Menu

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci

Odpowiednie ćwiczenia koncentracji mogą pomóc dziecku w wieku szkolnym poprzez zabawę poprawić zdolność skupienia uwagi. W tym artykule przedstawiliśmy ciekawe ćwiczenia koncentracji, które będziecie mogli wypróbować łatwo i bez większego nakładu pracy..

Zwłaszcza w pierwszych latach szkolnych wielu dzieciom trudno jest skoncentrować się na danej rzeczy, gdyż muszą one się dopiero nauczyć, jak to działa. Jest wiele sposobów na to, aby trenować zdolność koncentracji dziecka. Jeżeli zwrócisz uwagę na poniższe wskazówki, będziesz mogła bez problemu stworzyć dziecku atmosferę sprzyjającą koncentracji:

  • spokojne miejsce pracy w przyjemnym otoczeniu
  • brak sygnałów, które mogłyby przeszkadzać dziecku, np. dzwonek telefonu czy włączony telewizor
  • porządek na biurku
  • rytuały: stałe miejsce pracy i godzina odrabiania lekcji
  • regularne wietrzenie pomieszczenia
  • odpowiednie napoje
  • regularne czytanie dziecku

Podobne artykuły

Nawet najprostsze ćwiczenia koncentracji mogą pomóc dziecku jeszcze lepiej skupić uwagę. W poniższym tekście znajdziesz ciekawe ćwiczenia koncentracji, które Twoje dziecko może wykonywać, zanim zacznie odrabiać lekcje.

Ćwiczenia koncentracji na świeżym powietrzu

Pozwól dziecku pobawić się na świeżym powietrzu; będzie mogło obiec dom dookoła lub poćwiczyć w ogrodzie. Każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu zwiększa zdolność koncentracji i logicznego myślenia. Ruch wpływa bowiem korzystnie na odnawianie i łączenie komórek nerwowych. Poprzez te ćwiczenia koncentracji poprawia się także krążenie krwi, dzięki czemu mózg jest lepiej dotleniony.

Ćwiczenia koncentracji - trening umysłu

Twoje dziecko może zamknąć na chwilę oczy i wyobrazić sobie, że ma na głowie jabłko, które nie może upaść. Albo niech wyobrazi sobie, że trzyma w dłoniach wielką piłkę, którą podrzuca do góry i znowu łapie. Takie ćwiczenia koncentracji rozwijają przede wszystkim wyobraźnię dziecka i pomagają trenować świadomość swojego ciała.

Ćwiczenia koncentracji poprawiające krążenie

Zachęć dziecko przy ładnej pogodzie do kilkuminutowej gimnastyki przy otwartym oknie. Te ćwiczenia koncentracji poprawiają przede wszystkim ukrwienie organizmu i zaopatrzenie mózgu w tlen. Dzięki temu dziecku łatwiej jest się skoncentrować. Twój uczeń może także poleżeć przez chwilę na łóżku z głową w dół lub, jeśli potrafi, stanąć na głowie, gdyż dzięki temu także poprawia się ukrwienie mózgu.

Ćwiczenia koncentracji: nietypowe ruchy

Dziecko jedną ręką zatacza kręgi na brzuchu, a drugą stuka się lekko w głowę. Możesz także zaproponować mu, aby napisało swoje imię najpierw ręką, której używa do pisania, a następnie tą drugą lub stopą. Nietypowe ruchy i czynności stymulują mózg, przez co wspomagają także zdolność koncentracji i przyswajania wiedzy.

Medytacyjne ćwiczenia koncentracji

Możesz także w ramach medytacji pozwolić dziecku rysować symetryczne wzory lub powtarzające się motywy. Pomoże mu to się odprężyć i później skoncentrować na pozostałych zadaniach. Również specjalne ćwiczenia jogi dla dzieci podnoszą znacząco ich zdolność koncentracji.

Ćwiczenia koncentracji: balansowanie

Również wszelkiego rodzaju balansowanie: na krawężniku lub niskim murku na placu zabaw to doskonałe ćwiczenia koncentracji dla Twojego dziecka. Dalsze ćwiczenia koncentracji z tego obszaru to na przykład: utrzymanie równowagi na jednej nodze lub balansowanie z zamkniętymi oczami.

Zabawy zręcznościowe jako ćwiczenia koncentracji

Zadania zręcznościowe, takie jak budowanie domku z kart to także trening mózgu, zmysłu dotyku i cierpliwości dziecka, są to zatem doskonałe ćwiczenia koncentracji. Również podrzucanie piłek jednocześnie obiema rękami świetnie nadaje się do poprawy zręczności dziecka.

Ćwiczenia pamięciowe jako ćwiczenia koncentracji

Również ćwiczenia pamięciowe, jak na przykład nauka wiersza na pamięć lub recytowanie alfabetu od tyłu mogą służyć jako ćwiczenia koncentracji. Także zabawy typu puzzle czy memory pomagają dziecku wytrenować umysł na rozwiązywanie szkolnych zadań.