Menu

Roczek

Jeśli trafiłaś na ten artykuł, to zapewne roczek Twojego dziecka zbliża się wielkimi krokami. Prawdopodobnie te pierwsze dwanaście miesięcy przeminęło tak szybko, że sama nie jesteś w stanie w to uwierzyć, jak błyskawicznie rozwija się Twoje dziecko. Jednak roczek to wyjątkowy dzień również dla Ciebie, gdyż od roku jesteś szczęśliwą matką.

Roczek specjalną okazją

Zbliżający się roczek Twojego dziecka już od tygodni zaprząta Twoją głowę? Nawet jeśli wiesz, że Twój skarb jest jeszcze za mały, aby zrozumieć, co dokładnie będzie się działo, będziesz pewnie chciała mimo wszystko uczynić dla niego ten dzień szczególnym i wyjątkowym!

Roczek Twojego dziecka będziesz mogła urządzić na różne sposoby. Ważne jest, abyś zaplanowała to, na co masz ochotę i co przypuszczalnie sprawi także przyjemność dziecku. Nie poddawaj się presji i oczekiwaniom otoczenia, gdyż mogą one być zbyt wygórowane. Rezygnowanie ze wspólnego świętowania, “bo dziecko tak czy inaczej nie będzie nic pamiętało”, też nie jest najlepszym pomysłem.

Podobne artykuły

Roczek w dniu pierwszych urodzin?

Jeśli myślisz, że dziecku sprawi to przyjemność, na roczek będziesz mogła zaprosić także kilkoro rówieśników Twojego maleństwa, abyście mogli razem świętować urodziny. Maluchy znają się i zapewne spędzają ze sobą czas częściej. Może się jednak zdarzyć, że atmosfera i zamieszanie będą miały negatywny wpływ na nastrój i samopoczucie dzieci.

Zaproszenia na roczek dla rodziny i przyjaciół

Wiele matek zaprasza na roczek dziecka głównie rodzinę i najbliższych przyjaciół, na przykład na kawę i ciastko. Również w tym przypadku będziesz musiała sama zdecydować, jakie rozwiązanie będzie dla Was najlepsze. Większa ilość gości może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, podczas którego będziesz mogła porozmawiać z osobami, które towarzyszyły Wam podczas tego pierwszego roku. Z drugiej strony jednak im większa liczba gości, tym większe niebezpieczeństwo, że dziecko nie poradzi sobie z nadmiarem uwagi, jaką poświęcać mu będzie tyle osób na raz i taka sytuacja będzie dla niego dodatkowym obciążeniem. Niektóre matki wyznają zasadę, że ilość gości powinna być taka, jak wiek dziecka.

Wycieczka na roczek

Być może będziesz chciała w ten dzień po prostu zrobić z małym jubilatem coś wyjątkowego. Będziesz mogła zaprosić przyjaciół dziecka na wspólną wycieczkę, na przykład na basen. Parki rodzinne też świetnie nadają się na taką okazję.

Roczek z tatą

Jako że ten dzień w pierwszej lini jest także czymś wyjątkowym dla Ciebie i ojca dziecka, będziecie mogli zamiast dużego przyjęcia dla Waszego maleństwa, świętować kameralnie tylko we własnym gronie. W końcu w tym dniu Wam też należy się coś szczególnego.

Jakie atrakcje na roczek?

Zależnie od tego, o jakiej porze roku wypada roczek, będziesz mogła zaplanować na urodziny różne atrakcje. W lecie przyjęcie w ogrodzie jest przy ładnej pogodzie całkiem niezłą propozycją. Wtedy bowiem mali goście będą mogli wyszaleć się do woli, a Ty nie będziesz musiała martwić się, że Twój dom zamieni się w krajobraz po katastrofie. Na ogrodowym przyjęciu świetnie sprawdza się także basen dziecięcy.

Jednak także dla zimowych dzieci będziesz mogła przygotować coś specjalnego, co może być źródłem dobrej zabawy. Możesz na przykład rozłożyć na podłodze duży materac i urządzić kącik do szaleństw z dużą ilością balonów.

Pamiętaj, że każde dziecko reaguje inaczej na zamieszanie i dużą ilość osób. Powinnaś zatem uwzględnić to przy planowaniu przyjęcia na roczek dla Twojego maleństwa. Ty w końcu znasz najlepiej swojego malucha.

Nasza wskazówka: Przydatnym może okazać się zachowanie mimo święta Waszego codziennego rytmu dnia. Możesz zatem zakończyć przyjęcie nie za późno, na przykład około godziny 19, aby Twoje dziecko miało czas na przetworzenie w spokoju wrażeń całego dnia, zanim położysz je spać.