Menu

41 tydzień ciąży

W 41 tygodniu ciąży w Twoim brzuchu jest coraz mniej miejsca dla dziecka. Maleństwo śpi dużo i czeka, aż rozpocznie się ciekawa przygoda. Możesz z uwagą obserwować ruchy dziecka, jako dowód, że wszystko jest w porządku.

41 tydzień ciąży: rozwój Twojego dziecka

W 41 tygodniu ciąży Twoje dziecko ma już około 50 centymetrów długości i waży około 3,8 kilograma. Maleństwo próbuje teraz osiągnąć możliwie wygodną pozycję, a jego możliwości ruchowe są coraz bardziej ograniczone. Dziecko rośnie w dalszym ciągu i z powodu braku miejsca dużo śpi. Może się nawet zdarzyć, że dziecko prześpi pierwszą fazę skurczów porodowych. Kości i narządy wewnętrzne są już w 41 tygodniu ciąży w pełni wykształcone. Szkielet staje się coraz silniejszy. Jedynie płuca i mózg rozwijają się w dalszym ciągu i osiągną dopiero po porodzie pełną dojrzałość. W dalszym ciągu możesz liczyć ruchy dziecka, które są dowodem na to, że z maleństwem wszystko w porządku.

Twoje ciało w 41 tygodniu ciąży

Również w 41 tygodniu ciąży zmienia się Twoje ciało. We wnętrzu pochwy mogą wystąpić kłujące bądź palące bóle, które mogą być spowodowane położeniem dziecka. Ruchy dziecka są w dalszym ciągu wyczuwalne.

41 tydzień ciąży ze strony medycznej

Przekroczenie terminu porodu

Przekroczenie terminu porodu

Jeśli mama i dziecko osiągnęli wreszcie po 40 długich tygodniach planowany termin porodu, to doświadczycie teraz prawdopodobnie regularnych badań lekarskich. Jeśli wszystko jest w porządku, to upłynięcie jeszcze kilku dni do porodu nie stanowi najmniejszego problemu. Po przekroczonym terminie porodu może się zdarzyć, że otrzymasz skierowanie do szpitala bądź lekarz będzie regularnie wyznaczał Ci terminy wizyt kontrolnych. W przypadku przekroczenia terminu porodu o więcej niż 10 dni, może się zdarzyć, że badania kontrolne będą wykonywane nawet codziennie. Z pomocą USG będzie można łatwo sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku i czy niczego mu nie brakuje. Dodatkowo sprawdzony będzie stan łożyska i ilość wód płodowych. Gdy badanie wykaże, że dziecko jest zbyt małe,  przekraczanie terminu porodu nie jest zalecane. W tym wypadku lepiej jest wywołać poród. To samo wykonuje się w sytuacji, gdy dziecko  jest bardzo duże i waży więcej niż 4 500 g. Również w tym wypadku lepiej jest, aby maleństwo jak najszybciej przyszło na świat, gdyż dalszy wzrost dziecka może oznaczać wyczerpujący poród zarówno dla matki, jak i dla małego człowieka.

Badania kontrolne w 41 tygodniu ciąży

Badania kontrolne w 41 tygodniu ciąży

Wizyta kontrolna u lekarza w 41 tygodniu ciąży służy między innymi temu, aby jeszcze raz przeanalizować obecną sytuację. Zasadniczo nie różni się to niczym od poprzednich badań kontrolnych. Dodatkowo sprawdzony zostanie jeszcze raz termin porodu oraz wielkość i położenie dziecka. Możliwe jest także wykonanie badania macicy, podczas którego lekarz sprawdzi jej stan. Jeśli jest ona miękka i rozciągliwa, jest to odpowiedni moment do wystąpienia pierwszych skurczów porodowych. Potem lekarz poinformuje Cię, co jest z medycznego punktu widzenia najlepsze dla dziecka.

Wskazówki i rady na 41 tydzień ciąży

Sprzyjanie naturalnym skurczom porodowym

Sprzyjanie naturalnym skurczom porodowym

Możesz w naturalny i bezpieczny sposób sprzyjać wystąpieniu skurczów porodowych, aby zapobiec sztucznemu wywołaniu porodu. Do tych naturalnych metod należy akupunktura, homeopatia, ciepła kąpiel, seks, pikantne potrawy z curry oraz wiele ruchu.

Zachowaj spokój

Zachowaj spokój

Nawet jeśli jesteś coraz bardziej niecierpliwa, powinnaś zwrócić uwagę na to, aby zachować spokój i wewnętrzną równowagę. Bardzo często przekroczenie planowanego terminu porodu spowodowane jest jego błędnym wyliczeniem na początku ciąży. Spróbuj zatem odprężyć się. Przekroczenie terminu to nic nadzwyczajnego. Około dwie trzecie dzieci przychodzi na świat mniej więcej 10 do 15 dni po planowanym terminie porodu.

Komentarze