Menu

Suplementy diety - co powinnaś o nich wiedzieć

Producenci żywności próbują poprzez suplementy diety uczynić żywność jeszcze bardziej zdrowszą. Przynajmniej na pozór. Cukierki z dodatkową dawką wapnia czy płatki śniadaniowe wzbogacone witaminami zajmują coraz więcej miejsca na półkach w supermarketach. Dodatkowo na rynku dostępna jest niezliczona ilość tabletek, proszków i syropów, które za zadanie mają wzmacniać odporność czy koncentrację Twojego dziecka. Chcielibyśmy dowiedzieć się, co tak naprawdę kryją w sobie suplementy diety, dlatego w tym artykule zestawiliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Suplementy diety zamiast owoców?

Zdrowa i zrównoważona dieta wydaje się być łatwiejsza niż kiedykolwiek przedtem. Wiele produktów wzbogaconych jest obecnie o witaminy i składniki mineralne, a suplementy diety dostępne są wręcz dla każdego składnika pokarmowego lub jego kombinacji. Mogłoby się zatem wydawać, że Twoje dziecko nie potrzbuje już żadnych owoców i warzyw, aby pokryć zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne...

Suplementy diety - cud czy pułapka?

Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Żywieniowcy przypominają bowiem, że suplemety diety nie są w stanie zniwelować niektórych błędów żywieniowych, takich jak na przykład zbyt wysoka konsumpcja tłuszczu. Dodatkowo suplementy diety w swoim składzie zawierają często składniki w proporcjach innych, niż zapotrzebowanie dziecka. Ryzyko dostarczenia zbyt wysokiej ilości danego składnika odżywczego nie może być zatem wykluczone. Nadwyżka, podobnie jak niedobór składników pokarmowych, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Zbyt wiele witaminy A może na przykład wywoływać objawy zatrucia w formie bólu głowy lub zmian skórnych i kostnych. Dodatkowo suplementy diety nie są w stanie całkowicie zastąpić działania niektórych substancji roślinnych, które mogą chronić między innymi przed chorobami układu krążenia. Takie działanie mają wyłącznie produkty roślinne, takie jak warzywa czy owoce.

Podobne artykuły

Suplementy diety prawidłowo przyjmowane

Zatem bez warzyw i owoców się nie da. Kiedy więc warto podawać dziecku suplementy diety?

Jeżeli dbasz o prawidłowe i zrównoważone żywienie Twojego dziecka, na przykład stosując się do zaleceń zaprezentowanych w artykule na temat prawidłowego odżywiania dzieci, suplementy diety nie powinny być konieczne, gdyż dziecko będzie dostawało wszystko, czego potrzebuje. Jeśli masz jednak uczucie, że Twojemu dziecku czegoś brakuje, zapytaj o poradę lekarza, zanim zastosujesz suplementy diety. Pediatra będzie mógł bowiem stwierdzić, jakich (oraz w jakich ilościach) składników odżywczych brakuje Twojemu maluchowi oraz zaleci odpowiednią dawkę.

Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto stosować suplementy diety u każdego dziecka. Decyzja taka powinna zostać podjęta zawsze indywidualnie i po konsultacji z lekarzem. Suplementy diety zalecane są przede wszystkim dla osób z podwyższonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki odżywcze, jak na przykład kobiety ciężarne, weganie czy sportowcy wyczynowi.