Menu

Prawo w ciąży

Prawo w ciąży gwarantuje Ci ochronę i daje uprawnienia, z których powinnaś korzystać, gdyż zostały one stworzone po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i rozwijającemu się w Twoim łonie dziecku. Z naszego działu dowiesz się, czym charakteryzuje się prawo w ciąży.

Prawo w ciąży - podstawowe aspekty

Ciąża to szczególny czas. Dlatego prawo w ciąży chroni Cię i ma na celu pomóc kobiecie oczekującej dziecka lepiej przejść przez okres poprzedzający poród. Prawo w ciąży jest Ci dane, abyś mogła z niego korzystać. Zrobić to możesz jednak tylko wtedy, gdy będziesz świadoma tego, co Ci przysługuje. Na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich znaleźć można zapisy, ktore mówią o tym, że kobiecie spodziewającej się dziecka przysługuje prawo w ciąży do:

 • profesjonalnej, odpowiedniej do potrzeb i bezpłatnej opieki medycznej,
 • bezpłatnej promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, w tym także szkół rodzenia,
 • wykwalifikowanej opieki zdrowotnej w wieku rozrodczym,
 • wczesnego, bezpłatnego i skutecznego wykrywania oraz leczenia powikłań ciąży,
 • bezpłatnego porodu pod profesjonalną opieką medyczną z uwzględnieniem życzeń,
 • dotyczących procedur położniczych (jednak tylko wtedy, gdy brak jest przeciwwskazań medycznych),
 • bezpłatnego porodu w specjalnie przystosowanej do tego placówce medycznej w przypadku ciąży patologicznej,
 • wczesnego diagnozowania, leczenia oraz rehabilitacji dzieci mających zaburzenia okresu noworodkowego,
 • bezpłatnej i wysokospecjalistycznej opieki medycznej oraz socjalnej dla rodzin dzieci, które urodziły się przedwcześnie,
 • ochrony zdrowia psychicznego w czasie ciąży i okresie poporodowym,
 • wnoszenia roszczeń dotyczących procedur i warkunków medycznych opieki zdrowotnej w czasie ciąży i po porodzie.

Prawo w ciąży - ochrona macierzyństwa

Prawo w ciąży a aktywność zawodowa

Prawo w ciąży a aktywność zawodowa

Prawo w ciąży chroni Cię również, jeśli pragniesz pozostać aktywna zawodowo w czasie oczekiwania na dziecko. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat ochrony prawnej pracującej kobiety ciężarnej.

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Jak prawo w ciąży reguluje kwestie związane z niezdolnością do pracy kobiet ciężarnych? Kiedy wolno iść na zwolnienie lekarskie i jak długo można na nim pozostać?

Prawo w ciąży - urlopy

Mimo, iż urlop macierzyński i ojcowski przysługują przyszłym rodzicom zasadniczo dopiero po narodzinach dziecka, o niektórych aspektach warto pomyśleć już w czasie ciąży. W naszych artykułach znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński

Prawo w ciąży pozwala Ci pójść na urlop macierzyński już na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu. Dowiedz się wszystkiego na temat urlopu macierzyńskiego.

Urlop ojcowski i inne uprawnienia ojca

Urlop ojcowski i inne uprawnienia ojca

Prawo w ciąży i okresie poporodowym uwzględnia także pragnienia i potrzeby ojca. O tym, czym jest urlop ojcowski i na jakich zasadach jest przyznawany, przeczytać możesz w tym artykule.

Świadczenia finansowe

Becikowe

Becikowe

Becikowe przysługuje świeżo upieczonym rodzicom dopiero po porodzie. O niektórych formalnościach warto jednak pomyśleć już w czasie ciąży. Przeczytaj, co prawo w ciąży mówi o becikowym.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński

Prawo w ciąży i po porodzie przewiduje wsparcie finansowe dla matek przebywających na urlopie macierzyńskim. Przeczytaj, komu i na jakich zasadach przyznawany jest zasiłek macierzyński.