Menu

Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka niesie ze sobą wiele fascynujących niespodzianek, które na pewno będą powodem do radości świeżo upieczonych rodziców. Dowiedz się, jak bedzie się kształtował rozwój niemowlaka.

Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu

Ciemiączko u niemowlęcia

To bardzo delikatne miejsce i wielu rodziców boi się pielęgnować główkę dziecka, aby nie zrobić maleństwu krzywdy. Dowiedz się, czym jest ciemiączko i jak się z nim obchodzić, aby rozwój niemowlaka był prawidłowy.

Rozwój niemowlaka - raczkowanie

Raczkowanie to naturalny etap, którym charakteryzuje się rozwój niemowlaka.  Raczkując dziecko potrafi przemieszczać się w przestrzeni i jeszcze szybciej oraz skuteczniej poznawać świat. Dowiedz się wszystkiego na temat raczkowania.

rozwój niemowlaka - siedzenie

Przed raczkowaniem pora na siedzenie

Zanim rozwój niemowlaka umożliwi mu swobodne raczkowanie, dziecko musi nauczyć się samodzielnie siadać i siedzieć. Jak to się odbywa i co powinnaś wiedzieć przeczytasz w tym artykule.

Rozwój niemowlaka - nauka mówienia

Pierwsze samodzielnie wypowiedziane słowa to bardzo ważny kamień milowy we wspaniałej przygodzie, jaką jest rozwój niemowlaka. Jak rozwijają się zdolności i umiejętności niemowlęcia w zakresie mówienia oraz jak możesz ten proces wspierać?

rozwój niemowlaka - nauka mowy

Nauka mowy a rozwój niemowlaka

To bardzo często długo oczekiwany moment przez wielu rodziców - pierwsze, świadomie i samodzielnie wypowiedziane słowo. Przeczytaj, jak kształtuje się rozwój mowy u niemowląt i małych dzieci.

Wkładanie przedmiotów do buzi

To element poznawania świata warunkujący między innymi prawidłowy rozwój niemowlaka. Usta dziecka są bowiem jeszcze wrażliwsze niż dłonie i pozwalają lepiej zbadać nowy przedmiot.

Rozwój niemowlaka - wzrok i słuch

Rozwój niemowlaka to także coraz lepiej funkcjonujące narządy zmysłów. Niemowlę niestrudzenie ćwiczy je i robi postępy, które później pomogą mu w  lepszym zgłębianiu otaczającej je rzeczywistości. Jak rozwija się wzrok i słuch niemowlęcia?

rozwój niemowlaka - wzrok

Rozwój niemowlaka w dziedzinie wzroku

Twoje dziecko na początku widzi świat jeszcze nieco nieostro. Jednak wzrok maleństwa poprawia się z dnia na dzień w zawrotnym wręcz tempie. Przeczytaj, jak niemowlę widzi świat dorosłych.

Kolor oczu niemowlęcia

Czy kolor oczu i niemowlęcia może się zmienić? Co jest odpowiedzialne za ich barwę? Kiedy kształtuje ostateczny kolor oczu u dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

rozwój niemowląt - zez

Zez niemowląt

Twoje dziecko z każdym dniem rośnie i wzmacnia się - na tym polega rozwój niemowlaka. Również mięśnie oczu muszą się wzmocnić i zanim to nastąpi może się zdarzyć, że widoczny będzie u Twojego dziecka zez.

rozwój niemowlaka - słuch

Słuch niemowlęcia

Kiedy następuje ten moment, w którym dziecko jest w stanie zarejestrować pierwsze dźwięki? Już w łonie matki. Co niemowlę słyszy w pierwszych miesiącach życia oraz jak rozwija się słuch maleństwa?

Rozwój niemowlaka - strach przed obcymi

Dlaczego niemowlę boi się obcych?

Strach przed obcymi to między innymi dowód na to, że rozwój niemowlaka jest już na tak zaawansowanym poziomie, że dziecko potrafi odróżnić to, co mu znane od tego, co obce.