Menu

37 tydzień ciąży

Twoje dziecko śpi teraz dużo, śni i ssie kciuk. W 37 tygodniu ciąży maleństwo powoli ruszyło w drogę na zewnątrz, co objawia się jako coraz bardziej obniżający się brzuch.

37 tydzień ciąży: rozwój Twojego dziecka

Twoje dziecko w 37 tygodniu ciąży osiąga już długość 47 centymetrów i waży około 2,9 kilograma. Obniżający się brzuch jest znakiem tego, że dziecko powoli szykuje się do przyjścia na świat. Główka dziecka zaczyna schodzić do miednicy. Przy przedwczesnym pęknięciu błon płodowych nie będziesz się musiała martwić, że nastąpi wypadnięcie pępowiny. Głównymi czynnościami dziecka w 37 tygodniu ciąży jest sen, ssanie kciuka i rozkoszowanie się przyjemnym masażem, gdy od czasu do czasu wystąpią skurcze przepowiadające. Pobyt w brzuchu jest zatem całkiem przyjemny, nawet jeśli w 37 tygodniu ciąży nie ma już zbyt wielu możliwości manewru, gdyż robi się coraz ciaśniej. Twoje dziecko kopie coraz rzadziej, za to kopnięcia odczuwasz coraz boleśniej. Możesz także odczuwać kłujący ból w okolicach pochwy. Dzieje się tak, gdyż dziecko prze główką coraz bardziej w dół. Niestety tych dolegliwości nie da się w żaden sposób złagodzić, ale jak by nie patrzeć jest to oznaka, że już niedługo będzie po wszystkim.

Twoje ciało w 37 tygodniu ciąży

Osiągnęłaś ostatni etap ciąży. Możliwe, że w 37 tygodniu ogarnia Cię coraz większa nerwowość i zastanawiasz się, kiedy rozpocznie się poród. Zadajesz sobie zapewne pytanie, jak dokładny jest wyliczony termin porodu i coraz częściej nasłuchujesz, czy nie dają o sobie znać pierwsze oznaki porodu. Nie daj się zwariować, nerwy i stres mogą Ci tylko przeszkodzić i zabrać Ci siły potrzebne na moment porodu. Zaufaj, że dziecko samo wybierze najodpowiedniejszy moment. Spróbuj zatem odetchnąć spokojnie i cieszyć się czasem, który pozostał Ci do rozwiązania. Zadbaj o dużo spokoju. Jeśli w 37 tygodniu ciąży chciałabyś wysprzątać mieszkanie, aby wszystko lśniło, kiedy wrócisz z dzieciątkiem do domu, to powinnaś raczej skoncentrować się na szukaniu pomocy w obowiązkach domowych niż ścieraniu i odkurzaniu.

37 tydzień ciąży ze strony medycznej

Słabnące ruchy dziecka

Słabnące ruchy dziecka

Pod koniec ciąży wiele kobiet spostrzega, że zmienia się częstotliwość i intensywność ruchów dziecka. Nie boksuje już ono tak bardzo, jak w ostatnich tygodniach. Teraz jest to raczej przesuwanie bądź rozciąganie i czasem masz uczucie, że w Twoim łonie nic się nie porusza. Te zmiany są całkiem naturalne, gdyż w 37 tygodniu ciąży dziecko nie ma już aż tak wiele miejsca na intensywne treningi. Zwłaszcza jeśli główka znajduje się już w okolicach miednicy, jego możliwości manewru stają się bardzo ograniczone. Zmniejszająca się ilość wód płodowych może także ograniczyć chęć dziecka do poruszania się. Dodatkowo maluszki w ostatniej fazie ciąży, podobnie jak noworodki, coraz częściej ucinają sobie drzemkę, a wtedy dziecko prawie wcale się nie porusza. Sytuacja taka jest całkiem naturalna i nie ma powodu do obaw. Mimo to powinnaś powiadomić lekarza lub położną, jeśli masz wrażenie, że Twoje dziecko przez wiele godzin nie poruszyło się. Krótkie badanie USG może Ci wtedy dać pewność, że wszystko jest w porządku.

Podwyższone ryzyko alergii?

Podwyższone ryzyko alergii?

U Twojego dziecka istnieje podwyższone ryzyko alergii, jeśli jedno z rodziców lub rodzeństwa cierpi na tę dolegliwość. Do tego zalicza się katar sienny, astma czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli tak jest, warto porozmawiać o tym z lekarzem jeszcze przed porodem, wtedy personel w szpitalu będzie odpowiednio przygotowany na taką sytuację. Nie musi to jednak automaycznie oznaczać, że Twoje dziecko będzie miało alergię. Jest to jedynie zagrożenie. Aby zapobiegać wystąpieniu alergii, powinnaś karmić dziecko piersią w pierwszych 4 do 6 miesięcy życia. Wtedy organizm dziecka nie będzie obciążony obcymi białkami, które mogą przyczynić się do powstania alergii.

Pobranie krwi pępowinowej

Pobranie krwi pępowinowej

Tak zwana krew pępowinowa to krew, która po porodzie zostaje w pępowinie i łożysku. Po narodzinach płyn ten nie jest już potrzebny, gdyż dziecko oddycha samodzielnie, a substancje odżywcze dostarczane mu są z mlekiem matki. Zawarte w niej jednak komórki macierzyste mogą uratować życie innym ludziom. Dotyczy to zwłaszcza chorych na białaczkę. Warto więc pomyśleć o pobraniu krwi pępowinowej.

Wskazówki i rady na 37 tydzień ciąży

Coraz trudniej w pozycji stojącej

Coraz trudniej w pozycji stojącej

Od teraz powinnaś poświęcać odpowiednio więcej czasu na drogę do autobusu czy na zakupy. Ograniczaj wszelki wysiłek fizyczny i skracaj go do minimum, jeśli to możliwe, to tylko w pozycji siedzącej. Gdy musisz się skłonić, aby coś podnieść, dobrze jest oprzeć się bądź uchwycić czegoś, co pomoże Ci zachować równowagę. Warto też podnosić cokolwiek kucając. Wstawanie z łóżka powinno odbywać się wyłącznie z pozycji na boku. Przeturlaj się delikatnie na krawędź łóżka, podeprzyj się wolną ręką i ostrożnie się podnieś.

Konieczna poobiednia drzemka

Konieczna poobiednia drzemka

Od 37 tygodnia ciąży nie powinnaś rezygnować z popołudniowej drzemki, gdyż prawdopodobnie sen w nocy będzie coraz trudniejszy. Nadrabiaj zatem zaległości w dzień, abyś miała wystarczająco dużo energii podczas porodu.

Akupunktura przygotowująca do porodu

Akupunktura przygotowująca do porodu

Specjalnie do tego przygotowane położne lub lekarze mogą wykonać Ci akupunkturę, która przyczynia się do skrócenia czasu porodu i łagodzenia bólu. Zabieg ten stosowany jest także czasem podczas porodu, aby zmniejszyć ból.

Komentarze