Menu

Antykoncepcja

Jeśli na razie nie planujesz dziecka, to dział „Antykoncepcja” jest dla Ciebie wręcz idealny. Dowiedz sie, jakie metody antykoncepcji są najskuteczniejsze i najlepiej uchronią Cię przed ciążą.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna polega na stałym dostarczaniu organizmowi kobiety estrogenu i gestagenu, które wstrzymują owulację i nie dopuszczają do zapłodnienia. Antykoncepja hormonalna jest popularną i często wybieraną metodą antykoncepji. Dowiedz się, czym jest antykoncepcja hormonalna.

antykoncepcja: tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja w postaci tabletek jest najczęściej stosowaną przez kobiety metodą antykoncepcji. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wysokiej skuteczności i łatwemu zastosowaniu.

antykoncepcja - pigułka "po"

Pigułka "po"

Pigułka "po" nie jest środkiem antykoncepcyjnym w znaczeniu dosłownym. To tzw. antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się w przypadku, gdy podczas stosunku pęknie prezerwatywa lub tabletka zostanie pominięta.

krążek dopochwowy jako forma antykoncepcji

Krążek dopochwowy

Krążek dopochwowy to także często stosowana antykoncepcja, działaniem przypominająca tabletkę antykoncepcyjną. Krążek umieszcza się w pochwie i przez cały czas uwalania stałą dawkę hormonów.

spirala antykoncepcyjna jako metoda zabezpieczeń

Spirala antykoncepcyjna

Antykoncepcja przy użyciu spirali jest niezwykle skuteczna. Dowiedz się, czym dokładnie jest spirala i jakie są jej rodzaje.

jak działają zastrzyki antykoncepcyjne

Zastrzyki antykoncepcyjne

Zastrzyki to antykoncepcja zalecana przede wszystkim tym kobietom, które np. ze względów zdrowotnych nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych.

antykoncepcja: implanty

Implanty antykoncepcyjne

Implanty to niezwykle wiarygodna antykoncepcja. Raz wszczepiony nie wymaga żadnej „obsługi” i może chronić przed ciążą ponad trzy lata. Przeczytaj, ile kosztuje wszczepienie implantu oraz jakie są jego wady i zalety.

Antykoncepcja w okresie karmienia piersią

Podczas ciąży seks, a przy tym i antykoncepcja schodzą na drugi plan. Jednak, kiedy pierwszy stres po urodzeniu dziecka minie, ochota na seks powraca. Uwaga: To, że karmisz piersią, nie uchroni Cię przed zajściem w ciążę.

Antykoncepcja mechaniczna

Antykoncepcja ta polega na blokowaniu wniknięcia spermy do macicy. Najpopularniejszą metodą antykoncepcji mechanicznej jest prezerwatywa. W przeciwieństwie do tabletek, czy zastrzyków, antykoncepcja ta nie ma wpływu na gospodarkę hormonalną kobiety i nie musi być stosowana regularnie.

Antykoncepcja - prezerwatywy

Prezerwatywy

Są dostępne w najróżniejszych formach, kolorach, a nawet smakach. Są proste w użyciu i mieszczą się w kieszeni. Warto podkreślić, że oprócz zapobiegania ciąży, prezerwatywy chronią przed chorobami.

Antykoncepcja - diafragma

Diafragma

Diafragma to antykoncepcja stanowiąca mechaniczną barierę dla plemników. Dowiedz się, czym dokładnie jest diafragma oraz jakie są jej wady i zalety.

Antykoncepcja naturalna

Antykoncepcja naturalna to metoda przewidywania dni płodnych na podstawie objawów towarzyszących różnym fazom cyklu. Istnieje wiele metod naturalnej antykoncepcji. Jej zaletą jest brak ingerencji w gospodarkę hormonalną kobiety. Antykoncepcja naturalna nie jest jednak tak skuteczna jak hormonalna.

metoda kalendarzykowa jako antykoncepcja

Metoda kalendarzykowa

Metoda kalendarzykowa, zwana także metodą Ogino-Knausa jest najstarszą z metod planowania rodziny. Polega na wyliczeniu dni płodnych i niepłodnych na podstawie długości cyklu miesiączkowego kobiety.

kalendarz owulacyjny jako pomoc w antykoncepcji

Kalendarz owulacyjny

Jeśli chcesz dokładnie ustalić swoje dni płodne, skorzystaj z naszego kalendarza owulacyjnego!

metoda pomiaru

Metoda pomiaru temperatury

Metoda pomiaru temperatury to wiarygodna antykoncepcja oraz pewna alternatywa dla kobiet, które np. ze względów zdrowotnych nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, a nie chcą zajść w ciążę.

antykoncepcja - metoda Billingsów

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to antykoncepcja naturalna, polegająca na obserwacji śluzu szyjkowego. Na jej podstawie można określić dni płodne kobiety i wybrać najlepszy moment na zapłodnienie.

objawowo- termiczna metoda antykoncepcji

Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna to antykoncepcja, polegająca na kombinacji dwóch innych metod naturalnego planowania rodziny, a mianowicie metody Billingsów wraz z metodą pomiaru temperatury.

komputer cyklu jako antykoncepcja

Komputer cyklu

Komputer cyklu znacznie ułatwi Ci określenie dokładnego terminu owulacji oraz Twoich dni płodnych. Dowiedz się, w jaki sposób ta antykoncepcja uchroni Cię przed ciążą.

Antykoncepcja chirurgiczna

Jeśli wykluczacie założenie rodziny, antykoncepcja chirurgiczna będzie najlepszym rozwiązaniem. Antykoncepcja chirurgiczna to metoda, która może być zastosowana zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jednak warto pamiętać, że zarówno wazektomia, jak i sterylizacja, to zmiany trwałe i nieodwracalne.

antykoncepcja - wazektomia

Wazektomia

Antykoncepcja chirurgiczna to świetne rozwiązanie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Przeczytaj, na czym polega zabieg wazektomii i jakie konsekwencje się z nim wiążą.

sterylizacja jako antykoncepcja

Sterylizacja

Sterylizacja, jako antykoncepcja chirurgiczna, polega na przeprowadzeniu zabiegu przecięcia jajowodów u kobiet. Dowiedz się dokładnie, czym jest sterylizacja i jakie konsekwencje wiążą się z wykonaniem tego zabiegu.

Antykoncepcja chemiczna

Czopki, maści, żele, a także miedziana spirala to elementy antykoncepcji chemicznej. Zazwyczaj trzeba stosować je w połączeniu z innymi metodami, gdyż według wskaźnika Pearla ich skuteczność wynosi ponad 3, co oznacza, że na 100 kobiet, stosujących te metody antykoncepcji ponad 3 zaszły w ciążę.

Antykoncepcja chemiczna ma jednak wiele zalet. Nie musi być stosowana regularnie, a w połączeniu z metodami mechanicznymi jest bardzo wiarygodna. Niestety antykoncepcja ta może wywoływać reakcje alergiczne, takie jak swędzenie lub pieczenie wewnątrz narządów płciowych. Jeśli więc reagowałaś już alergicznie na żele lub maści albo masz skłonność do infekcji pochwy, powinnaś zrezygnować z tej metody antykoncepcji.