji, można dowiedzieć się podejmując następujące działania:

  • W ramach badań kontrolnych, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać infekcje w ciąży, pobierane są regularnie próby moczu i krwi.
  • W przypadku podejrzenia infekcji strefy płciowej lekarz wykonuje wymaz z pochwy i szyjki macicy.
  • USG może pomóc stwierdzić wady rozwojowe dziecka.
  • Z pomocą kardiotokografii (KTG) można monitorować akcję serca płodu, aby stwierdzić ewentualne nieprawidłowości.
  • Przy poważnych podejrzeniach możliwe jest także pobranie krwi pępowinowej i wód płodowych.

Prawdopodobieństwo zarażenia dziecka przez matkę, jeśli chodzi o infekcje w ciąży, zależy między innymi od momentu zdiagnozowania, sposobu leczenia, samego mikroorganizmu oraz od etapu ciąży. Podczas gdy niektóre zarazki stanowią zagrożenie przede wszystkim w pierwszym trymestrze, inne infekcje w ciąży są szczególnie niebezpieczne około porodu.

Na poniżej przedstawione źródła infekcji należy w czasie ciąży szczególnie uważać.

Infekcje w ciąży wywołane przez wirusy

Istnieje wiele wirusów, które mogą być przenoszone przez ludzi i stanowić poważne zagrożenie w czasie ciąży. Wirusy, w przeciwieństwie do bakterii, aby się rozmnożyć potrzebują komórek gospodarza, którym w wielu przypadkach jest człowiek. Zakażona komórka staje się przenosicielem. Układ immunologiczny w większości przypadków rozpoznaje takie komórki i niszczy je.

Objawia się to reakcją zapalną, która uszkadza dalsze komórki i może prowadzić do typowo wirusowej infekcji. Niektóre z nich są łatwe do wyleczenia, inne groźne i związane z dużym ryzykiem. Niestety obecnie istnieje niewiele szczepionek chroniących przed wirusami. Infekcje w ciąży wywołane przez wirusy są zatem szczególnie niebezpieczne. W poniższych artykułach znajdziesz ważne informacje o tym, jakie są najgroźniejsze infekcje w ciąży:

Wirus HIV w ciąży

Wirus HIV w ciąży

Zakażenie jest szczególnie niebezpieczne. Wiele nosicielek dowiaduje się o obecności wirusa dopiero będąc w ciąży. Wirus HIV może zostać przeniesiony na nienarodzone dziecko. Tu dowiesz się więcej na ten temat.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych

Zakażenie opryszczką narządów płciowych w ciąży może być bardzo niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Dowiedz się więcej na temat tej infekcji wirusowej.

Różyczka w ciąży

Różyczka w ciąży

Różyczka w czasie ciąży może mieć bardzo poważne konsekwencje dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Dowiedz się, jak zapobiegać tej infekcji.

Rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny należy do infekcji, które w ciąży mogą prowadzić do poronienia bądź późniejszej anemii. Dowiedz się, co można zrobić, aby tego typu infekcje w ciąży nie stanowiły zagrożenia.

Cytomegalia w ciąży

Cytomegalia w ciąży

Cytomegalia to infekcja, która w ciąży może skutkować u dziecka wadami rozwojowymi i upośledzeniem. Tutaj możesz dowiedzieć się, jak w ciąży skutecznie zapobiegać tej infekcji.

WZW typu B w ciąży

WZW typu B w ciąży

Zapalenie wątroby typu B to infekcja, która podnosi ryzyko poronienia. Tu dowiesz się, z jakim ryzykiem związane są takie infekcje w ciąży, a także o objawach oraz możliwościach zapobiegania i leczenia w ciąży.

Odra w ciąży

Odra w ciąży

Odra to infekcja wirusowa, która w ciąży przytrafia się rzadko. W przypadku wystąpienia istnieje jednak ryzyko poronienia lub martwego porodu. Dowiedz się, jak w czasie ciąży chronić się przed tą infekcją.

Świnka w ciąży

Świnka w ciąży

Tu możesz dowiedzieć się, jak chronić się przed świnką i z jakim ryzykiem wiąże się ta infekcja w czasie ciąży.

Ospa wietrzna w ciąży

Ospa wietrzna w ciąży

Infekcja ospy wietrznej w czasie ciąży to rzadki przypadek, jednak niestety bardzo niebezpieczny dla dziecka. Dowiedz się, jak zapobiegać tej chorobie będąc w ciąży.

Infekcje w ciąży wywołane przez bakterie

Bakterie są wszędzie i każdy człowiek jest najczęściej nieświadomie nosicielem najróżniejszych form tych mikroorganizmów. Bakterie można znaleźć w śluzie, moczu, kale, krwi, a także organach wewnętrznych. Gołym okiem nie można ich rozpoznać, analiza możliwa jest dopiero z pomocą mikroskopu. Bakterie, gdy się rozmnożą, mogą wywoływać choroby, jeśli opanują regiony ludzkiego organizmu, których w normalnym wypadku nie zasiedlają. Występują często w pochwie, jednak nie wszystkie są chorobotwórcze.

Niektóre infekcje w ciąży wywołane przez bakterie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka i dlatego nie mogą one pozostać nieleczone. Bakterie zwalczyć można z pomocą antybiotyków. Środki te niszczą bakterie i zapobiegają ich wzrostowi. Na poniższe infekcje w ciąży powinnaś szczególnie uważać. W naszych artykułach znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jakie są najniebezpieczniejsze infekcje w ciąży pochodzenia bakteryjnego.

Paciorkowce w ciąży

Paciorkowce w ciąży

Dowiedz się, z jakim niebezpieczeństwem związana jest infekcja paciorkowcami w ciąży i jak sobie z nią poradzić.

Chlamydia trachomatis w ciąży

Chlamydia trachomatis w ciąży

W przypadku infekcji w ciąży bakterią o nazwie chlamydia bezpieczeństwo dziecka może być zagrożone. Dowiedz się więcej na ten temat.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która w ciąży może być niebezpieczna. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego

Te infekcje w ciąży powinny być obowiązkowo leczone. Dowiedz się, z  jakim ryzykiem w ciąży wiąże się nieleczone zapalenie pęcherza.

Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży

Infekcje w ciąży takie jak grzybica pochwy są nie tylko nieprzyjemne i wstydliwe. Nie pozostają ona także bez konsekwencji dla dziecka. Dowiedz się, jak zapobiegać i leczyć tego typu infekcje w ciąży.

Infekcje w ciąży pochodzące z żywności

Infekcje w ciąży wywołane spożyciem żywności należą do najczęstszych podlegających obowiązkowi zgłoszenia zachorowań. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie umiera z powodu zatruć pokarmowych 1,9 mln osób rocznie (trzecie miejsce pod względem śmiertelności). Zatrucie pokarmowe jest także określane jako niestrawność. Wywoływane są one poprzez spożycie żywności zawierającej chorobotwórcze organizmy.

Zbyt długie bądź nieprawidłowe przechowywanie żywności sprzyja rozwojowi tych mikroorganizmów. Zwierzęta mogą także przenosić tego typu zarazki, a masowa hodowla zwierząt przyczynia się do szybkiego ich rozprzestrzeniania. Niebezpieczne mikroorganizmy mogą czaić się także w kuwecie. Jakie infekcje w ciąży na drodze pokarmowej są w szczególnie niebezpieczne, dowiesz się z naszych artykułów.

Listerioza w ciąży

Listerioza w ciąży

Z tego tekstu dowiesz się, jakie ryzyko niosą ze sobą infekcje w ciąży wywołane przez listerie oraz jak możesz chronić siebie i dziecko.

Salmonelloza w ciąży

Salmonelloza w ciąży

Tutaj dowiesz się, jak chronić się przed infekcją wywołaną przez pałeczki salmonelli. Znajdziesz także informacje o metodach leczenia, w razie gdyby doszło do infekcji w ciąży.

Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży

Dowiedz się, dlaczego infekcja wywołana przez pierwotniaki bytujące w organizmie kota może być niebezpieczna w ciąży.