Menu

Mała przekora

Przekora dzieci to temat, z którym prędzej czy później zmierzą się wszyscy rodzice. Faza przekory zaczyna się, gdy dziecko rozpoczyna krzyczeć i rzucać się na podłodze, jeśli nie dostanie tego, na co ma ochtę. Twoje zadanie - zachować spokój i okaż zrozumienie.

Przekora - dlaczego dziecko tak się zachowuje?

Przekora zaczyna ujawniać się u dzieci zazwyczaj między drugim a czwartym rokiem życia. Dziecko odkrywa w tym czasie swoje ‘ja’, a także własną wolę. Po raz pierwszy zauważa, że jest samodzielną istotą, że istnieje różnica między nim, a mamą czy tatą. Zaobserwowałaś też z pewnością, że dziecko jest pełne zapału i pragnie rządzić w swoim świecie. Napotyka przy tym na swoje granice i odkrywa, że jeszcze nie wszystko może zrobić samo. Nieustanne zmiany, które zachodzą w życiu dziecka, zaburzają jego spokój emocjonalny. Jego zachowanie odzwierciedla chaos panujący w jego świecie wewnętrzynym, które przez wielu rodziców może zostać uznane jago działanie wynikające z przekory.

Przekora u dziecka - jak powinnaś na nią reagować?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, abyś nie pozostawała bezradna wobec przekornego zachowania Twojego malucha i potrafiła załagodzić sytuację. Jeśli przekora dziecka przybiera na sile, postępuj według następujących punktów:

Podobne artykuły

  • Pamiętaj: Twoje dziecko nie chce Cię zdenerwować swoim przekornym zachowaniem. Jego świat wywraca się do góry nogami, gdy dostrzega, że nie może może zrobić tego wszystkiego, na co miałoby ochotę, a rodzice częściej zaczynają mówić “nie”.
  • Gdy dziecko jest przekorne, podkreśl, że kochasz je nawet wtedy, gdy się złości. Szczególnie w tym czasie weź je w ramiona i pociesz, jeśli znowu nie udało mu się samemu założyć bucików lub zrobić tego, co właśnie sobie założyło.
  • Ułatwisz dziecku codzienne funkcjonowanie, jeśli ustalisz jasne reguły i będziesz ich przestrzegać. Wniosą one odrobinę porządku w życie dziecka - przekora nie będzię brać nad maluchem tak często góry.
  • Pozwól dziecku zbierać własne doświadczenia, nie hamuj jego zapału, gdy nie jest to konieczne. Maluch powininen sam dojść np. do tego, że wyjście w środku lata na plac zabaw w puchowej kurtce nie jest dobrym pomysłem. Dla Ciebie oznacza to, że powinnaś zachować spokój i ignorować pytający wzrok innych rodziców.
  • Przewiduj, aby zapobiegać przekornemu zachowaniu. Zadbaj np. o to, aby rzeczy, które nie powinny trafić w ręce malucha, nie znajdowały się w zasięgu jego wzroku. W supermarkecie omiń alejkę ze słodyczami, nawet jeśli oznacza to wydłużenie drogi.
  • Postaraj się odnaleźć pozytywne strony w przekornym zachowaniu dziecka. Rozwija ono w ten sposób wiarę w siebie. Jeśli jest świadome swoich marzeń, chce realizować pomysły, a czasem się buntuje, oznacza to, że czuje się przy Tobie pewnie, co jest bardzo ważne.
Autor: