Menu

15 tydzień ciąży

Od 15 tygodnia ciąży najwyższym priorytetem dla Twojego ważącego już około 45 g dziecka jest szybki wzrost i rozwój.

15 tydzień ciąży: rozwój Twojego dziecka

Twoje dziecko w 15 tygodniu ciąży osiąga wielkość 8,5 centymetrów i waży około 45g. Jako dowód indywidualności na opuszkach palców pojawiają się charakterystycznie przebiegające rysy, które za kilka tygodni staną się liniami papilarnymi. Obecne są już rogówka, soczewka i tęczówka oka, które drzemią pod zamkniętymi jeszcze powiekami. Wątroba zaczyna produkować żółć, a trzustka insulinę. Nogi są dłuższe niż ramiona, a paznokcie w pełni wykształcone. Wszystkie stawy i kończyny mogą się poruszać. Nawet jeśli wydaje się, że od porodu dzieli Cię cała wieczność, to od 15 tygodnia będziesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Dzieci już w łonie matki należą do rozbrykanych. Twoje dziecko odkrywa właśnie swoją pierwszą zabawkę – pępowinę. Chwyta ją chętnie i ciągnie. Czasem może ją trzymać tak mocno, że utrudniony będzie transport tlenu. Nie martw się jednak. Twoje dziecko nie będzie tak długo trzymało pępowiny, żeby zrobić sobie krzywdę. Poza tym jego układ krążenia i drogi moczowe są już w pełni gotowe do pełnienia swoich funkcji, a maleństwo „wdycha i wydycha” wody płodowe do płuc i z powrotem. Porusza także kciukiem w kierunku głowy i próbuje ssać.

Zdjęcie USG dziecka: 15 tydzień ciąży

Twoje ciało w 15 tygodniu ciąży

Powoli zaokrągla się Twój brzuch i błogi etap przejmuje stery. Nic dziwnego, że wiele kobiet od 15 tygodnia ciąży wręcz promienieje. To specjalne uczucie wspierane jest nierzadko przez rozpoczęty proces odkładania wody pod skórą twarzy. Drobne zmarszczki wygładzają się, skóra jest gładka i odprężona. W ten sposób sprawiasz wrażenie zdrowej i zadowolonej. Możliwe, że po tym niektóre osoby z Twojego otoczenia są w stanie odkryć Twoją małą tajemnicę. Gdyż Twój brzuch nie jest wtedy jeszcze tak duży, aby mógł rzucać się w oczy. Pozostanie tak jeszcze przez kilka tygodni, gdyż przyrost wagi w pierwszej połowie ciąży jest jeszcze stosunkowo niewielki. Również obrzęki (na przykład na nogach) nie dają jeszcze o sobie aż tak bardzo znać.

15 tydzień ciąży ze strony medycznej

Amniopunkcja, 15 tydzień ciąży

Amniopunkcja

15 tydzień ciąży to idealny moment na wykonanie badania wód płodowych. Możliwe jest to teoretycznie już od 11 tygodnia, przesuwane jest jednak ze względu na podwyższone ryzyko poronienia. Amniopunkcja to metoda pozwalająca określić ilość chromosomów płodu. U 90-95% przypadków służy ona wykluczeniu wystąpienia aberracji chromosomowych u dziecka. Ta inwazyjna metoda diagnostyki prenatalnej jest wykonywana, gdy badanie USG bądź skrining w pierwszym trymestrze wykazały nieprawidłowości. Pozwala ona bowiem na postawienie dokładniejszej i pewniejszej diagnozy. Badanie robi się tylko w koniecznych i uzasadnionych przypadkach, gdyż wiąże się z nieznacznym ryzykiem zranienia dziecka.

Test potrójny, 15 tydzień ciąży

Test potrójny

Oprócz metod inwazyjnych istnieje możliwość wykrywania nieprawidłowości o podłożu genetycznym za pomocą statystycznego określania ryzyka. Najczęściej odbywa się to podczas skriningu w pierwszym trymestrze ciąży oraz przy pomiarze przezierności karkowej. W rzadkich przypadkach wyniki te są kombinowane z wykonaniem tak zwanego testu potrójnego. Jest to badanie krwi matki. Wykonuje się je między 15 i 20 tygodniem ciąży, a jego celem jest między innymi określenie poziomu trzech hormonów. Badanie to jednak w ostatnich latach straciło na znaczeniu, gdyż dość często dawało nieprawidłowy wynik. Obecnie robi się je na przykład, gdy niemożliwy jest pomiar przezierności karkowej.

USG metodą Dopplera, 15 tydzień ciąży

USG metodą Dopplera

Drugą możliwością oceny ryzyka jest ultrasonografia naczyniowa metodą Dopplera. W przypadku wad bądź niewydolności serca, a także przy nieprawidłowościach chromosomowych zmienia się przepływ krwi w organizmie dziecka. Ultrasonograf mierzy te zmiany. Również przy granicznych wynikach pomiaru przezierności karku USG metodą Dopplera może dostarczyć dodatkowych informacji.

Wskazówki i rady na 15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

Moda ciążowa? Te spodnie są za ciasne!

Około 15 tygodnia ciąży zorientujesz się, że Twoje spodnie nie do końca pasują jak ulał. Przychodzi czas na zakupy, aby wejść w posiadanie kilku nowych ciuszków. W naszym magazynie znajdziesz ciekawe artykuły na ten temat.

Położna na okres połogu, 15 tydzień ciąży

Położna na okres połogu

To także dobry czas, aby pomyśleć o położnej na czas połogu, gdyż wtedy jej pomoc może okazać się nieoceniona. Dowiedz się więcej na temat położnych z artykułów umieszczonych w naszym magazynie.

15 tydzień ciąży

Napisz listę zadań

Wiele kobiet dostrzega, że od 15 tygodnia ciąży stają się bardziej zapominalskie. Zapomnieć można o wszystkim – zakupach, urodzinach, wizycie u lekarza. Wszystko, co wcześniej skrzętnie zapisywane było w pamięci, coraz częściej zaczyna umykać. Winne temu są hormony. W czasie ciąży spada nieco wydajność Twojego mózgu. Zapisz sobie najlepiej wszystkie ważniejsze terminy, żeby niczego nie przeoczyć.

Komentarze