Menu

Wybór szkoły podstawowej - wskazówki

Znalezienie odpowiedniej szkoły podstawowej dla dziecka nie zawsze jest łatwe. Najpóźniej, gdy rozpocznie się ostatni rok przedszkola warto zacząć zastanawiać się nad wyborem szkoły podstawowej dla dziecka. W tym artykule zestawiliśmy wszystkie argumenty, które mogą pomóc w wyborze szkoły podstawowej.

W poszukiwaniach szkoły podstawowej może się czasem zdarzyć, że trudno dokonać wyboru. Często bowiem w okolicy znajduje się więcej niż jedna szkoła podstawowa. Na pewno dostaniesz wiele cennych wskazówek od przyjaciół, znajomych czy rodziny. Jednak czasem mogą być one także źródłem dezorientacji. Na pewno chciałabyś także wyborem szkoły zagwarantować dziecku to, co najlepsze. Mimo to czasami szkoła “tuż za rogiem” może być najlepszym wyborem dla dziecka.

Cechy dobrej szkoły podstawowej

Zanim dasz się przekonać dobrymi radami innych, zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od szkoły podstawowej dla dziecka. Ważne jest, abyś ustaliła priorytety, gdyż zapewne wszystkie życzenia nie będą mogły zostać spełnione.

Podobne artykuły

Kryteria wyboru szkoły podstawowej

  • odległość od miejsca zamieszkania,
  • wybór szkoły przyjaciół i kolegów dziecka,
  • rodzaj szkoły (publiczna, prywatna),
  • forma opieki nad dzieckiem (i czas jej trwania w ciągu dnia),
  • wyznanie/religia,
  • koncepcja pedagogiczna,
  • oferta i specjalizacje,

Pamiętaj: zapytaj swojego dziecka, do jakiej szkoły podstawowej chciałoby chodzić, jednak nie pozostawiaj decyzji jedynie jemu samemu. Przygotuj najpierw kilka Twoim zdaniem najlepszych propozycji i omów je z dzieckiem.

Dowolny wybór szkoły podstawowej?

Zależnie od tego, czy będziesz posyłać dziecko do szkoły w Twojej okolicy, czy może będzie to inna szkoła, zasady postępowania rekrutacyjnego są następujące:

  • Teoretycznie każdemu dziecku zagwarantowane jest miejsce w szkole podstawowej, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania dziecka. Jeśli zamierzasz właśnie tam posłać dziecko, wystarczy, że w odpowiednim czasie (terminy podane są najczęściej na stronie internetowej danej placówki) złożysz w szkole kartę zgłoszenia dziecka. Można ją pobrać najczęściej online, z witryny danej szkoły podstawowej. Jeżeli karty takiej nie ma w internecie, najlepiej skontaktuj się z sekretariatem.
  • W przypadku, gdy zdecydujesz się posłać dziecko do szkoły podstawowej, która nie znajduje się w rejonie Waszego miejsca zamieszkania, jest to możliwe na odpowiedni wniosek rodziców, a o decyzji na temat przyjęcia dziecka do szkoły decyduje także dostępność wolnych miejsc w placówce. Ważne, aby wniosek został złożony przez rodziców w czasie trwania procesu rekrutacyjnego. Jeśli wiesz, że będziesz chciała posłać dziecko do szkoły “poza obwodem”, najlepiej skontaktuj się już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego z sekretariatem lub odwiedź witrynę strony, aby sprawdzić, jakie dokumenty będą potrzebne do złożenia wniosku. Szkoły prywatne mają także zazwyczaj jasno sprecyzowane warunki rekrutacji na stronach internetowych.

Wskazówka: Niezależnie od tego, do jakiej szkoły podstawowej poślesz dziecko, zadbaj o to, aby wszystkie niezbędne formalności załatwione były w odpowiednim czasie. W ten sposób zaoszczędzisz sobie wiele stresu i nerwów.

Skorzystaj z oferty informacyjnej szkoły podstawowej

Obok doświadczeń innych rodziców, pomocne mogą także okazać się materiały informacyjne wydawane przez szkołę, czy to w postaci danych zamieszczonych w Internecie, czy też różnego rodzaju prospektów informacyjnych. Najlepiej będzie jednak, jeśli osobiście wyrobisz sobie opinię o szkole. Wiele szkół oferuje na przykład “drzwi otwarte”, podczas których będziesz mogła poznać szkołę “od środka”, zajrzeć do klas i porozmawiać z nauczycielami.

Ostateczny wybór szkoły podstawowej

Nawet jeśli wybór odpowiedniej szkoły będzie dobrze przemyślany, nie tłum tego, co podpowiada Ci intuicja. Takie decyzje mogą być czasami najlepsze. Ważne jest, aby dziecko było zadowolone z wyboru szkoły podstawowej. Wtedy będzie ono mogło pomyślnie wystartować w nowy rok szkolny.

Zapisy do szkoły podstawowej

Jeśli zdecydowaliście się na odpowiednią placówkę, będziesz musiała jeszcze zapisać do niej swoje dziecko. Więcej o tym, jak dokładnie wyglądają zapisy do szkoły podstawowej, jakie dokumenty są konieczne i o czym należy pamiętać, dowiesz się z naszego artykułu na temat zapisów do szkoły.