Menu

Jak prawidłowo karmić butelką niemowlę?

O tym, jak odpowiednio karmić butelką maleństwo decyduje kilka czynników, przy czym każdy z nich ma niemałe znaczenie w osiągnięciu sukcesu. Podpowiemy, jak karmić butelką, prawidłowo ułożyć dziecko i jak najlepiej trzymać butelkę. Przeczytaj zatem poniższy artykuł, a będziesz wiedziała, jak karmić butelką maleństwo.

Zanim zaczniesz karmić butelką

Po tym, jak przygotowałaś pokarm dla dziecka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać go niemowlęciu. Zanim jednak zaczniesz karmić butelką, powinnaś koniecznie jeszcze raz skontrolować temperaturę mleka, aby Twoje dziecko w czasie picia nie poparzyło się. Idealną temperatura to około 37 stopni Celsjusza. Zanim zaczniesz karmić butelką, wyciśnij kilka kropel mleka na wewnętrzną stronę nadgarstka. Tam skóra jest szczególnie wrażliwa i dzięki temu będziesz mogła dobrze ocenić, czy pokarm nie jest za gorący. Jeśli będziesz odczuwać temperaturę pokarmu jako przyjemną, to zasadniczo mleko nie będzie dla dziecka zbyt gorące.

Tuż przed podaniem pokarmu dziecku sprawdź jeszcze raz, czy wielkość otworu jest dla niego odpowiednia. Jeśli bowiem będziesz karmić butelką, która ma za duży otwór, to pokarm będzie wypływał zbyt szybko i dziecko może się zakrztusić. W przypadku zbyt małego otworu dziecko podczas posiłku może się łatwo denerwować, gdyż mleko będzie płynąć zbyt wolno. Łatwo będziesz mogła rozpoznać, czy butelka ma prawidłowy otwór, jeśli odwrócisz ją smoczkiem do dołu, a mleko wypływać będzie z prędkością około 2 kropel na sekundę.

Podobne artykuły

Lepiej nie karmić butelką bez śliniaka

Zanim zaczniesz karmić butelką powinnaś przygotować także śliniak albo ściereczkę, która zapobiegnie zabrudzeniu wszystkiego dookoła.  W ten sposób będziesz mogła nie tylko wytrzeć dziecku buzię, przyda Ci się on bowiem także, gdy dziecku się odbije.

Karmić butelką w wygodnej pozycji

Posiłki są dla niemowlęcia nie tylko okazją do zaspokojenia głodu, ale także dają doskonałą możliwość pogłębiania więzi między matką a dzieckiem. Nie powinnaś zatem zbyt szybko ani zbyt krótko karmić butelką. Dajcie sobie czas. Poza tym zadbaj, abyście oboje byli odprężeni i znajdowali się w wygodnej pozycji. Usiądź wygodnie tak, abyś w tym ułożeniu ciała mogła wytrzymać dłuższą chwileczkę. Może się bowiem zdarzyć, że gdy będziesz karmić butelką, Twoje dziecko nagle postanowi uciąć sobie drzemkę. Karmić butelką oznacza zawsze jednocześnie uzbroić się w cierpliwość.

Oprzyj dziecko na ramieniu. Główka powinna w ten sposób leżeć w zgięciu łokcia i znajdować się mniej więcej na wysokości Twojej piersi. Zadbaj także o to, aby głowa była położona nieco wyżej od reszty ciała. Nie powinno się bowiem karmić butelką w całkowitej pozycji leżącej. Lekko wzniesiona głowa umożliwi dziecku łatwiejsze picie i łykanie mleka. Podłóż najlepiej poduszkę pod ramię, na którym opiera się niemowlę, aby ręka nie bolała podczas karmienia.

Aby karmić butelką dziecko, które jest spokojne i zadowolone, powinnaś unikać ubrań z długim rękawem z szorstkich materiałów. Te bowiem mogą podrażniać delikatną skórę niemowlęcia. Możliwie duży kontakt ze skórą matki sprawi, że dziecko będzie się czuło szczególnie dobrze. Jeśli jest ciepło, dobrze jest karmić butelką w koszulce z krótkim rękawem lub jeśli masz taką możliwość, nawet w samej bieliźnie. W ten sposób dziecko będzie lepiej postrzegało zapach Twojej skóry, który szybko będzie łączyć z przyjemnym czasem przyjmowania posiłku. Gdy będziesz karmić butelką, dobrze jest także dbać o zachowanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem. To da mu poczucie bezpieczeństwa i pewność, że poświęcasz mu swoją uwagę.

Po prostu karmić butelką

Nie wkładaj tak po prostu i bez ostrzeżenia dziecku smoczka do ust. Pogładź najpierw smoczkiem lekko policzek dziecka, następnie wargi. To będzie dla niego oznaka, że przyszedł czas karmienia. W ten sposób będziesz mogła się przekonać, czy dziecko naprawdę jest głodne, jeśli żywo i ochoczo zareaguje na takie przygotowania do posiłku.

Bezpośrednim elementem przygotowania do posiłku jest lekkie dotknięcie smoczkiem ust dziecka. Maleństwo będzie wtedy próbować chwycić smoczek. Wtedy będziesz mogła spokojnie podać dziecku smoczek. Zwróć jednocześnie uwagę, aby język maleństwa znajdował się pod smoczkiem. Gdy będziesz karmić butelką, usta dziecka powinny obejmować również tę szerszą część smoczka, która leży blisko jego nasady. W ten sposób wspierasz naturalny i zdrowy rozwój szczęki i zębów dziecka, a naturalne ruchy ust będą łatwiejsze.

Karmić butelką bez zasysania powietrza

Trzymaj butelkę zawsze w takiej pozycji, aby smoczek był całkowicie wypełniony mlekiem. W ten sposób unikniesz połykania przez dziecko dużych ilości powietrza, co może wywołać bóle brzucha lub wzdęcia.

Karmić butelką bez problemów

Kiedy będziesz karmić butelką, czasem może dojść do małych problemów. Jeśli maleństwo zakrztusi się, powinnaś natychmiast zabrać mu butelkę. Ułóż dziecko w pozycji wyprostowanej, aby maleństwo mogło wykrztusić mleko. Karmić butelką będziesz mogła ponownie dopiero, gdy maluszek uspokoi się.

Czasem zdarza się, że gdy będziesz karmić butelką, Twoje dziecko będzie ssało tak mocno, że w smoczku powstanie podciśnienie. Doprowadzi to do sytuacji, w której ze smoczka wypływać będzie bardzo mało mleka, co może być denerwujące i wyczerpujące dla dziecka. Jeśli zatem spostrzeżesz, że smoczek spłaszcza się, powinnaś na krótko wyciągnąć go z ust dziecka, aby zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnej sytuacji. Jeśli dziecko w dalszym ciągu ssie zbyt mocno, może zajść konieczność wsunięcia lekko małego palca w okolice kącików ust dziecka, aby rozładować powstałą próżnię i móc w dalszym ciągu bez problemu karmić butelką. Gdyż jeśli maleństwo nie jest w stanie chwycić smoczka tak, aby cały znajdował się w ustach, może się zdarzyć, że do jego wnętrza przedostanie się powietrze.

Jeśli spostrzeżesz, że przyjmowanie posiłku przychodzi dziecku z trudnością, a w smoczku nie tworzy się podciśnienie, może oznaczać to, że otwór smoczka jest za mały dla wybranego pokarmu. Prędkość wypływania pokarmu powinnaś sprawdzić, zanim zaczniesz karmić butelką. Innym powodem może być zatkanie otworu butelki. Wtedy powinnaś koniecznie wymienić smoczek na nowy, aby maleństwo nie irytowało się niepotrzebnie, kiedy będziesz karmić butelką.

Jeśli Twoje dziecko sygnalizuje Ci, że nie chce więcej pić, na przykład odwracając głowę bądź gdy butelka jest pusta, to nie jest to jeszcze jednoznaczna oznaka że należy przestać karmić butelką. Podczas picia maleństwo łyka bowiem nie tylko pokarm, ale i powietrze. Raz mniej, innym razem więcej, ale po tym jak przestaniesz karmić butelką powietrze będzie musiało powrócić tam, skąd przyszło, aby nie wystąpiły wzdęcia i bóle brzucha.

Wyprostuj dziecko nieco i oprzyj na ramieniu. Najlepsza pozycja to taka, gdy dziecko opiera się na Twoim tułowiu, główką zwróconą w Twoją stronę, spoglądając zza Twojego ramienia. Przełóż najlepiej śliniak lub bawełnianą pieluchę przez ramię, gdyż podczas odbijania się może ulać się troszeczkę mleka. Gładź dziecko delikatnie po plecach i możesz nawet leciutko popukać, aby ułatwić odbicie się. Można zatem przestać karmić butelką i uznać rytuał za zakończony, jeśli Twojemu dziecku odbije się 1-2 razy.

Co zrobić, gdy będziesz karmić butelką, a maleństwo w tym czasie zaśnie? Czy powinno się je wtedy obudzić i skłonić do odbicia się? Na to pytanie nie ma niestety uniwersalnej odpowiedzi. Możesz po tym, jak przestaniesz karmić piersią, położyć dziecko lekko na ramieniu i poczekać, aż ujdzie nieco powietrza. Jeśli jednak dziecko śpi bez tego, to w zasadzie nie ma potrzeby budzenia go jedynie w tym celu. Jeżeli jednak po posiłku maluch śpi niespokojnie, gdyż spokoju nie daje mu uwięzione w brzuszku powietrze, to powinnaś poważnie zastanowić się nad wypuszczeniem tego powietrza po tym, jak skończysz karmić butelką. Po tym będzie mogło dalej spać spokojnie.

Resztki mleka do wyrzucenia

Jeśli będziesz karmić butelką, a dziecko nie opróżni jej podczas posiłku, to ważne, aby pozostały pokarm koniecznie wylać. Karmienie tym samym po upływie pewnego czasu nie jest zalecane, gdyż pokarm dla niemowląt staje się wtedy szybką i łatwą pożywką dla mikroorganizmów, które mogą u dziecka wywoływać choroby przewodu pokarmowego.

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego działu tematycznego: Karmienie butelką.