Menu

27 tydzień ciąży

Pod koniec 27 tygodnia płód zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. Waży ono wtedy około 1 000 gramów i osiąga długość 34 centymetrów. Twoje dziecko reaguje także na światło i sygnały dźwiękowe.

27 tydzień ciąży: rozwój Twojego dziecka

Pod koniec siódmego miesiąca ciąży Twoje dziecko naprawdę zdrowo podrosło. Wygląda już teraz, jak mały człowiek. Od 27 tygodnia ciąży jest ono w stanie wyrażać emocje. Potrafi śmiać się i płakać. Mózg w dalszym ciągu rośnie intensywnie, a jego powierzchnia przypomina już powoli mózg osoby dorosłej. Zewnętrzna warstwa, która dotychczas była gładka, powoli formuje się i zaczynają kształtować się struktury takie, jak u osoby dorosłej. Około 27 tygodnia ciąży Twoje dziecko potrafi także otwierać i zamykać oczy, kręcić głową i skłaniać się w kierunku źródła światła. Małe rzęsy są już  obecne. Procesy krwiotwórcze przejmuje szpik kostny. Stopień rozwoju płuc umożliwia już wymianę tlenu i dwutlenku węgla. Poza łonem matki maleństwo nie byłoby jednak jeszcze w stanie samodzielnie oddychać. Do tego płuca muszą jeszcze trochę dojrzeć. Jeśli zatem dzieci przychodzą na świat 12-15 tygodni przed planowanym terminem porodu, to konieczne jest najczęściej wspieranie oddechu przez jakiś czas.

W tym okresie dziecko bardzo chętnie ssie kciuk i jest bardzo ruchliwe. Jako że powoli zbliżasz się do końcowej fazy ciąży, Twoje maleństwo zajmuje teraz prawie całą objętość macicy. Mimo to udaje mu się jeszcze w tym tygodniu przyjmować najróżniejsze pozycje w brzuchu. Czasem stopy są u dołu, a głowa u góry – czasem odwrotnie. Pozycje dziecka możesz rozpoznać po tym, w którym miejscu kopie. Nie ma zatem najmniejszych powodów do obaw, jeśli Twoje dziecko nie przyjęło jeszcze pozycji do porodu. Ma ono wystarczająco dużo miejsca na zmianę położenia.

W 27 tygodniu ciąży rosną paznokcie Twojego dziecka i rozwija się tkanka tłuszczowa. Maluch przygotowuje się bowiem na opuszczenie ciepłego miejsca w Twoim łonie. Gdybyś chciała już teraz nawiązać z nim kontakt, to śpiew i głośne czytanie są bardzo dobrymi pomysłami. Nie martw się, jeśli na początku może Ci się to wydawać śmieszne. Robisz to w końcu dla swojego dziecka.

Zdjęcie USG: 27 tydzień ciąży

Twoje ciało w 27 tygodniu ciąży

Między 27 a 30 tygodniem ciąży przybierasz na wadze w tempie około 400-500 gramów dziennie. Chodzi tutaj głównie o odkładanie się wody w organizmie. Nie dziw się zatem, że buty robią się ciasne, a pierścionki nie chcą schodzić z palców.  Jeżeli masz tendencje do obrzęków palców to powinnaś w tym okresie zrezygnować z noszenia na nich biżuterii. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy pierścionka nie będzie można zdjąć i jako jedyne rozwiązanie pozostanie nacinanie. W międzyczasie dziecko staje się tak duże, że ucisk na pęcherz moczowy znowu może powodować częstsze wizyty w toalecie. Jeżeli podczas śmiechu, kichania czy kaszlu niechcący wyleci kilka kropel moczu, to nie ma powodu do niepokoju – to całkiem normalne. Regularne ćwiczenia mięśni miednicy i gimnastyka po porodzie pomogą powrócić do naturalnego stanu i zapobiec utrzymującemu się dłużej nietrzymaniu moczu. Obecnie jednak ciężko jest cokolwiek przedsięwziąć. Jedyne, co może pomóc, to wkładki do bielizny. Aby zapobiec tym jak by nie patrzeć niemiłym sytuacjom podczas śmiechu czy kaszlu pomaga jednoczesne odwrócenie głowy w kierunku lewego bądź prawego ramienia. Redukuje to bowiem nacisk na miednicę.

27 tydzień ciąży ze strony medycznej

Mocz czy wody płodowe?

Mocz czy wody płodowe?

Wody płodowe mogą także kroplami uchodzić z organizmu i wywoływać przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Aby mieć pewność, o jaki płyn ustrojowy chodzi, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż nie jest to często łatwe do odróżnienia dla laika. Jeśli jednak płyn uchodzi dość mocnym strumieniem, to raczej mało prawdopodobne, że chodzi tutaj mocz. W tej sytuacji powinnaś koniecznie skontaktować się z lekarzem bądź udać się bezpośrednio do szpitala. Krótkie trasy możesz pokonać także pieszo. Ważne: jeśli rzeczywiście doszło do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, nie czekaj w domu, aż rozpoczną się skurcze porodowe, lecz udaj się jak najszybciej do szpitala.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Jeżeli zdarza Ci się podczas kaszlu, kichania czy śmiechu tracić niewielkie ilości moczu, to mówi się wtedy o nietrzymaniu moczu. W czasie ciąży bowiem osłabiony jest mięsień zamykający moczowód. Również słabość mięśni i tkanek łącznych miednicy może wspierać występowanie nietrzymania moczu. Aby uniknąć tych problemów na dłuższą metę powinnaś w czasie ciąży konsekwentnie ćwiczyć mięśnie miednicy. Przy tym uczysz się koordynacji mięśni i wzmacniasz je. Napinaj od czasu do czasu na krótko mięśnie dna miednicy. Ćwiczenie to możesz wykonywać wszędzie – w domu, biurze czy w supermarkecie.

USG metodą Dopplera

USG metodą Dopplera

Zwłaszcza od 26 tygodnia ciąży wykonuje się częściej USG naczyniowe metodą Dopplera, aby skontrolować akcję serca dziecka i sprawność zaopatrzenia przez łożysko. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu.

Wskazówki i rady na 27 tydzień ciąży

Informacje na temat karmienia piersią

Informacje na temat karmienia piersią

Przygotwać się na okres karmienia, oznacza przede wszystkim zgromadzić wszystkie ważne informacje, które oferują szpitale i różne instytucje. Możesz także poradzić się położnej. Nie wszystkie rady i wskazówki, które możesz usłyszeć z niepewnych źródeł przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia. Zrezygnuj z hartowania sutków. Pocieranie bądź ssanie sutków może wywoływać reakcje zapalne, a także przedwczesne skurcze porodowe. Wymiana doświadczeń z innymi mamami karmiącymi może także bardzo pomóc. Jeden z brytyjskich naukowców stwierdził nawet, że przyszłe matki, które obserwują inne kobiety podczas karmienia z większą pewnością siebie wykonują to potem u własnych dzieci.

Komentarze