Menu

36 tydzień ciąży

Warstwa mazi płodowej, która pokrywa Twoje dziecko staje się w 36 tygodniu ciąży coraz cieńsza i różowa skóra dziecka jest coraz bardziej widoczna. Niedługo rozwiązanie, więc maleństwo przyjmuje ostateczną pozycję do porodu.

36 tydzień ciąży: rozwój Twojego dziecka

W 36 tygodniu ciąży Twoje dziecko waży już około 2700 gramów osiąga długość 46 centymetrów. To najwyższy czas na przyjęcie pozycji do porodu. Maluszek schodzi główką coraz głębiej, jego czoło jest jednak całkiem nieźle rozwinięte, co jest efektem intensywnego rozwoju w ostatnich tygodniach. Nowa pozycja nie stanowi zatem dla niego najmniejszego problemu. Zmniejsza się ilość mazi płodowej, a pod nią widać różowiutką skórę. Jeśli do 36 tygodnia ciąży dziecko nie przyjęło jeszcze właściwej pozycji  do porodu, można jeszcze spróbować odwrócić dziecko. Maleństwo przybiera teraz całkiem szybko na wadze – 200 gramów tygodniowo to norma. W związku z tym, że w brzuchu jest coraz mniej miejsca, zmieniają się także ruchy dziecka.

Zejście do macicy

Około 36 tygodnia ciąży następuje zejście płodu do miednicy.

Twoje ciało w 36 tygodniu ciąży

Twoja macica osiągnęła w 36 tygodniu ciąży najwyższy poziom i znajduje się teraz w okolicach żeber. Dziecko coraz silniej kopie w te okolice (płuca, żebra), co nierzadko objawia się jako uciążliwa dolegliwość. Dodatkowo mogą dręczyć Cię w tym okresie mdłości i potrzeba częstego oddawania moczu. Radości przysparzają natomiast nieznaczne zmiany kształtu brzucha, gdy Twoje dziecko porusza stopą, kolanem bądź łokciem. Cóż może być piękniejszego niż taka już prawie namacalna forma kontaktu z dzieckiem? Te chwile zrekompensują Ci na pewno niektóre niedogodności tego okresu.

36 tydzień ciąży ze strony medycznej

Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające

Około 3 do 4 tygodni przed porodem pojawiają się tak zwane skurcze przepowiadające. W nieregularnych odstępach czasu będziesz czuła najczęściej lekkie rwanie w okolicach pleców oraz ogólny dyskomfort. Macica przygotowuje się teraz nieco intensywniej do porodu i próbuje lekko przesunąć dziecko w kierunku dna miednicy. Przez to wyraźnie obniża się brzuch.

Obrót zewnętrzny na główkę

Obrót zewnętrzny na główkę

Jeśli Twoje dziecko nie odwróciło się do 36 tygodnia ciąży, możliwe jest zastosowanie tak zwanego obrotu zewnętrznego, który umożliwi poród naturalny. Działanie to powinno jednak zostać przeprowadzone jedynie wtedy, gdy istnieją szanse na osiągnięcie sukcesu. Może się zdarzyć, że dziecko ułożone jest w macicy poprzecznie lub pupą i stopami do przodu tkwi częściowo w kanale rodnym. Jeśli dziecko w łonie matki ułożone jest poprzecznie, to najczęściej konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. W innych wypadkach lekarze postępują w różny sposób. Podczas gdy wcześniej prawie we wszystkich wypadkach dziecko przychodziło na świat poprzez cesarskie cięcie. Obecnie coraz częściej zaleca się mimo wszystko poród naturalny. Należy zaznaczyć, że decyzja o formie porodu zależy od konkretnego przypadku. Jeśli Twoje dziecko znajduje się w niewłaściwej pozycji, powinnaś najpierw zasięgnąć rady.  Z powodu zmniejszającej się ilości miejsca w brzuchu, w 36 tygodniu ciąży jest coraz mniej prawdopodobne, że dziecko samo się odwróci. Istnieje kilka możliwości odwrócenia dziecka z zewnątrz. Jedną z metod jest tak zwany obrót zewnętrzny. Wtedy lekarz próbuje odwrócić dziecko przez ścianę jamy brzucha. Czynność ta musi zostać wykonana w szpitalu. Jednocześniepodane zostaną podane środki zapobiegające skurczom porodowym, a dziecko będzie obserwowane za pomocą badania USG. Może się zdarzyć, że w konsekwencji rozpocznie się poród bądź konieczne będzie udzielenie pomocy dziecku. W takiej sytuacji najczęściej wykonuje się natychmiast cesarskie cięcie.

Kolejne badanie kontrolne

Kolejne badanie kontrolne

W 36 bądź 37 tygodniu ciąży wykonuje się często kolejne badanie kontrolne. Do porodu już niedaleko. Również teraz obok typowych badań rutynowych niewykluczone, że zrobione zostanie KTG, podczas którego sprawdzony zostanie stan Twojego dziecka jak rówież czynność macicy.

Wskazówki i rady na 36 tydzień ciąży

Pomoc domowa

Pomoc domowa

Wypełnianie codziennych obowiązków i czuwanie nad wszyskim w czasie połogu i po porodzie to niełatwe zadanie. Może zatem warto pomyśleć o pomocy domowej, która w pierwszych tygodniach odciąży Cię w niektórych obowiązkach, dzięki czemu będziesz mogła całą swoją uwagę poświęcić opiece nad dzieckiem.

Gotowanie na czas połogu

Gotowanie na czas połogu

Obok wielu gotowych potraw w czasie połogu świetnie sprawdzają się mrożonki, które nie wymagają długotrwałego gotowania czy skomplikowanych prac przygotowawczych. Tradycyjną potrawą wzmacniającą kobiety w czasie połogu jest aromatyczny bulion. Zupa ta bowiem dostarcza Ci wszystkiego, czego w tym okresie potrzebujesz.

Komentarze