Menu

Tygodnie ciąży

Dowiedz się więcej, czym charakteryzują się kolejne tygodnie ciąży. W naszych artykułach informacje na temat rozwoju dziecka, wizyt kontrolnych, badania USG i wiele cennych wskazówek. Tutaj znajdziesz wszystkie tygodnie ciąży w przejrzystej i przystępnej formie.

Tygodnie ciąży - przegląd miesięczny

Nie tylko tygodnie ciąży są ważne. Czas pozostały do porodu możesz także mierzyć w miesiącach. W poniższych artykułach przeczytasz, jakie są najważniejsze postępy rozwojowe Twojego dziecka w poszczególnych miesiącach ciąży.

Zapłodnienie

Zapłodnienie

Jeśli po owulacji dojdzie do spotkania komórki jajowej z plemnikiem, istnieją duże szanse na zapłodnienie. Wtedy rozpoczyna się rozwój Twojego dziecka, jednak tygodnie ciąży liczone są od wcześniejszego okresu.

Miesiące ciąży: odsłona pierwsza

Miesiące ciąży: odsłona pierwsza

W pierwszym miesiącu ciąży tworzą się komórki nerwowe, które odpowiedzialne będą za koordynację pracy układów i narządów. Z listków zarodkowych rozwijają się poszczególne organy i części ciała.

Miesiące ciąży: odsłona druga

Miesiące ciąży: odsłona druga

Tygodnie drugiego miesiąca ciąży determinuje bardzo intensywny wzrost zarodka. To faza początkowa kształtowania się organów wewnętrznych. Maleństwo otoczone jest już błonami i wodami płodowymi.

Miesiące ciąży: odsłona trzecia

Miesiące ciąży: odsłona trzecia

Te tygodnie ciąży to faza końcowa rozwoju zarodkowego. Embrion zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka i wykonuje pierwsze ruchy. Głowa i mózg rosną intensywnie.

Miesiące ciąży: odsłona czwarta

Miesiące ciąży: odsłona czwarta

W czwartym miesiącu ciąży rozpoczyna się faza płodowa. Członki ciała i stawy są już na tyle ruchome, że dziecko może się gimnastykować. Rozwój narządów wewnętrznych jest już praktycznie zakończony.

Miesiące ciąży: odsłona piąta

Miesiące ciąży: odsłona piąta

Dziecko pokryte jest teraz ochronną warstwą mazi płodowej. Reaguje także na odgłosy z zewnątrz. Tygodnie ciąży piątego miesiąca to dobry moment do określenia płci dziecka.

Miesiące ciąży: odsłona szósta

Miesiące ciąży: odsłona szósta

W szóstym miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już na tyle rozwinięty, że maleństwo jest w stanie robić fikołki. Te tygodnie ciąży stoją zatem pod znakiem intensywnego ruchu.

Miesiące ciąży: odsłona siódma

Miesiące ciąży: odsłona siódma

Kolejne tygodnie siódmego miesiąca ciąży i Twoje dziecko coraz bardziej przypomina noworodka. Potrafi reagować na emocje, gdyż jego mózg poczynił duże postępy rozwojowe. Maleństwo dość często ssie kciuk.

Miesiące ciąży: odsłona ósma

Miesiące ciąży: odsłona ósma

W ósmym miesiącu ciąży Twoje dziecko wygląda tak, jak przy porodzie. Wszystkie organy za wyjątkiem płuc są już w pełni wykształcone. Maleństwo przyjmuje pozycję odpowiednią do porodu.

Miesiące ciąży: odsłona dziewiąta

Miesiące ciąży: odsłona dziewiąta

Dziewiąty miesiąc to już ostatnie tygodnie ciąży. Wtedy dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Jego rytm aktywności i snu jest zazwyczaj odmienny od matczynego.

Tygodnie ciąży a rozwój Twojego ciała

Mijają kolejne tygodnie ciąży i wraz z rosnącym w Twoim łonie dzieckiem zmienia się także Twoje ciało. W tych artykułach znajdziesz informacje o tym, jak zmienia się ciało kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży.

Tygodnie ciąży pierwszego trymestru - ciało

Tygodnie ciąży pierwszego trymestru - ciało

W pierwszych trzech miesiącach ciąży TWoje ciało zmienia się w sposób znaczący. Większość tych przemian uwarunkowana jest hormonalnie. Dotyczy to przede wszystkim skóry, zębów, włosów i piersi.

Tygodnie ciąży drugiego trymestru - ciało

Tygodnie ciąży drugiego trymestru - ciało

Wraz z czwartym miesiącem kończy się krytyczna faza ciąży i słabną dolegliwości z początkowego okresu. Tygodnie drugiego trymestru ciąży to przede wszystkim produkcja mleka. Może pojawić się tak zwana linea negra.

Tygodnie ciąży trzeciego trymestru - ciało

Tygodnie ciąży trzeciego trymestru - ciało

Teraz ciało koncentruje się na przygotowaniach do porodu. Pokłady wody w organizmie zwiększają się, a każda zmiana pozycji ciała przychodzi z coraz większą trudnością. Czy pojawią się skurcze przepowiadające?