Menu

Droga do szkoły - wskazówki dla rodziców

Droga do szkoły to codzienność każdego ucznia. Nawet jeżeli w pierwszych miesiącach czy latach szkolnych będziecie tę trasę pokonywać wspólnie, warto nauczyć dziecko, jak powinna wyglądać bezpieczna droga do szkoły. Nasze 10 wskazówek na pewno pomoże Ci uczynić codzienną drogę do szkoły nieco bezpieczniejszą.

1. Optymalna droga do szkoły

Jeśli droga do szkoły będzie tą najlepszą z możliwych - czyli zostanie starannie wybrana i zaplanowana, jest to już połowa sukcesu. Najlepiej pomyśl o tym  jeszcze zanim dziecko pójdzie do szkoły. Niech droga do szkoły będzie najbezpieczniejszą z możliwych - lepiej wybrać nieco dłuższą, a pewniejszą, na przykład przez osiedle pozbawione ruchliwych ulic, niż krótszą, na której czyhać mogą na dziecko pewne zagrożenia. Warto także porozmawiać ze znajomymi mieszkającymi w okolicy lub sąsiadami mającymi dzieci uczęszczające do tej samej szkoły, co Twój uczeń. Zadbaj także o to, aby dziecko podczas samodzielnych wędrówek do szkoły zawsze szło ustaloną przez Was trasą, a nie na przykład ryzykownymi skrótami.

2. Droga do szkoły - trening czyni mistrza

Jeżeli droga do szkoły została już przez Was wybrana, możesz przeanalizować jej przebieg z dzieckiem, zanim nadejdzie pierwszy dzień szkoły. Wtedy będziesz mogła pokazać dziecku, jak powinno się zachować w konkretnych sytuacjach, na przykład na światłach czy przy przejściu dla pieszych. Jeżeli droga do szkoły będzie przez Was powtarzana, u dziecka na pewno rozwinie się poczucie bezpieczeństwa. Zwracaj uwagę na zachowanie dziecka na drodze i pozostań nieco z tyłu. W ten sposób będziesz mogła ocenić, czy droga do szkoły nie stanowi zbyt wielkiego wyzwania dla dziecka.

Podobne artykuły

3. Droga do szkoły a codzienny trening

Nie tylko droga do szkoły, ale także wspólne, codzienne spacery mogą być świetną okazją do tego, aby uczyć dziecko bezpiecznego zachowania na drodze. Może to być droga na plac zabaw, na zakupy, zajęcia sportowe lub do kolegów z sąsiedztwa. Praktycznie wszędzie możesz uczyć dziecko bezpieczeństwa na drodze. Sytuacje w ruchu drogowym są zawsze do siebie podobne bez względu na to, co jest celem Waszej trasy.

4. Droga do szkoły i przykład rodziców

Droga do szkoły dziecka będzie jeszcze bezpieczniejsza, jeśli będziesz dla dziecka dobrym przykładem. Dlatego powinnaś na przykład zadbać o to, aby nie przechodzić przez ulicę na czerwonym świetle. W przeciwnym razie może to być sygnałem dla dziecka, że złamanie zasad nie jest niczym złym. Zwróć uwagę na to, abyście zawsze przestrzegali zasad ruchu drogowego nawet, jeśli jesteście w pośpiechu. W ten sposób dziecko nauczy się, że reguły ruchu drogowego powinny być przestrzegane niezależnie od sytuacji.

5. Wspólna droga do szkoły

Na początku powinnaś towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły lub wyznaczyć do tego zadania osobę dorosłą, do której masz zaufanie. Zadbaj o to, aby pozostawić dziecku swobodę podejmowania decyzji, gdyż dzięki temu będzie stawało się jeszcze bardziej samodzielne. Twoim zadaniem niech będzie kontrola i czuwanie nad tym, aby dziecko zachowywało się poprawnie i bezpiecznie. Przejmuj inicjatywę tylko wtedy, gdy dziecko nie postępuje prawidłowo. Wtedy powtórzcie wspólnie ważniejsze zasady zachowania na drodze.

6. Droga do szkoły, na której nie brakuje pochwał

Jeżeli Twoje dziecko w danej sytuacji zachowa się poprawnie, powinnaś je pochwalić. W ten sposób będziesz mogła je zmotywować do jeszcze bezpieczniejszego zachowania na drodze. Pomożesz mu także stać się jeszcze bardziej samodzielnym. Pochwała sprawi także, że droga do szkoły będzie jeszcze przyjemniejsza.

7. Droga do szkoły dobrze osadzona w czasie

Powinniście zaplanować na drogę do szkoły tyle czasu, ile w istocie potrzeba, aby przebyć ją bez pośpiechu. W sytuacjach stresowych dziecko może bowiem łatwo stracić głowę i popełnić błąd. Tego typu błędów można uniknąć, gdy dziecko punktualnie wyjdzie do szkoły.

8. Droga do szkoły a widoczność dziecka

Warto o tym pomyśleć zwłaszcza jesienią i zimą, gdy robi się mgliście i dni są krótsze. Ubieraj dziecko tak, aby było dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Jako że dziecko jest mniejsze od dorosłych pieszych, nie tylko trudniej jest je dostrzec na ulicy, ale także samo nie ma aż tak dobrego oglądu na sytuację na drodze. Odblaski, jasne, kolorowe ubrania czy nawet kamizelka ostrzegawcza pomagają dziecku być lepiej widocznym przede wszystkim po zapadnięciu zmroku. Tornister dziecka także powinien mieć odblaski.

9. Droga do szkoły jako temat do rozmów

Porozmawiaj z dzieckiem o niespodziankach, jakie może przynieść droga do szkoły: jak powinno się zachować, gdy piłka potoczy się na ulicę? Jak zachować się, gdy dziecko dostrzeże kolegę z klasy po drugiej stronie jezdni? Co zrobić, gdy światło zmieni się na czerwone podczas przechodzenia przez ulicę? Nawet jeśli dziecko po jakimś czasie będzie samo chodziło do szkoły, powinnaś zawsze rozmawiać z nim o nieoczekiwanych sytuacjach, jakie niesie ze sobą droga do szkoły.

10. Droga do szkoły autobusem lub samochodem

Nawet jeśli droga do szkoły przemierzana jest samochodem lub autobusem, warto pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli jeździcie samochodem, nie wolno zapomnieć o odpowiednim foteliku i pasach bezpieczeństwa. Ich zapięcie zwiększa bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na temat bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. Jeśli Twoje dziecko podróżuje autobusem szkolnym, możecie przećwiczyć wcześniej także tę formę przemieszczania się. Porozmawiaj także z dzieckiem o tym, jak powinno zachowywać się w autobusie.