Menu

Rozwój dziecka

Młodsze dziecko (w wieku od 1 do 3 roku życia) rozwija się w bardzo szybkim tempie. W naszym dziale znajdziesz informacje na temat rozwoju młodszego i starszego dziecka. Przeczytaj o nauce chodzenia, początkach nauki mówienia, treningu nocnika oraz wychowywaniu i żywieniu dziecka.

Rozwój dziecka: wzrost

Tutaj możesz sprawdzić w jakim przedziale wzrostu do danego wieku i wagi znajduje się Twoje dziecko. Dowiedz się czy wzrost Twojego dziecka rozwija się prawidłowo i czym są zaburzenia wzrostu.

Zaburzenie wzrostu u dzieci

Zaburzenie wzrostu u dzieci

Zaburzenie wzrostu u dzieci może mieć różne przyczyny. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj oznaki świadczące o tym, że Twoje dziecko może cierpieć na zaburzenie wzrostu.

Rozmiary dla dzieci

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie rozmiary noszą dzieci w pierwszych miesiącach i latach swojego życia. Zebraliśmy rozmiary dla dzieci od narodzin do 16 roku życia.

Rozwój dziecka: Mowa dziecka i motoryka

Mowa i rozwój motoryczny dziecka są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Z naszych artykułów dowiesz się więcej na temat rozwoju motorycznego Twojego dziecka.

Rozwój motoryczny u dziecka

Motoryka

Motoryka to sprawność fizyczna człowieka. Z naszego artykułu dowiesz się, jak ważna jest motoryka dla całościowego rozwoju dziecka.

Rozwój motoryczny dziecka: motoryka mała

Motoryka mała

Motoryka mała to sprawność ruchowa rąk i narządów mowy, odpowiadająca za czynności tj. pisanie, zapinanie guzików czy ruchy warg podczas mówienia.

Motoryka duża czyli o sprawności ruchowej całego ciała

Motoryka duża

Motoryka duża to sprawność ruchowa całego ciała, która odrywa ważną rolę np. podczas raczkowania, chodzenia czy skakania.

Taniec dzieci: lepsza świadomość ciała i poczucie rytmu

Taniec u dzieci

Taniec wspiera u dzieci zarówno ich rozwój motoryczny jak i poczucie rytmu. Jak jednak skłonić Twojego malucha do tańca i jakie efekty przyniesie ta aktywność?

Zaburzenia motoryczne czyli nieprawidłowy rozwój dziecka

Zaburzenia motoryczne

Jeśli dziecko cierpi na zaburzenia motoryczne, wiąże się to z nieprawidłowym rozwojem. Czym są jednak zaburzenia motoryczne i co je powoduje?

Jąkanie się u dzieci

Jąkanie się u dzieci

Jąkanie się jest jednym z wielu zaburzeń mowy, także najbardziej znanym. Co powinnaś wiedzieć o tym zaburzeniu? Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko się jąka?

Co to jest Ergoterapia?

Ergoterapia pomaga dorosłym i dzieciom, którzy są niepełnosprawni lub chorują, lepiej radzić sobie z wykonywaniem codziennych czynności.

Rozwój dziecka: Mowa u dziecka

Zapoznaj się z naszymi artykułami, dzięki którym dowiesz się jak powinna rozwijać się mowa u Twojego dziecka. Przeczytaj również o zaburzeniach mowy i zaburzeniach rozwojowych mowy. »Wszystkie artykuły z działu Rozwój mowy u dziecka.

Nauka mowy u niemowląt od 0 do 3 roku życia

Nauka mowy u niemowląt (0 - 3 lata)

Nauka mowy to jeden z najbardziej oczekiwanych przez rodziców elementów rozwoju małego dziecka. Pierwsze słowo maleństwa to dla wielu rodziców bardzo często niezapomniane przeżycie.

Zaburzenia mowy: przyczyny i terapia.

Zaburzenia mowy

Zaburzenia mowy dotyczą zaburzeń w produkcji mowy. Mogą być spowodowane np. uszkodzeniem układu nerwowego. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o zaburzeniach mowy.

Rozwój dziecka: dysleksja i dyskalkulia

Dowiedz się tego, jak nieprawidłowy rozwój dziecka może wpłynąć na edukację u dziecka. Przeczytaj o tym, jakie skutki niesie za sobą dysleksja oraz dyskalkulia.

Dowiedz się, jakie są objawy dysleksji i jak ją leczyć.

Dysleksja

Dysleksja to poważne, długotrwałe zaburzenie nauki czytania i pisania. Dowiedz się, jakie są objawy dysleksji i jak ją leczyć.

Terapia dysleksji: Dowiedz się, jak rodzice mogą pomóc w terapii i z jakim specjalistą się skontaktować.

Terapia dysleksji

Terapia dysleksji ma szansę odnieść sukces, jeśli wada zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie. Co możesz zrobić, jeśli Twoje dziecko jest dyslektykiem?

Przeczytaj w naszym artykule, czym jest dyskalkulia.

Dyskalkulia

Dyskalkulia to zaburzenie matematyczne. Jeśli Twoje dziecko ma duże problemy na lekcjach matematyki, a wykonywanie prostych działań sprawia u trudność, może wskazywać to, że ma dyskalkulię. Przeczytaj w naszym artykule, czym jest dyskalkulia.

Rozwój dziecka: wzrok i słuch

Postrzeganie zmysłowe odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka. Z naszych artykułów dowiesz się, jak rozpoznać zaburzenia zmysłu wzroku i słuchu u dziecka. Przeczytaj również o tym, jak należy postępować w przypadku wystąpienia tego typu zaburzeń.

Wady wzroku: dowiedz się kiedy Twojego dziecko powinno nosić okulary.

Wada wzroku: Kiedy okulary?

Około co piąte dziecko ma wadę wzroku. Samej może być Ci trudno stwierdzić, czy dziecku potrzebne są okulary, jednak istnieją wyraźne oznaki sygnalizujące, że u Twojego malucha rozwinęła się wada wzroku.

Dowiedz się jak wybrać okulary dla dziecka.

Okulary dla dziecka - jak je wybrać?

U dzieci dość często wykrywa się wadę wzroku. Średnio co piąte dziecko potrzebuje okularów. Jak jednak dobrać odpowiednie okulary dla dziecka? Powinny być ładne, stabilne, wytrzymałe, a także dobrze trzymać się na nosie. Sprawdź, od czego to zależy.

Przeczytaj, jakie oznaki mogą wskazywać, że Twoje dziecko ma wadę słuchu.

Wada słuchu u dziecka

Wada słuchu u dziecka powinna zostać jak najszybciej zdiagnozowana i skorygowana. Przeczytaj, jakie oznaki mogą wskazywać, że Twoje dziecko ma wadę słuchu.

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu oraz jakie koszty wiążą się z jego zakupem.

Aparat słuchowy dla dziecka

Aparat słuchowy pomaga dziecku z wadą słuchu lepiej porozumiewać się z otoczeniem i już w pierwszych latach życia nauczyć się poprawnie słyszeć. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu słuchowego.

Autor: