Menu

Implanty antykoncepcyjne

Implanty antykoncepcyjne to jeden z najskuteczniejszych środków antykoncepcji. Raz wszczepiony implant nie wymaga żadnej „obsługi” i może chronić przed ciążą nawet ponad trzy lata. Ponieważ implanty antykoncepcyjne zawierają tylko gestageny, jest to wspaniała alternatywa dla tych kobiet, które nie tolerują przyjmowania w dużych ilości estrogenu, czyli np. kobiet palących bądź z chorobami układu krążenia.

Implanty antykoncepcyjne przypominają swoim kształtem zapałki – to cienkie, kilkucentymetrowe patyczki. Umieszczenia implantu dokonuje tylko i wyłącznie lekarz poprzez nacięcie skóry ramienia, powyżej stawu łokciowego. Implant taki może chronić przed ciążą nawet przez 3 lata.

Tak działają implanty antykoncepcyjne

Po wszczepieniu implantu wydziela on stale niewielkie ilości progestagenu, który hamuje proces owulacji i zagęszcza śluz w szyjce macicy, blokując w ten sposób przedostanie się plemników do komórki jajowej. Progestagen to czysta forma gestagenu. Implanty antykoncepcyjne nie zawierają bowiem estrogenu. Chronią jednak przed ciążą przez 3 lata od wszczepienia. Jeśli jednak pocjentka źle znosi implant lub zdecyduje się na dziecko wcześniej niż po 3 latach, może spokojnie go usunąć. Wyjęcie implantu to niegroźny zabieg, choć wymaga niewielkiego nacięcia skóry. Kobieta może zajść w ciążę w podobnym czasie, jak po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Podobne artykuły

Implanty antykoncepcyjne: zalety

  • Ponieważ implanty antykoncepcyjne zawierają tylko gestageny, są one przyjazne wszystkim kobietom źle reagującym na estrogen lub po prostu nie mogącym go przyjmować ze względu na problemy zdrowotne.
  • Po wszczepieniu implanty antykoncepcyjne nie wymagają żadnej „obsługi“, więc wręcz nieprawdopodobne jest, że zapomni się o nich, tak jak to bywa w przypadku tabletek.
  • Według wskaźnika Pearla, implanty antykoncepcyjne odznaczają się wysoką skutecznością antykoncepcyjną, która wynosi 0-0,08 i tym plasuje implanty na pierszym miejscu wśród najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych.
  • Ponieważ hormony są wydzielane bezpośrednio do krwi, implanty antykoncepcyjne nie podrażniają układu pokarmowego oraz nie powodują wymiotów i innych dolegliwości żołądkowych.

Implanty antykoncepcyjne: wady

  • Implanty antykoncepcyjne należą do najdroższych środków antykoncepcyjnych. Cena jednego implantu to ok. 1000 zł.
  • Usunięcie implantu niesie ze sobą kolejny wydatek w wysokości ok. 200-250 zł.
  • Miesiączkowanie staje się nieregularne, może dojść także do krwawień międzymiesiączkowych.
  • Niektóre kobiety skarżą się na napięcie i napuchnięcie piersi, bóle głowy, częste zmiany nastrojów czy spadek libido.
  • Czasem, przy usuwaniu implantu, mogą wystąpić pewne trudności i wtedy konieczne jest większe nacięcie skóry.

Skuteczność implantów antykoncepcyjnych

Implanty antykoncepcyjne odznaczają się wyjatkowo dobrym wskaźnikiem Pearla (0-0,08). To daje implantom pierwsze miejsce, jeśli chodzi o najwyższą skuteczność wśród środków antykoncepcyjnych. Jednak niektóre leki i antybiotyki mogą osłabić działanie implantów. Dlatego też, gdy zostaniesz zmuszona do przyjmowania innych leków, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Inne metody antykoncepcji

Oprócz implantów, producenci oferują jeszcze wiele innych metod antykoncepji. W dziale „Antykoncepcja” przeczytasz o ich wadach i zaletach.