Menu

Jak przewijać niemowlę?

Przewijać dziecko będziesz musiała często. Im młodsze jest maleństwo, tym częściej trzeba je przewijać. Ogólnie można stwierdzić, że po każdej kupce, mokrej albo pełnej pieluszce bądź przed lub po posiłkach należy przewijać maleństwo. Jako że będziesz musiała często przewijać niemowlę, czynność ta szybko stanie się dla Ciebie rutyną. Na początek przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek, z którymi będziesz za każdym razem przewijać dziecko z sukcesem.

3 kroki: zanim zaczniesz przewijać

Przygotuj miejsce do przewijania

jak przewijać - stół do przewijania

Wiele dzieci trzeba będzie przewijać nawet do trzeciego roku życia. Dlatego warto przygotować sobie stałe miejsce, przy którym będziesz przewijać maleństwo. Wtedy będziesz miała wszystkie niezbędne rzeczy zawsze pod ręką. Obszerne informacje na temat przewijaka znajdziesz w naszym artykule dotyczącym stołu do przewijania.

Podobne artykuły

  • Stół do przewijania: ze specjalnym stołem do przewijania będziesz miała wystarczająco dużo miejsca, aby przewijać dziecko wygodnie i bezproblemowo.  Poza tym stół taki daje wiele możliwości do przechowywania niezbędnych akcesoriów, których będziesz potrzebowała do przewijania. Powinien on być na tyle wysoki, abyś mogła stać przy nim wygodnie.
  • Promiennik cieplny: dodatkowo możesz postawić w okolicy miejsca do przewijania specjalny promiennik cieplny, aby maleństwu nie było zimno podczas przewijania. Zakup takiej lampy jest przede wszystkim godny polecenia, jeśli przyjdzie Ci przewijać dziecko zimą, a miejsce do przewijania znajduje się w stosunkowo chłodnym pomieszczeniu.
  • Podkładka do przewijania: zmywalny, miękki materacyk zadba o wygodę dla dziecka. Najlepiej przewijać dziecko na podkładce z tworzywa sztucznego wolnej od PCV. Aby niemowlę nie musiało leżeć bezpośrednio na plastikowej powierzchni, będziesz mogła taką podkładkę powlec miękką tkaniną, która w razie potrzeby może być prana w pralce.

Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy

jak przewijac - krok drugi

Zanim zaczniesz przewijać dziecko, powinnaś mieć w zasięgu ręki wszystko, czego będziesz potrzebowała: ciuszki na zmianę, pieluchy, suche ręczniki papierowe, miseczkę z ciepłą wodą i ręczniczek oraz wszystkie niezbędne kosmetyki. Zdecyduj sama, czy wolisz używać pieluch jednorazowych czy wielorazowego użytku. W obu wypadkach powinnaś jednak zwrócić na to uwagę, aby pielucha miała odpowiednią wielkość. Zwróć także uwagę na to, aby kiedy będziesz przewijać dziecko, żadne środki do pielęgnacji nie znajdowały się na wyciągnięcie ręki dziecka. W ten sposób zapobiegasz nieszczęśliwym wypadkom.

Odpowiednie ubranie pomaga przewijać dziecko

jak przewijac - krok trzeci

Zanim będziesz przewijać dziecko, musisz je najpierw rozebrać. Aby nie było to problemem, powinnaś kupować maleństwu ubranka, które dają się łatwo założyć i ściągnąć. Specjalne body niemowlęce nadaje się w pierwszych miesiącach szczególnie dobrze, gdyż nie musisz go ściągać dziecku przez głowę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule na temat ubranek dla niemowląt.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszą zasadą, o której powinnaś pamiętać, zanim zaczniesz przewijać dziecko, jest: Nigdy nie zostawiaj dziecka na przewijaku bez opieki! Jeśli musisz na chwilę wyjść z pokoju, zabierz maleństwo ze sobą, aby zapobiec nieszczęściu.

5 kroków, jak przewijać i ubierać

Dobrze wytrzyj

jak przewijac krok po kroku - A

Zanim zaczniesz przewijać, połóż dziecko najlepiej na plecach. Jeśli w otwartej pieluszce znajduje się kupka, będziesz mogła ją przednią częścią pieluszki usunąć z pupy dziecka. Jeśli pieluszka jest tylko mokra, będziesz mogła ją bez problemu wyjąć. Okolice genitaliów i odbytu możesz ostrożnie wytrzeć suchym ręczniczkiem bądź specjalnymi chusteczkami do pielęgnacji niemowląt. W tym celu najlepiej jest odwrócić dziecko leciutko na bok bądź unieść lekko jego pupkę.

Aby prawidłowo przewijać dziecko, ważne jest, by przy wycieraniu robić to zawsze z przedniej części ciała do tyłu. Wtedy bakterie jelitowe nie mogą się przedostać do okolic genitaliów. Z tego samego powodu nie powinny być wycierane wargi sromowe u dziewczynek. Jeśli znajduje się tam stolec, to można go usunąć poprzez delikatne zebranie, dbając o to, aby możliwie nie wcierać niczego w powierzchnię skóry. Jeśli będziesz przewijać chłopca, to powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to, aby fałdy skórne w okolicach moszny były wolne od zanieczyszczeń. Obszaru pod napletkiem nie powinnaś jednak wycierać. Dopiero później, jeśli dziecko odruchowo w czasie zabawy będzie chwytało w okolice napletka, możesz wykorzystać tę okazję do delikatnego wytarcia także tych okolic. Dodatkowo możesz użyć także wilgotnej ściereczki.

Przy chusteczkach natłuszczających powinnaś być ostrożna. Często zawierają one bowiem aromaty, które mogą podrażniać wrażliwą skórę dziecka. Dbaj zatem także o to, aby przewijać dziecko korzystając z produktów, które na opakowaniu mają informację, że nie zawierają dodatkowych substancji zapachowych.

Jak przewijać – odpowiedni chwyt

jak przewijac - B

Przy podnoszeniu pupy dziecka powinnaś dbać o taki chwyt, który będzie chronił biodra niemowlęcia. Weź lewą nóżkę dziecka swoją lewą ręką (najlepiej w okolicy uda) i lekko unieś. Druga nóżka jest w ten sposób oparta na Twoim przedramieniu i uniesie się automatycznie.

Jak przewijać – suszenie i kremowanie pupy

jak przewijac - suszenie pupki

Po wytarciu powinnaś gruntownie wysuszyć pupę dziecka, gdyż wilgoć jest doskonałym czynnikiem wspierającym rozwój mikroorganizmów. Na wilgotnej pupie tworzą się zatem częściej reakcje zapalne, które spowodują, że będzie Ci trudniej przewijać i stanie się to bolesne dla dziecka. Jeśli jednak mimo to dojdzie do podrażnień, to zanim skończysz przewijać, nałóż na skórę cienką wartwę maści lub kremu na podrażnienia, aby chronić dziecko przed pogłębianiem się problemu. Nie używaj zasypki, gdyż może ona dodatkowo podrażniać skórę i istnieje niebezpieczeństwo przedostania się pudru do noska dziecka.

Zakładanie pieluchy

jak przewijac - zakladanie pieluchy

Jeśli będziesz przewijać dziecko, możesz założyć pieluchę z materiału lub tworzywa sztucznego. Dbaj jednak o to, aby pielucha nie pętała brzucha i nóżek dziecka. To, czy dziecko ma wystarczająco dużo miejsca w pieluszce, możesz sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Jeśli możesz z łatwością wsunąć dwa palce między pieluszkę i ciało dziecka, to nie będzie mu za ciasno. Jeśli pępek noworodka jeszcze się nie zagoił, powinnaś przewijać maleństwo tak, aby górna krawędź pieluszki zagięta była na zewnątrz lub do środka, by materiał nie ocierał o wrażliwe miejsce.

Gdy skończysz przewijać, powinnaś obowiązkowo umyć ręce!

Jak sprawnie przewijać dziecko?

jak sprawnie przewijac dziecko

Aby Twoje dziecko podczas przewijania leżało spokojnie, powinnaś je w kreatywny sposób zabawić lub odwrócić jego uwagę. Bezpiecznie zamocowane, odpowiednie do jego wieku zabawki, pomogą przewijać niemowlę bez ryzyka, że w pewnym momencie stanie się niecierpliwe. W ten sposób Twoje dziecko będzie miało zajęcie, a Ty będziesz mogła się skocentrować na tym, aby szybko i skutecznie przewijać dziecko. Zabawy z dzieckiem przełóż najlepiej na moment, kiedy maleństwo będzie już przewinięte i ubrane.