Menu

6 miesiąc życia dziecka

Gdy minie 6 miesiąc życia, niemowlę będzie miało za sobą pierwsze półrocze na świecie. Wzrost dziecka nie jest teraz co prawda aż tak szybki, jak na początku, mimo to dziecko robi dość duże postępy w rozwoju. Może się zdarzyć, że 6 miesiąc życia dziecka przejdzie do kroniki rodzinnej jako czas, w którym pojawił się pierwszy ząbek maleństwa. Dowiedz się, czym jeszcze będzie się charakteryzował 6 miesiąc życia niemowlęcia.

  • Chłopiec
    ok. 7.900 g (+/- 800 g) 68 cm (+/- 4 cm)
  • Dziewczynka
    ok. 7.300 g (+/- 800 g) 66 cm (+/- 4 cm)
Analizując podane wartości pamiętaj, że każde niemowlę ma swoje indywidualne tempo rozwoju. W razie wątpliwości skonsultuj się z położną lub lekarzem pediatrą.

6 miesiąc życia dziecka – postępy w rozwoju

6 miesiąc życia - ruch

Ruch: 6 miesiąc życia dziecka pod względem motoryki charakteryzują przede wszystkim tak zwane ćwiczenia pływania na sucho, co stanowi nie tylko doskonały trening mięśni, lecz jest bezpośrednim przygotowaniem na dalsze etapy w rozwoju motorycznym – czołganie się oraz raczkowanie. Kiedy rozpocznie się 6 miesiąc życia dziecka, maleństwo będzie już potrafiło całkiem nieźle utrzymywać rownowagę w pozycji leżącej, a leżąc na brzuchu będzie bez problemu podpierać się na rękach używajac przy tym tylko dłoni. Rownież mięśnie karku są na tyle dobrze rozwinięte, że dziecko jest w stanie trzymać i kontrolować ruchy głowy. To ważny krok, który umożliwi mu potem samodzielne przyjęcie pozycji siedzącej. Niewykluczone, że dziecko już w tym momencie próbuje siadać. Poza tym turla się chętnie w obu kierunkach, a jego ręce są już na tyle zręczne, że 6 miesiąc życia maleństwa da mu możliwość przekładania różnych przedmiotów podczas zabawy z jednej ręki do drugiej.

6 miesiąc życia - zmysły

Zmysły: 6 miesiąc życia dziecka jest także dalszym etapem rozwoju jego zmysłów, które wyostrzają się z dnia na dzień. Odruch ssania zanika powoli, co oznacza, że możesz spróbować  zacząć karmić dziecko łyżeczką. Od tego momentu smak oraz zapach będą odgrywać coraz większą rolę. 6 miesiąc życia dziecka daje także możliwość rozwijania i wspierania zmysłów dziecka, na przykład poprzez zapoznawanie je z najróżniejszymi zapachami oraz aromatami.

6 miesiąc życia niemowlęcia odznacza się także coraz częstszym użyciem zmysłu dotyku. Twoje dziecko będzie teraz przede wszystkim odkrywać swoje ciało. Do jego ulubionych zabawek należą natomiast jego własne stopy oraz inne części ciała.

6 miesiąc życia - komunikacja

Komunikacja: 6 miesiąc życia na świecie pozwala dziecku na korzystanie z umiejętności, które już posiada, aby bazując na nich mógł opanowywać nowe. 6 miesiąc życia oznacza zatem postępujacą i intensyfikującą się komunikację dziecka z otoczeniem. Możesz pomóc dziecku w nabywaniu kompetencji społecznych na przykład poprzez wspólną zabawę, w której dziecko staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem. Listę najlepszych zabaw z dzieckiem na 6 miesiąc życia otwiera między innymi zabawa w „a-kuku” oraz najróżniejsze wyliczanki z użyciem rąk i gestów.

Możesz także wspierać naukę mowy dziecka poprzez regularne czytanie. Niech to stanie się Waszym codziennym rytuałem, na przyklad przed snem.

6 miesiąc życia -sen

Sen: Twoje dziecko potrzebuje teraz około 14 godzin snu na dobę. 6 miesiąc życia dziecka to przede wszystkim 1-2 drzemek w ciągu dnia, które mogą trwać do dwóch godzin każda. Nocami dziecko może przespać już nawet 7 godzin bez budzenia się, czasem nawet dłużej.

6 miesiąc życia – dobre rady

Odstawienie od piersi
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby 6 miesiąc życia dziecka był punktem granicznym. Przed jego upływem, zdaniem WHO dziecko nie powinno być odstawiane od piersi. Jeżeli chciałabyś przestać karmić piersią, w naszym magazynie znajdziesz cenne wskazówki, między innymi o tym, kiedy jest na to najlepszy moment oraz na co powinnaś zwrócić uwagę.

Jak zabrać strach przed wodą?
Wiele dzieci uwielbia kąpiele, gdyż przypominają one czas spędzony w łonie matki. Niektóre jednak czują sie w wodzie niepewnie i każda kąpiel jest dla nich stresująca. Mimo to nie musi tak pozostać. Z dużą dawką cierpliwości i ostrożności będziesz mogła pomóc swojemu dziecku przezwyciężyć strach przed wodą. W naszym artykule zdradzimy Ci klucz do sukcesu i damy cenne wskazówki, aby każda kąpiel byla dla Was przyjemnością.

Odpowiedni smoczek
6 miesiąc życia może być powoli odpowiednim momentem na zmianę smoczka. Oferta na rynku jest obecnie tak bogata, że czasem trudno jest znaleźć odpowiedni. W naszym dziale tematycznym będziesz mogła między innymi dowiedzieć się, jakie są zalety i wady poszczególnych tworzyw oraz jaki kształt smoczka będzie dla niego odpowiedni.

Odparzenia
Skóra Twojego dziecka jest jeszcze bardzo cienka i przez to również wyjątkowo wrażliwa. Między innymi jej częsty kontakt z pełną pieluszką jest odpowiedzialny za to, że wręcz niemożliwe jest zapobieganie odparzeniom u niemowląt. Można jednak poprzez odpowiednią pielegnację zminimalizować ryzyko wystąpienia odparzeń i sprawić, że podrażniona skóra będzie goiła się szybciej. Jesli zauważysz odparzenia u dziecka powinnaś najlepiej w miarę szybko zareagować, gdyz może się z nich rozwinąć grzybica pieluszkowa lub pieluszkowe zapalenie skóry. W naszym dziale tematycznym dotyczącym przewijania znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji pupy niemowlaka.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze