Menu

Odchody połogowe: jak sobie z nimi radzić?

Odchody połogowe to krwista wydzielina, którą zauważyć u siebie może każda kobieta po porodzie. Poprzez odchody połogowe organizm wraz z krwią wydala śluz oraz resztki tkanek z macicy. W tym artykule możesz przeczytać, jak długo utrzymują się odchody połogowe i jak sobie z nimi radzić.

Czym są odchody połogowe?

Podczas ciąży łożysko przytwierdzone jest do ścianki macicy. Po porodzie oddziela się od niej, pozostawiając po sobie krwawiącą ranę. Krwawienie to jest określane jako odchody połogowe. Poprzez odchody połogowe, nazywane także upławami poporodowymi, Twój organizm wydala po porodzie krew, śluz oraz resztki błon płodowych.

Kiedy ustają i jak obfite są odchody połogowe?

Obfitość upławów poporodowych jest u każdej kobiety inna. U niektórych kobiet odchody połogowe są bardzo obfite, u innych natomiast słabsze. Ilość wydalanej w czasie połogu wydzieliny osiąga od 200 do 500 ml. Po pierwszych krwawieniach, kiedy rana zaczyna się goić, wydzielina ma jasno czerwony bądź różowy kolor, następnie brązowawy, a po około 14 dniach przybiera żółto-białą barwę. Wtedy odchody połogowe nie zawierają już wydzieliny z rany, tylko śluz. Odchody połogowe mogą utzymywać się do ośmiu tygodni. Jednak w przypadku kiedy po porodzie za szybko zdecydujesz się na nadmierny wysiłek może się zdarzyć, że krwawienia powrócą. Ich czerwony kolor jest w tym przypadku sygnałem ostrzegawczym.

Podobne artykuły

Odchody połogowe: prawidłowa higiena intymna

  • W okresie występowania upławów poporodowych tampony są absolutnym tabu. Za ich pośrednictwem do macicy mogą dostać się bakterie, wywołujące infekcję. Poza tym tampony mogą łatwo spowodować zator krwi.
  • Ze względu na obfitość wydzieliny, powinnaś używać specjalnych podpasek lub podkładów poporodowych. Twoja położna lub pielęgniarka w szpitalu z pewnością posłużą Ci radą. Ważne jest, abyś podpaskę lub podkład poporodowy zmieniała co dwie, trzy godziny. W przeciwnym razie może zrobić się nieprzyjemnie i wilgotno.
  • Po każdym pobycie w toalecie powinnaś przemywać strefę intymną letnią wodą. W ten sposób możesz spłukać zaschniętą krew. Ważne i oczywiste jest to, żeby po każdej wizycie w toalecie dokładnie umyć ręce, aby bakterie nie przedostały się do macicy przez pochwę.

Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy…

  • podpaska lub podkład zostaje nasiąknięty krwią w ciągu godziny lub odchody połogowe są tak obfite, że krew leci niczym woda z kranu
  • odchody połogowe utrzymują się dłużej niż tydzień i tak jak wcześniej mają jasnoczerwoną barwę
  • krwawienia nasilają się po kilku dniach
  • krew zawiera duże skrzepy
  • występuje nieprzyjemny zapach, gorączka lub dreszcze

Odchody połogowe są z pewnością czymś nieprzyjemnym, ale przejściowym. W końcu zewnętrzna rana także potrzebuje trochę czasu, żeby się zagoić. Daj sobie i swojemu ciału czas, żeby się zregenerować.