Menu
Kolor oczu

Czy ma twoje oczy? - Niebieskie oczy u dzieci

Twoje dziecko patrzy słodko na ciebie swoimi wielkimi, niebieskimi oczami. Czy zostanie mu taki kolor oczu, czy może się zmieni? Kiedy można zobaczyć prawdziwy kolor oczu? NetMama udzieli ci odpowiedzi na te pytania!

Niebieskie oczy

Na naszej szerokości geograficznej dzieci najczęściej rodzą się z niebieskimi oczami. Jaki kolor oczu będą miały tak naprawdę, okaże się po paru miesiącach.

Dlaczego zmienia się kolor oczu?

Kolor oczu zależy od koloru komórek które znajdują się wokół źrenicy. Produkują one barwnik Melaninę. Melanina chroni nasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W pierwszym roku życia dziecka produkcja melaniny dopiero się rozpoczyna, dlatego dopiero po paru miesiącach możemy zobaczyć prawdziwy kolor oczu.

Podobne artykuły

Niebieskie, zielone, brązowe

Niebieskie oczy potrzebują najmniej barwnika. Przy wysokiej produkcji melaniny powstają zielone oczy, a przy jeszcze większej produkcji mamy brązowe.

Jednak niebieskie?

U większości dzieci oczy pozostają niebieskie. Jeśli zauważysz jednak na oczach brązowe kropeczki oznacza to, że ich kolor się zmieni. Poza tym: nawet jeśli oboje rodziców ma brązowe oczy to spokojnie mogą mieć dziecko o błękitnych. Wystarczy, że ktoś z bliskiej rodziny miał niebieskie oczy, aby maluch ten kolor odziedziczył.

Czy wszystkie dzieci mają niebieskie oczy?

Większość dzieci ma niebieskie oczy, ponieważ na początku jest mała produkcja barwnika. Dzieci z brązowymi oczami, to wynik produkcji melaniny już podczas ciąży. Ale im też w przeciągu paru miesięcy może się ten kolor zmienić.