Menu

Karmienie piersią

Karmienie piersią stanowi często dla świeżo upieczonych mam niemałe wyzwanie. Z czasem jednak można dojść do wprawy i karmienie piersią będzie stawać się z każdym dniem coraz łatwiejsze. W tym dziale umieściliśmy dla Ciebie cenne wskazówki, aby karmienie piersią nie sprawiało trudności.

Tak uda Wam się karmienie piersią

Ciało kobiety jest tak skonstruowane, że karmienie piersią odbywa się bez problemu praktycznie samoistnie. Na początku pojawia się na pewno wiele pytań. Jak długo powinno trwać karmienie piersią? Jak często? Tu znajdziesz cenne wskazówki.

Kiedy karmienie piersią?

Jak często karmienie piersią?

Jedyną ogólną regułą, której można podporządkować karmienie piersią jest czujne i uważne interpretowanie sygnałów Twojego dziecka. U noworodków karmienie piersią może odbywać się nawet co 1,5 godziny.

Karmienie piersią - jak zrobic to najlepiej

Kiedy niemowlę jest najedzone?

Wiele kobiet martwi się, że karmienie piersią trwa za krótko i dziecko nie naje się do syta. Podpowiemy Ci, jak rozpoznać, że Twoje dziecko otrzymało wystarczającą ilość pokarmu.

Karmienie piersią - długośc trwania posiłku

Jak długo powinno trwać karmienie piersią?

To dziecko decyduje o tym, jak długo będzie trwał posiłek. Niektóre piją szybko, inne rozkoszują się posiłkiem. Ważne jest, aby karmić piersią tak długo, aby dziecko mogło najeść się do syta.

karmienie piersią - jak przystawiac do piersi

Przykładanie i odstawianie od piersi

Twoje dziecko wie najlepiej, jak przebiega karmienie piersią. Ty musisz je tylko odpowiednio wspierać. Prawidłowe odstawianie od piersi jest ważne, aby nie powodowało bólu sutków.

karmienie piersią - pozycje

Karmienie piersią – ulubione pozycje

Aby zapobiegać zranieniom piersi ważne jest, żeby stosować różne pozycje do karmienia. Przedstawimy Ci cztery ulubione pozycje wraz z ilustracjami.

Karmienie piersią bliźniąt

Karmienie piersią bliźniąt

Karmienie piersią bliźniąt może się okazać, szczególnie na początku, nie lada wyzwaniem. Jak karmić bliźnięta, razem czy osobno?

Dobra rada

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, nie powinnaś podawać dziecku dodatkowego pokarmu, gdyż może to prowadzić do zaburzenia równowagi pomiędzy laktacją a apetytem dziecka.

Karmienie piersią – możliwe problemy

To naturalne, że czasem karmienie piersią może być utrudnione. O tym, co możesz zrobić w przypadku wystąpienia problemów, poinformujemy Cię w poniższych artykułach. Nie rób sobie wyrzutów, jeśli czasem karmienie piersią będzie szło gorzej niż zwykle.

karmienie piersią - problemy

Kłopoty przy karmieniu piersią

Obojętne czy dla Twojego dziecka karmienie piersią to świetny moment na drzemkę, czy może niepokoi Cię zbyt mały przyrost masy maleństwa. Tu podpowiemy, jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami.

Karmienie piersią - zastój pokarmu

Trudności z produkcją mleka

Twoje piersi są napięte i bolą? Karmienie piersią może czasem oznaczać trudności w produkcji i spływaniu pokarmu. Dzieje się tak często, jeśli piersi nie zostały wystarczająco opróżnione.

Karmienie piersią a żywienie

Może się zdarzyć, że po ciąży będziesz miała ochotę na filiżankę kawy, czarną herbatę lub kieliszek wina. Jednak w przypadku, gdy zdecydowałaś się na karmienie piersią, powinnaś unikać tych produktów. Zdrowa i zrównoważona dieta jest teraz szczególnie ważna.

Karmienie piersią - zdrowa dieta

Żywienie w czasie karmienia

Karmienie piersią oznacza także podwyższone zapotrzebowanie energetyczne. Pełnowartościowe produkty mają teraz pierwszeństwo, aby mleku nie brakowało żadnego z ważnych składników odżywczych.

Karmienie piersią a niestrawnosc u niemowląt

Twoje dziecko nie lubi tego, co jesz?

Nie ma dowodów naukowych na to, że niektóre produkty spożywane przez matkę mogą powodować wzdęcia i inne problemy u dziecka. Czy i z czego należy zrezygnować?

Karmienie piersią a dozwolone napoje

Karmienie piersią a alkohol i kofeina

Masz ochotę na kawę albo kieliszek wina? Kawa i herbata dla matek, które zdecydowały się na karmienie piersią to produkty, które powinny być spożywane w sposób umiarkowany. Alkohol?

Pomocna wskazówka

Podczas karmienia piersią bardzo ważna jest dbałość o prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Karmienie piersią oznacza zatem wypijanie przynajmniej dwóch litrów dziennie. Zamiast napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, czarna herbata czy cola, powinnaś częściej sięgać po wodę mineralną.

Mleko matki

Mleko matki to prawdziwy cud natury. Już pod koniec ciąży Twoje ciało gromadzi rezerwy, abyś mogła po porodzie rozpocząć karmienie piersią. Mleko matki wzmacnia odporność dziecka i jest szczególnie praktyczne, gdyż w ten sposób pokarm masz zawsze pod ręką.

Laktacja a karmienie piersią

Jak powstaje mleko matki?

Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. Dlatego tak pożyteczne jest karmienie piersią. Mleko to zawiera bowiem cenne składniki odżywcze, które chronią przed infekcjami i chorobami.

Karmienie piersią i mleko matki

Dlaczego karmienie piersią jest dobre?

Mleko matki to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. Jeśli karmisz piersią, wspomagasz rozwój ciała i ducha. Obok funkcji zaspokajania głodu karmienie piersią spełnia inne potrzeby dziecka.

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Prędzej czy później dla każdej matki przyjdzie czas na zaprzestanie karmienie piersią. Czy tego chce, czy nie. Odpowiedni moment powinien zostać wybrany indywidualnie. Czasem sygnał może wyjść od dziecka, jeżeli jego zainteresowanie naturalnym pokarmem spadnie.

Karmienie piersią - odstawianie od piersi

Kiedy zakończyć karmienie?

Karmienie piersią to zarówno dla matki, jak i dla dziecka bardzo szczególna czynność. Spełnia ona także inne, ważne funkcje. Dowiedz się więcej o tym, jak odzwyczaić dziecko od piersi, kiedy przyjdzie na to pora.

Karmienie piersią - kiedy przestac?

Kiedy przestać karmić piersią?

Najodpowiedniejszy moment na zaprzestanie karmienia piersią należy wybrać indywidualnie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią do szóstego miesiąca życia.

Pomocna rada

Karmienie piersią możliwe jest tak długo, jak długo sprawia ono radość dziecku. WHO zaleca przynajmniej sześć miesięcy.