Menu

Wzrost i waga niemowlaka

Wzrost i waga niemowlaka zmieniają się w pierwszych miesiącach bardzo intensywnie. Waga niemowlaka rośnie średnio o około 150g w tygodniu. Przeczytaj więcej w naszym artykule na ten temat.

W czasie połogu wzrost i waga niemowlaka kontrolowane są jeszcze przez położną. Później maleństwo będzie mierzone i ważone głównie przy wizytach kontrolnych u lekarza. Przy tym ważny jest przede wszystkim stosunek, jaki ma waga niemowlaka do jego wzrostu, a konkretnie ich przyrost. Każde dziecko przybiera bowiem bardzo różnorodnie na wadze. Może się zdarzyć, że w jednym tygodniu waga niemowlaka wzrośnie o 300 gramów, a w następnym zaledwie o 80. Waga niemowlaka powinna rosnąć średnio o 500 – 1000 gramów w miesiącu. W tym samym czasie wzrost dziecka zwiększa się o około 3 do 4 centymentrów.

Wzrost i waga dziecka – siatki centylowe

Na podstawie pomiaru wzrostu i wagi lekarz ustali indywidualny wykres dla dziecka. W przypadku, gdy wzrost i waga niemowlaka charakteryzują się zbyt dużymi odchyleniami, może się okazać, że należy skorygować tudzież ulepszyć sposób żywienia niemowlaka. W takim wypadku powinnaś zapytać koniecznie o poradę lekarza.

Podobne artykuły

Jeżeli chciałabyś zorientować się w temacie, możesz zajrzeć do naszych tabel wzrostu i wagi u chłopców i dziewczynek w pierwszym roku życia.

Wykres wzrostu i wagi dla dziewczynek w pierwszym roku życia

Zastanawiasz się, czy wzrost i waga niemowlaka są prawidłowe? Dowiedz się, czy wartości Twojej córeczki odpowiadają danym statystycznym. W ten sposób będziesz mogła sama sprawdzić, czy waga niemowlaka rozwija się prawidłowo.

Wykres wzrostu i wagi dla chłopców w pierwszym roku życia

Chciałabyś wiedzieć, czy waga niemowlaka jest u Twojego synka prawidłowa? Od kiedy należy zastanawiać się nad zmianą sposobu żywienia? Nasz wykres podpowie Ci, kiedy wszystko jest pod kontrolą, a kiedy powinnaś być bardziej czujna.

Wzrost i waga niemowlaka w pierwszym roku życia

W naszych pozostałych artykułach będziesz mogła przeczytać, jak będzie zmieniać się wzrost i waga niemowlaka w kolejnych miesiącach.

Postępy na innych obszarach rozwoju

Nie tylko na polu wzrostu i wagi Twoje dziecko robi postępy. W naszych artykułach będziesz mogła przeczytać, jakie kroki milowe w rozwoju maleństwa mają jeszcze miejsce w tych miesiącach: