Menu

39 tydzień ciąży

W Twoim brzuchu w 39 tygodniu ciąży robi się coraz spokojniej. W tym momencie priorytetem dla Twojego dziecka jest wzrost i przyrost wagi. Meszek i maź płodowa w większości zanikły.

39 tydzień ciąży: rozwój Twojego dziecka

W 39 tygodniu ciąży Twoje dziecko, które ma już 49 centymetrów i waży około 3 250 gramów, z powodu braku miejsca ma bardzo ograniczone możliwości manewru. We wnętrzu Twojego brzucha zrobi się zatem spokojniej. Teraz ważny jest tylko wzrost i przyrost wagi. Niektórym częściom ciała przyda się jeszcze kilka dni w łonie matki, aby móc się jeszcze lepiej rozwinąć. Chodzi tu na przykład o zęby. Nawet jeśli już w 12 tygodniu ciąży powstały u dziecka zawiązki zębów, to żaden z nich nie miał jeszcze odwagi wyrosnąć. W obrębie dziąseł widoczne są silne zmarszczki, pod którymi leży szczęka. Pierwszy ząbek pojawia się u dziecka około szóstego miesiąca życia. Dziecko jest już teraz dobrze przygotowane i czeka na poród: meszek i maź płodowa zanikają i zwiększa się warstwa tkanki tłuszczowej.

Twoje ciało w 39 tygodniu ciąży

Ciężar ciała Twojego dziecka uciska coraz mocniej na dolne partie ciała. Siedzenie i chodzenie może stawać się zatem coraz trudniejsze. Połóż się wtedy na kanapie pod plecy i kolana możesz podłożyć sobie poduszkę. To przyniesie ulgę dla dna miednicy. Nawet jeśli częste wizyty w toalecie są coraz bardziej uciążliwe, nie powinnaś zmniejszać dziennej ilości przyjmowanych płynów. Wypijaj w dalszym ciągu około 2,5 litra dziennie. Twój układ krążenia będzie Ci za to wdzięczny. Obwód Twojego brzucha wynosi w tym momencie około 100 centymetrów. Skóra rozciągnięta jest prawie do maksimum, co może powodować uczucie napięcia i świąd. Zrezygnuj zatem podczas kąpieli z mydła. Żele pod prysznic także wysuszają skórę. W czasie kąpieli lub pod przysznicem używaj wody i emulsji regenerujących. Dwa razy dziennie powinnaś sięgać także po mleczko do ciała.

39 tydzień ciąży ze strony medycznej

Nieprawidłowości związane z pępowiną

Nieprawidłowości związane z pępowiną

Pępowina splątana.

W niektórych przypadkach pępowina może owinąć się wokół poszczególnych części ciała dziecka. Bardzo często dotyczy to szyi, ramion czy nóg dziecka. W większości przypadków maleństwo mimo to będzie zaopatrywane we wszystko, czego potrzebuje. Niebezpiecznie robi się wtedy, gdy pępowina jest dodatkowo zbyt cienka lub nawet lekko wykręcona. Nieprawidłowości takie są dobrze rozpoznawalne podczas badania USG metodą Dopplera. Jeśli stwierdzone zostanie ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka, lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zaciśnięcie pępowiny.

W przypadku bardzo długiej pępowiny w efekcie ruchów dziecka na jej odcinku może powstać luźny supeł. Jednak nawet w tym wypadku komplikacje to rzadkość. Gdyż w przypadku długiej pępowiny supeł ten nie zaciska się zazwyczaj całkowicie. Inaczej jest, gdy splata się krótki sznur pępowinowy, bądź dochodzi do splotu pępowin przy ciąży bliźniaczej. W obu przypadkach istnieje ryzyko dla dziecka i konieczne jest badanie KTG.

Wypadnięcie pępowiny.

Jeśli po pęknięciu błon płodowych część pępowiny opuści łono matki przed dzieckiem, mówi się o wypadnięciu pępowiny. W przeciwieństwie do splątanej pępowiny nieprawidłowość ta występuje naprawdę rzadko. Jeśli jednak dojdzie do wypadnięcia pępowiny, to sytuacja staje się poważna – przede wszystkim, jeśli dziecko jest odwrócone główką do przodu. W tym wypadku bowiem pępowina może utknąć między główką dziecka a ścianą miednicy, co skutkuje nieprawidłowym ukrwieniem. Dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Jeśli kobieta w momencie diagnozy znajduje się już w szpitalu, najczęściej wykonywane jest natychmiast cesarskie cięcie. Jeśli sytuacja ma miejsce jeszcze w domu, powinnaś jak najszybciej wezwać karetkę i zostać przetransportowana do szpitala tak szybko, jak to tylko możliwe. Połóż się, aby zmniejszyć ucisk na pępowinę. Jeśli główka dziecka znajduje się już w obszarze miednicy, to nie masz powodów do zmartwień, że przytrafi Ci się wypadnięcie pępowiny. Główka dziecka „uszczelnia” wtedy otwór tak, że wypadnięcie pępowiny jest niemożliwe.

Wskazówki i rady na 39 tydzień ciąży

Zielona herbata na świąd

Zielona herbata na świąd

Na irytujące uczucie swędzenia w okolicach brzucha może pomóc zielona herbata. Zalej torebkę z herbatą wrzątkiem i zaparzaj przynajmniej 4 minuty. Następnie zanurz trochę waty w roztworze i nacieraj delikatnie brzuch. Kojąco na świąd działa także krem bądź maść z oczaru. Zapytaj o nią w aptece.

Instynkt wicia gniazda

Instynkt wicia gniazda

Tak zwany instynkt wicia gniazda daje o sobie znać. Odczuwasz przypływ energii i najchętniej chciałabyś wysprzątać całe mieszkanie, nocą balkon bądź taras, a w dzień masz ochotę uporządkować wszystkie szafy. Powinnaś jednak się oszczędzać, gdyż ta energia będzie Ci potrzebna w czasie porodu.

Komentarze