Menu

Gdy dwulatek uderza głową o ścianę

Czy Twój dwulatek uderza czasem z rozmysłem głową o ścianę, podłogę lub kaloryfer? Obawiasz się, że może poważnie się zranić? NetMama da Ci wskazówki, dlaczego maluch tak się zachowuje i jak powinnaś się w takiej sytuacji zachować.

Jakkolwiek sytuacja, w której dziecko uderza głową o ścianę lub podłogę, może być w Twoim odczuciu okropna, jest ona dość powszechna pośród dwulatków. Do 20% dzieci od roku do dwóch lat z rozmysłem uderza głową. Faza ta trwa zazwyczaj jedynie kilka miesięcy, może się jednak przedłużyć nawet do paru lat. Bez obaw: większość trzylatków ma ten okres autoprzemocy już za sobą.

Dlaczego dziecko uderza głową o ścianę?

 • Nawet jeśli zabrzmi to dziwnie, to wiele dzieci odpręża się, uderzając głową o ścianę. Równy rytm je uspokaja. Czynność tę można porównać do siedzenia w fotelu bujanym: pomaga malcowi się odprężyć.
 • Jeśli maluch cierpi na zapalenie ucha lub coś go boli, uderzanie głową w ścianę pozwala złagodzić ten ból. Odwraca też uwagę od właściwego bólu lub zwalcza go, ponieważ wywołuje nowy.
 • Uderzanie głową pomaga wielu dzieciom dać ujście negatywnym emocjom tj. wściekłość czy frustracja. Maluch nie potrafi jeszcze kontrolować emocji i odpowiednio je wyrażać. Stosuje zatem przemoc fizyczną - uderza innych lub siebie.
 • Dzieci potrzebują miłości. Potrzebują uwagi i aby ją otrzymać, posługują się czasem nietypowymi metodami. Maluch szybko zauważy, że Twoja cała uwaga skupia się na nim, gdy uderza głową o ścianę lub podłogę.
 • W rzadkich przypadkach uderzanie głową jest objawem autyzmu lub innych zaburzeń. Jeśli nie jesteś pewna, dlaczego dziecko tak się zachowuje, skontaktuj się z lekarzem.

Podobne artykuły

Co możesz zrobić, gdy Twoje dziecko uderza głową o ścianę?

 • Pozwól dziecku się wyszaleć: Upewnij się, że maluch odpowiednio dużo się rusza i może wyładować swoją energię.
 • Przestrzegaj rytuałów: Wiele dzieci uderza głową o ścianę, ponieważ rytmiczne ruchy pomagają im zasnąć. Wypracujcie wspólny rytuał przed pójściem spać, co pomoże odzwyczaić dziecko od uderzania się w głowę.
 • Uważaj na urazy: Jeśli Twoje dziecko uderza głową o ścianę, zwróć uwagę, czy się przy tym poważnie nie rani. Małe guzy to jeszcze nic złego. Zwykle też maluchy przestają uderzać się, gdy poczują ból.
 • Poświęć dziecku swoją uwagę, gdyż bardzo jej potrzebuje, ale nie w momencie, gdy uderza głową o ścianę.
 • Znajdź inne sposoby, by zapewnić dziecku upragniony rytm, który je uspokaja. Może razem potańczycie, pomaszerujecie lub poklaszczecie? Możesz też dać mu bębenek, aby samo mogło na nim pograć.
 • Jeśli zachowanie dziecka bardzo Cię niepokoi, zauważasz, że coraz bardziej się ono zamyka lub jego rozwój jest opóźniony, skontaktuj się z lekarzem.
Autor: