Menu

Sucha skóra niemowlaka

Skóra niemowlaka jest dużo bardziej wrażliwa i delikatna niż u osoby dorosłej. Dlatego właśnie skóra niemowlaka powinna być otoczona troskliwą opieką, aby zapobiec między innymi jej wysuszaniu. Tutaj dowiesz się, dlaczego skóra niemowlaka staje się sucha oraz jak możesz ją najlepiej pielęgnować.

Dlaczego skóra niemowlaka staje się sucha?

Skóra niemowlaka to jego największy narząd zmysłu i jednocześnie zewnętrzna ochrona organizmu. U dorosłych chroni ona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zimno, wilgoć i upały, ale także przed wniknięciem chorobotwórczych mikroorganizmów czy wysychaniem. Skóra niemowlaka natomiast nie wykształciła jeszcze w pełni funkcji ochronnej, dlatego jej suchość to u noworodków niestety dość częsty problem. Skóra niemowlaka traci wilgotność w efekcie działania różnych czynników.

  • Delikatna skóra niemowlaka jest prawie pięć razy cieńsza niż u osoby dorosłej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że warstwa zrogowaciała naskórka, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa skóry nie jest jeszcze w pełni wykształcona i przez to charakteryzuje się mniejszą odpornością na czynniki zewnętrzne. W tej warstwie, która zbudowana jest jak mur z poszczególnych komórek, znajduje się w wieku niemowlęcym jeszcze wiele luk, dlatego skóra niemowlaka jest bardziej przepuszczalna i woda nie może być w optymalny sposób wiązana.
  • W pierwszych latach życia gruczoły łojowe u dziecka nie pracują jeszcze tak, jak powinny. Ich wydzielina ma jednak szczególne znaczenie. Po pierwsze jest to jakby spoiwo, które stabilizuje poszczególne komórki w warstwie zrogowaciałego naskórka. Po drugie, skóra niemowlaka w jej najbardziej zewnętrznej warstwie pokryta jest cienko mieszaniną wody i tłuszczu. Ta dodatkowa bariera ochronna ma odczyn lekko kwaśny. W związku z tym, że na początku skóra niemowlaka nie produkuje jeszcze wystarczająco dużo tej tłuszczowej warstwy ochronnej, dziecku brakuje tej lekko kwaśnej ochrony.

Podobne artykuły

Dopiero w ciągu pierwszych trzech lat życia skóra niemowlaka dojrzewa w pełni do pełnienia swoich funkcji. Niemowlęta mają dodatkowo dość dużą powierzchnię skóry ( w stosunku do ich masy ciała) – większą niż u osób dorosłych, dlatego skóra niemowlaka traci wilgoć dużo szybciej niż dorosły. Wszystkie te przytoczone argumenty wyjaśniają, dlaczego sucha skóra niemowlaka to częste zjawisko.

Sucha skóra niemowlaka a czynniki zewnętrzne

Obok zasadniczego argumentu – wrażliwości skóry samej w sobie, istnieje także szereg czynników zewnętrznych, jak na przykład klimat, alergie, nieprawidłowa pielęgnacja, które przyczyniają się do tego, że skóra niemowlaka wysycha.

  • Zimowe powietrze: przede wszystkim zimą skóra niemowlaka musi być dobrze chroniona, gdyż w tym okresie jest ona bardzo narażona na wysychanie. Odpowiedzialne są za to przede wszystkim częste zmiany między zimnym i ciepłym powietrzem. Skóra niemowlaka traci zimą wyjątkowo dużo wilgoci, gdyż musi oddawać wodę stale do suchego, otaczającego ją powietrza. Dodatkowo im zimniej, tym mniej łoju produkuje skóra niemowlaka, co sprawia, że staje się sucha.
  • Alergie: sucha i podrażniona na twarzy skóra niemowlaka, którą można obserwować zwłaszcza u dzieci, którym podawany jest już pokarm stały, może być reakcją na własną ślinę. Poprzez spożycie nowych pokarmów produkcja enzymów trawiennych w ślinie zostanie wzmocniona. Zmieniony skład i wzmożone wydzielanie śliny niemowlęcia może wywołać reakcje alergiczne. Te mijają po jakimś czasie, mogą jednak spowodować jeszcze silniejsze wysychanie skóry twarzy.

Alergie pokarmowe

Jeśli takie reakcje alergiczne trwają dłużej, to może tutaj chodzić także o alergie pokarmowe. Wypróbuj krok po kroku poszczególne elementy diety pod kątem ich przyswajalności u dziecka. Również alergia na mleko krowie może być czasem powodem zmian skórnych. Jeśli nie jesteś pewna, zapytaj o poradę pediatrę.

  • Ubrania: jeśli skóra niemowlaka jest bardzo sucha, to staraj się ubierać maleństwo w rzeczy wykonane z raczej gładkich materiałów. Ubrania powinny być także koniecznie wyprane przed pierwszym założeniem, aby zminimializować niebezpieczeństwo obciążenia szkodliwymi substancjami.
  • Środki piorące: jeśli zauważasz u dziecka zaczerwienione miejsca, które swędzą, może to oznaczać ewentualnie nadwrażliwość na środki piorące. Spróbuj wtedy zmienić proszek lub płyn do prania albo odstawić całkowicie dany produkt, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną podrażnienia.

Sucha skóra niemowlaka nie jest błahostką

Zdrowa skóra niemowlaka przejmuje wiele ważnych funkcji, jak na przykład regulacja temperatury czy ochrona przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Aby spełniać te zadania prawidłowo, musi być w dobrym stanie. W przeciwnym razie mikroorganizmy chorobotwórcze mogą z łatwością wniknąć do organizmu.

Świąd, który z reguły towarzyszy suchej skórze, działa negatywnie nie tylko na ogólne samopoczucie dziecka, ale prowadzi także do zranień i jeszcze większych podrażnień, gdyż maleństwo nie potrafi panować nad uczuciem swędzenia. Konsekwencją mogą być dodatkowe infekcje, bolesne reakcje zapalne i zwiększona podatność na choroby.

Sucha skóra niemowlaka – specjalna pielęgnacja

Aby chronić narażoną skórę maleństwa, powinnaś dbać o troskliwą i delikatną pielęgnację. Skóra niemowlaka potrzebuje w pierwszych latach wsparcia, aby była wystarczająco nawilżona i natłuszczona. Ważna jest przy tym przede wszystkim regularność pielęgnacji, a także wybór odpowiednich produktów. Gdyż tylko w ten sposób będzie można na trwałe ustabilizować funkcję ochronną skóry.

Sucha skóra niemowlaka a kremy do pielęgnacji

Nieważne, czy zdrowa lub sucha skóra niemowlaka – regularne kremowanie jest szalenie istotne. Dzieci ze zdrową skórą mogą być po kąpieli nakremowane od stóp do głów. Przy suchej skórze zalecane jest codzienne używanie kremu, niezależnie od kąpieli. Przy wyborze odpowiedniego kremu powinnaś zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Używaj kremów odżywczych i regenerujących. Wnikają one z reguły także w głębsze warstwy skóry i dzięki temu skóra będzie dłużej nawilżona.
  • Kremy, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe lub mocznik bardzo dobrze wspierają zdrowie skóry dziecka, gdyż stabilizują tę jeszcze nie do końca rozwiniętą warstwę zrogowaciałego naskórka i zapobiagają skutecznie utracie wody przez skórę.
  • Zwróć uwagę na to, aby krem można było łatwo rozsmarować i szybko się wchłaniał. Wtedy czynność ta będzie przyjemna dla dziecka, gdyż skóra niemowlaka nie będzie aż tak bardzo nadwyrężana przy kremowaniu.

Przy nakładaniu obowiązuje zasada: używaj tyle kremu, ile w rzeczywistości jest w stanie się wchłonąć. Grube warstwy mogą powodować podrażnienia w postaci krostek czy wysypki. Skóra niemowlaka powinna być zatem kremowana częściej, ale w mniejszych ilościach.

Kremy tłuste powinny być z reguły stosowane z pewną dozą ostrożności. Pokrycie całego ciała tłustym kremem powinno służyć jedynie ochronie przed mrozem w zimowych miesiącach. Takich produktów można używać także w okolicach pieluchy, aby ochronić dziecko przed agresywnym działaniem stolca i moczu na skórę. Sucha skóra niemowlaka może być pokryta takim kremem częściowo, aby zapobiec silnemu uszkodzieniu skóry przed wniknięciem bakterii do jej wnętrza.

Wyjątkowo sucha skóra

Wyjątkowo sucha skóra niemowlaka może być także potraktowana specjalnym olejkiem do pielęgnacji. Wchłania się on z łatwością i pielęgnuje skórę jeszcze intensywniej. Jeśli skóra niemowlaka nie wysusza się zbytnio, powinnaś zrezygnować ze stosowania olejku, gdyż wtedy nie będzie on wchłaniany tak, jak powinien, co jest niekorzystne dla maleństwa.

Kąpiel dziecka z suchą skórą

Sucha skóra niemowlaka powinna być także specjalnie pielęgnowana podczas kąpieli. Jeśli na przykład woda jest zbyt gorąca, to skóra niemowlaka wysycha jeszcze bardziej. Przy suchej skórze nie powinnaś także zbyt długo kąpać dziecka, gdyż to utrudnia wiązanie wody przez skórę.

Jeśli do kąpieli używasz nie tylko wody, powinnaś zwrócić uwagę na to, aby kosmetyki do kąpieli były szczególnie łagodne. Powinny być one przede wszystkim wolne od mydła, aby skóra niemowlaka i jej wątła bariera ochronna nie była dodatkowo obciążana. Ważne jest także, aby olejki do kąpieli i inne produkty do pielęgnacji działały regenerująco i odżywczo. W ten sposób skóra niemowlaka będzie mogła wyrównać utratę nawilżenia wywołaną działaniem wody już podczas kąpieli.

Aby skóra niemowlaka była podczas kąpieli dodatkowo chroniona, dobrze jest zrezygnować przy kąpieli ze stosowania wilgotnych ręczników czy gąbek. Przy ich stosowaniu powstaje bowiem tarcie, które może dodatkowo podrażniać skórę. Przy wycieraniu powinnaś to robić także raczej punktowo niż ruchami posuwistymi.

Sucha skóra niemowlaka a wizyta u lekarza

Jeżeli skóra niemowlaka jest nie tylko sucha, ale także wyraźnie się łuszczy, widoczne są zaczarwienienia i reakcje zapalne, to powinnaś koniecznie skonsultować się z pediatrą. Bowiem brzydka skóra z miejscami, które się sączą, pęcherzykami czy krostkami może być oznaką poważnego zachorowania. W okolicach pieluszki może się rozwinąć na przykład pieluszkowe zapalenie skóry lub grzybica pieluszkowa.

Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego, która pojawia się z reguły po trzecim miesiącu życia, jest atopowe zapalenie skóry. Chodzi tutaj o przewlekłe, warunkowane reakcjami zapalnymi schorzenie skóry, któremu towarzyszy silny świąd. Sucha skóra niemowlaka i czerwone plamy, a także zgrubienia mogą być pierwszymi symptomami. Jednak nie u każdego dziecka z suchą skórą musi od razu rozwinąć się atopowe zapalenie skóry.

Jeśli skóra niemowlaka jest sucha głównie na twarzy, głowie, ramionach i nóżkach, powinnaś pójść z dzieckiem do lekarza, aby maleństwo mogło być szybko i skutecznie leczone.