Menu

Kalendarz dni płodnych - wyjaśnienie terminów i definicji

W naszym kalendarzu cyklu znajdziesz wiele informacji dotyczących jajeczkowania oraz dni płodnych. Tutaj jeszcze raz zestawiliśmy dla Ciebie wszystkie ważniejsze terminy i definicje wraz z koniecznymi wyjaśnieniami. Dzięki temu będziesz mogła jeszcze lepiej zrozumieć własny cykl oraz nasz kalendarz owulacyjny.

Alkohol

Jeśli chciałabyś zajść w ciążę, warto jest, o ile to możliwe, zrezygnować z konsumpcji alkoholu. Alkohol może bowiem niekorzystnie wpływać na gospodarkę hormonalną, a przez co utrudnić lub nawet uniemożliwić poczęcie. W przypadku zajścia w ciążę alkohol może także zaszkodzić Twojemu nienarodzonemu dziecku. Jeśli spożywałaś alkohol, powinnaś uwzględnić to w swoim kalendarzu cyklu, aby można było ewentualnie uwzględnić to przy wystąpieniu jakichkolwiek nieprawidłowości lub problemów. O tym, co jeszcze możesz zrobić, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę i zwiększyć płodność, przeczytasz w naszym artykule na ten temat.

↑ W górę

Ból owulacyjny

Tak zwany ból owulacyjny pojawia się mniej więcej w połowie cyklu i może być oznaką odbywającej się lub właśnie zakończonej owulacji. Objawia się rwącym bólem w okolicy pachwinowej, a jego intensywność i czas trwania zależne są od indywidualnego przypadku. Niektóre kobiety opisują ten ból także jako rodzaj skurczu.

Nie wiadomo do końca skąd się bierze ból owulacyjny. Przypuszcza się, że spowodowany jest on naciskiem, jaki wywiera dojrzała, gotowa do uwolnienia komórka jajowa. Inna teoria mówi o tym, że bóle te są wynikiem podrażnienia ściany jamy brzusznej płynem, który zostaje uwolniony podczas owulacji. Zależnie od tego, który jajnik jest aktywny podczas owulacji, ból owulacyjny może pojawiać się po obu stronach.

↑ W górę

Cechy szczególne

Twoje ciało reaguje ze szczególną wrażliwością na wszelkie zmiany. Nadzwyczajne lub szczególne okoliczności, takie jak brak snu, stres lub choroby mogą mieć wpływ na podstawową temperaturę ciała. Zatem ważne jest, abyś zawsze uwzględniała takie cechy szczególne w swoim arkuszu kalendarza cyklu, aby ewentualnie móc prawidłowo zinterpretować pojawiające się nieprawidłowości. Informacje takie będą w arkuszu opatrzone wykrzyknikiem. Poza tym odpowiedni pomiar zaznaczony będzie nieco jaśniejszym kolorem.

↑ W górę

Dni płodne

Dni płodne to okres, w którym możesz zajść w ciążę. W wyniku przemian hormonalnych zmienia się teraz także śluz szyjkowy tak, że staje się łatwiej przepuszczalny dla plemników. Poza tym mogą one dłużej w nim przeżyć. Zmieniają się także właściwości szyjki macicy. Staje się ona bardziej miękka, a otwarcie większe. To także powinno ułatwić plemnikom dostęp do komórki jajowej.

Od momentu jajeczkowania komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez około 12 do 18 godzin. Jako że zdolność przeżycia plemników w ciele kobiety wynosi około 6 dni, czas trwania okresu płodnego wydłuża się nieco.

W związku z tym, że zgodnie z obliczeniami metody objawowo-termicznej możliwe są trzy dni, w których może dojść do jajeczkowania, dni płodne w arkuszu kalendarza będą oznaczane następująco: dni płodne rozpoczynają się około czterech dni przed pierwszym, możliwym terminem owulacji, obejmują trzy kolejne dni, w których nastąpić może owulacja i kończą się w momencie ostatniego potencjalnie możliwego terminu jajeczkowania.

Aby zwiększyć szanse na zapłodnienie, powinnaś w tym czasie co 2-3 dni uprawiać seks ze swoim partnerem. Zbyt częsty stosunek płciowy może prowadzić do zmniejszenia gęstości nasienia, co wiąże się ze spadkiem jakości spermy. Seks w przeddzień owulacji daje duże szanse na sukces, gdyż wtedy będziecie mieli pewność, że w momencie jajeczkowania plemniki będą znajdowały się w Twoim organizmie.

↑ W górę

Godzina pomiaru

Abyś mogła porównać ze sobą wartości pomiarów z poszczególnych dni, powinnaś zadbać o to, aby mierzenie temperatury odbywało się codziennie mniej więcej o tej samej porze. W ten sposób będziesz mogła zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji, w której na mierzoną temperaturę wpływać będą różne czynniki. Jeśli codziennie zapisywać będziesz godzinę pomiaru, da Ci to możliwość zweryfikowania ewentualnych różnic w pomiarach w zależności od godziny, w której temperatura była mierzona.

Zwróć uwagę: Odchylenia do półtorej godziny nie mają zazwyczaj zbyt wielkiego wpływu na wynik pomiaru.

↑ W górę

Gonadotropiny

Gonadotropiny należą do grupy hormonów i są między innymi odpowiedzialne za proces dojrzewania komórki jajowej (hormon folikutropowy FSH), a także za owulację (hormon luteinizujący LH). U niektórych kobiet, które długo czekają na zajście w ciążę dochodzi do niewystarczającej produkcji tych hormonów. Wtedy możliwe jest, że Twój lekarz poda Ci hormony w postaci zastrzyków. Dzieje się to najczęściej na początku cyklu i wywołuje krótko potem jajeczkowanie.

↑ W górę

Klomifen

Inną metodą leczenia przy nieprawidłowościach hormonalnych jest podanie tak zwanego anty-estrogenu o nazwie klomifen. W ten sposób w Twoim organizmie stworzona zostanie sytuacja pozornego braku estrogenów, który wyrównany będzie poprzez zwiększone wydzielanie hormonów przysadki mózgowej. Hormon folikutropowy (FSH) i luteinizujący (LH) pobudzają jajniki do owulacji, co sprawia, że 12 do 24 godzin po podaniu klomifenu będziesz szczególnie płodna.

↑ W górę

Komputer cyklu

Również komputer cyklu pomoże Ci dokładnie określić fazę, w której jesteś szczególnie płodna. Komputery cyklu dostępne są w różnych wersjach, jako komputery hormonalne, temperatury czy mikroskopy owulacyjne. Mimo różnych sposobów działania komputery cyklu spełniają taką samą funkcję – pokazują, kiedy są Twoje dni płodne. Jeśli korzystasz z komputera cyklu, możesz wpisać odpowiednie dane do arkusza kalendarza cyklu, aby porównać je z metodą temperaturową lub obserwacji śluzu szyjkowego.

↑ W górę

Krawawienie

Jako pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia menstruacyjnego. Kończy się on ostatniego dnia przed pojawieniem się kolejnej miesiączki. Menstruacja obejmuje tylko te dni, w których krwawienie występuje ze zwyczajną intensywnością. Plamienia nie oznaczają zatem rozpoczęcia nowego cyklu.

↑ W górę

Leczenie

Nieregularność cyklu, która uniemożliwia zajście w ciążę, może mieć swoją przyczynę w zaburzonej gospodarce hormonalnej. W takim wypadku masz możliwość poddania się terapii hormomalnej u Twojego lekarza prowadzącego. W ten sposób wspierane będzie dojrzewanie komórek jajowych oraz stymulacja jajeczkowania. Jeżeli zastosowana zostanie u Ciebie taka terapia, powinnaś uwzględnić to w swoim arkuszu kalendarza dni płodnych, aby można było lepiej oszacować i zinterpretować ewentualne zmiany spowodowane zastosowanym leczeniem. Z drugiej strony rzetelnie prowadzony arkusz kalendarza cyklu może być dla Twojego lekarza punktem odniesienia umożliwiającym wybór odpowiedniego momentu na rozpoczęcie terapii.

Zwróć uwagę: Nie każda nieregularność cyklu wymaga leczenia. Bardzo często organizm sam znajduje rozwiązanie i cykl stabilizuje się, nierzadko jako efekt intensywnego zajmowania się tematem, na przykład poprzez prowadzenie kalendarzyka. Kobiety, których to dotyczy, mogą – nieco intensywniej zajmując się własnym ciałem i procesami w nim zachodzącymi – lepiej i szybciej zidentyfikować i w razie konieczności zniwelować czynniki utrudniające zajście w ciążę. Trochę cierpliwości oraz dokładne wypełnianie arkuszy kalendarza mogą się opłacić, a czasem sprawić, że terapia nie będzie konieczna.

↑ W górę

Obliczony cykl

Na podstawie podanych przez Ciebie danych dotyczących pierwszego dnia Twojej pierwszej miesiączki oraz długości cyklu obliczyliśmy z pomocą kalendarza cyklu NetMamy przypuszczalną datę owulacji oraz Twoje dni płodne. Dane te mogą dać Ci orientację jużprzed rozpoczęciem kolejnego cyklu, nawet jeśli nie można jeszcze stworzyć wykresu temperatury. Pod koniec cyklu będziesz mogła porównać wartości z obu metod obliczeniowych. Będziesz wtedy wiedziała, czy ewentualnie zachodzi konieczność dopasowania długości cyklu.

↑ W górę

Oczekiwana menstruacja

Tu masz możliwość wpisania momentu, w którym oczekujesz wystąpienia kolejnego krwawienia miesiączkowego. Co prawda według metody temperaturowej prawdopodobny czas wystąpienia kolejnej miesiączki zostanie wstawiony automatycznie. Jednak Twoje własne oszacowanie może Ci pomóc dowiedzieć się, czy przyjmujesz prawidłową długość cyklu, dzięki czemu będziesz mogła ewentualnie dopasować kolejne wpisy.

↑ W górę

Owulacja

Do ciąży może dojść tylko wtedy, gdy nastąpiła owulacja. W ten sposób dojrzała komórka jajowa może zostać zapłodniona w jajowodzie przez plemnik, a następnie przemieścić się do macicy. Zdolność do zapłodnienia komórki jajowej jest bardzo ograniczona; wynosi ona bowiem z reguły maksymalnie 12 do 18 godzin od momentu owulacji. Przy staraniach o zajście w ciążę ważne jest zatem, aby określić dni płodne tak dokładnie, jak to tylko możliwe, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie.

↑ W górę

Papierosy

Palenie jest szkodliwe nie tylko w czasie ciąży. Substancje zawarte w papierosach mogą także utrudnić próby zajścia w ciążę, gdyż dym tytoniowy, a zwłaszcza zawarta w nim nikotyna, mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną.

Może się tak zdarzyć nawet, jeśli palisz tylko okazjonalnie. Przede wszystkim palenie od czasu do czasu może być odpowiedzialne za wszelkie nieregularności w danych wpisywanych do arkusza kalendarza cyklu, gdyż Twój organizm reaguje na nieznane mu substancje, których mu dostarczasz. Powinnaś zatem za każdym razem zaznaczyć, kiedy paliłaś, aby móc prawidłowo zinterpretować ewentualne odchylenia.

Dodatkowe informacje o tym, jak poprzez zdrowy styl życia wspierać płodność, znajdziesz w naszym artykule na ten temat.

↑ W górę

Początek menstruacji według wykresu temperatury

Po owulacji rozpoczyna się druga faza cyklu. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, to spadek temperatury podstawowej wskazuje na koniec cyklu i nie tak odległe rozpoczęcie menstruacji. W przeciwieństwie do pierwszej fazy cyklu, która u każdej kobiety może mieć różny czas trwania, druga faza trwa mniej więcej tyle samo, mianowicie minimum 12 i maksimum 16 dni. Według wykresu temperatury rozpoczęcie kolejnej miesiączki oznaczone będzie w czternastym dniu po owulacji.

↑ W górę

Podwyższone libido

Estrogeny – kobiece hormony płciowe nie tylko umożliwiają jajeczkowanie i wpływają na produkcję śluzu szyjkowego, lecz także sterują kobiecym libido. Niektóre kobiety odczuwają zatem na krótko przed owulacją zwiększoną ochotę na seks.

Naturalnie ocena tego parametru jest dość subiektywna i u każdej kobiety bardzo indywidualna. Zwłaszcza kobiety, które bardzo pragną zajść w ciążę nie odczuwają podczas dni płodnych prawie żadnej ochoty na seks. Obserwuj zatem bardzo dokładnie swoje ciało i wyciągaj odpowiednie wnioski.Nie poddawaj się frustracji, jeśli podczas dni płodnych nie będziesz miała ochoty na stosunek płciowy. Gdybyś jednak obserwowała u siebie wzmożoną ochotę na seks, może być to dodatkowy punkt odniesienia, który pomoże Ci jeszcze dokładniej określić Twoje dni płodne.

↑ W górę

raczej chłopiec

Uprawiając seks w dniu owulacji lub bezpośrednio przed nią prawdopodobieństwo spłodzenia chłopca jest teoretycznie nieco wyższe. Plemniki posiadające chromosom Y są bowiem szybsze niż te mające chromosom X i dzięki temu mogą w krótszym czasie osiągnąć komórkę jajową.

Wiecej dowiesz się z naszego artykułu na ten temat.

↑ W górę

raczej dziewczynka

Jeżeli do stosunku płciowego dojdzie na początku dni płodnych, to prawdopodobieństwo spłodzenia dziewczynki jest teoretycznie nieco większe. Plemniki z chromosomem X mogą bowiem dłużej przeżyć w ciele kobiety niż te mające chromosom Y. Zatem występuje dość duże prawdopodobieństwo, że w momencie owulacji są one jeszcze aktywne.Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o czynnikach wpływających na płeć dziecka.

↑ W górę

Seks

Jeżeli uprawiałaś seks ze swoim partnerem, powinnaś koniecznie nanieść to na arkusz kalendarza cyklu. W ten sposób będziesz wiedziała, czy uprawialiście seks w czasie Twoich dni płodnych i czy w ogóle była szansa na zajście w ciążę.

Informacja ta jest także interesująca, jeżeli w wypadku zajścia w ciążę będziesz chciała obliczyć dokładny termin porodu. Jako że pierwsza faza cyklu może mieć różną długość, a wielu ginekologów w dalszym ciągu jako wartość standardową przyjmuje 14 dni, będziesz mogła z pomocą uwzględnienia dokładnych danych indywidualnie określić termin porodu.

↑ W górę

Szczyt śluzu płodnego

W ramach metody objawowej obserwowane są zmiany temperatury z uwzględnieniem jakości śluzu szyjkowego. Bowiem dopiero, gdy znajduje się on w punkcie szczytowym, będzie można włączyć wzrost temperatury do obliczeń dni płodnych.

Szczyt śluzu płodnego określany jest jednak nie jako dzień, w którym produkcja śluzu była największa, lecz w którym miał on najlepsze właściwości. Punkt ten można zatem wyznaczyć dopiero po spadku właściwości śluzu do niższej kategorii. Więcej na temat właściwości śluzu szyjkowego możesz przeczytać w akapicie poświęconym temu parametrowi.

↑ W górę

Szyjka macicy

Ujście zewnętrzne szyjki macicy znajduje się w dolnym jej końcu i stanowi otwarcie macicy do pochwy. Odpowiednie badanie dotykiem może dać Ci pewną orientację na temat tego, czy znajdujesz się w fazie płodnej.

Ujście zewnętrzne szyjki macicy jest bowiem na początku cyklu, bezpośrednio przed menstruacją, wyczuwalne jako stosunkowo twardy występ. Tkanka ta w swojej konsystencji przypomina mniej więcej czubek Twojego nosa. Otwarcie szyjki macicy jest w tym momencie bardzo małe i przypomina niewielki dołeczek.

Jeśli masz już za sobą przynajmniej jeden poród może ono być raczej wąskie i podłużne jak niewielka szczelina.

Gdy zbliża się moment owulacji, tkanka szyjki macicy stanie się bardziej miękka, a jej zewnętrzne ujście cofnie się nieco do góry. Może być ono zatem trudno wyczuwalne dotykiem. Ujście to rozszerza się w tym czasie w wyraźny sposób. Jeśli zatem wyczuwasz miękką szyjkę macicy z wyraźnie poszerzonym jej ujściem, to prawdopodobnie znajdujesz się w fazie płodnej.

Maksymalnie dwa dni po jajeczkowaniu szyjka macicy zmienia się znowu i staje się twardsza, a ujście zmniejsza się. Najczęściej w tym czasie obserwuje się wzrost temperatury.

Zwróć uwagę: Nie wszystkie kobiety uważają tę metodę za przyjemną, dlatego niektóre rezygnują z obserwacji szyjki macicy. Dla kobiet, które nie mają z tym problemu może być to jednak dodatkowy czynnik pozwalający określić dni płodne.

↑ W górę

Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy wydzielany jest przez gruczoły znajdujące się w obrębie szyjki macicy. Na początku cyklu pochwa jest raczej sucha, gdyż gruczoły te produkują niewiele śluzu. Większość wytwarzanego śluzu widoczna jest jednak jako zwarty czop w okolicach macicy, który uniemożliwia, jako swego rodzaju naturalna bariera, nie tylko wnikanie drobnoustrojów, ale także plemników. W tym czasie nie jesteś płodna.

Podczas cyklu, w wyniku zmian hormonalnych zmienia się nie tylko ilość śluzu, ale także jego właściwości. W ten sposób możliwe jest określenie dni płodnych na podstawie obserwacji śluzu szyjkowego. Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów w pierwszej fazie cyklu zwiększa się także produkcja śluzu, który dodatkowo staje się bardziej płynny. Możesz go wtedy wyczuć u ujścia pochwy.

Im bardziej zbliża się moment owulacji, tym płynniejszy i bardziej klarowny będzie śluz szyjkowy. Jego zmienione właściwości umożliwiają plemnikom bezproblemowe przeniknięcie i przeżycie w nim kilku dni. Wtedy ma miejsce Twoja faza płodna. W punkcie szczytowym śluzu, który obserwuje się około momentu owulacji, śluz szyjkowy jest z reguły wodnisty i elastyczny. Można go zatem, podobnie jak białko jaja kurzego, rozciągnąć między palcami na dlugość kilku centymetrów. Szanse na zajście w ciążę są w tym momencie najwyższe.

Po owulacji, gdy rozpoczyna się druga faza cyklu, właściwości śluzu szyjkowego zmieniają się, za co odpowiedzialny jest progesteron. Staje się on wtedy lepką, nieprzepuszczalną masą, która znowu zaczyna tworzyć u ujścia macicy zwarty czop.

Zwróć uwagę: Jakość śluzu szyjkowego może być różna u każdej kobiety. Nie każda przechodzi przez wszystkie powyżej opisane fazy. Nie powinno być to jednak powodem do niepokoju, gdyż również kobiety, których śluz szyjkowy nie jest płynny, mają szanse na zajście w ciążę. Obserwuj dokładnie swoje ciało, abyś mogła stwierdzić, kiedy jakość Twojego śluzu jest najlepsza. Przede wszystkim przy zastosowaniu metody objawowo-termicznej odgrywa to dość istotną rolę, gdyż tutaj dni płodne określane są między innymi na podstawie właściwości śluzu szyjkowego. Aby lepiej można było śledzić zmiany tego czynnika, powinnaś w arkuszu kalendarza cyklu koniecznie wpisać, kiedy nie zaobserwowałaś żadnego śluzu.

↑ W górę

Temperatura

Aby móc uwzględnić wszystkie zmiany temperatury podczas cyklu, powinnaś codziennie mierzyć swoją temperaturę podstawową. Chodzi tutaj o temperaturę, jaką Twoje ciało ma, gdy znajdujesz się w stanie całkowitego spoczynku, czyli podczas snu. Jako że w czasie snu nie jest możliwe mierzenie temperatury, pomiar powinien zostać wykonany bezpośrednio po przebudzeniu. Ważne jest, abyś zmierzyła ją zanim usiądziesz lub wstaniesz z łóżka, aby wartości te były jak najbardziej zbliżone do temperatury podstawowej.

Powinnaś także mieć na uwadze, że temperatura powinna być mierzona zawsze w tych samych okolicznościach i o tej samej godzinie, aby otrzymać pewny wynik. Dobrze jest także używać cały czas tego samego termometru, aby wykluczyć zaburzenia spowodowane różnymi narzędziami pomiaru.

↑ W górę

Test ciążowy

Jeśli podczas aktualnego cyklu zrobiłaś test ciążowy, możesz wpisać jego wynik w arkusz kalendarza.

↑ W górę

Test ciążowy możliwy

Z Twojego arkusza kalendarza cyklu będziesz mogła także odczytać, kiedy możesz liczyć się z kolejną miesiączką. Jeśli owulacja nie wystąpiła w oczekiwanym dniu i nie zapowiadają jej ewentualne dolegliwości lub plamienia, możesz zrobić test ciążowy. Może dać Ci on dość pewny wynik już w dniu, w którym powinna pojawić się kolejna miesiączka.

Zwróć jednak uwagę: Jako, że nasze obliczenia opierają się na wartościach średnich, krwawienie może też pojawić się około dwóch dni po wyliczonym terminie. Jeśli pierwszy test dał negatywny wynik, dobrze jest powtórzyć go w 16 dniu po owulacji.Wskazówka: Z pomocą metody kontroli temperatury możesz nawet całkiem zrezygnować z testu ciążowego. Jeśli Twoja temperatura podstawowa pozostanie na wysokim poziomie przez minimum 18 dni, to jesteś z pewnością w ciąży. Opłaca się zatem wypełniać arkusz kalendarza do końca.

↑ W górę

Test owulacyjny

Aby jeszcze dokładniej wyznaczyć moment jajeczkowania, możesz dodatkowo wykonać test owulacyjny. Działa on na podobnej zasadzie, jak test owulacyjny i mierzy poziom hormonu luteinizującego LH w moczu. Hormon ten jest w pierwszej linii odpowiedzialny za wywołanie jajeczkowania. Wzrost poziomu tego hormonu może być zatem dodatkowym czynnikiem wskazującym na jajeczkowanie. Jeśli test owulacyjny nie wskazuje podwyższenia poziomu tego hormonu, to na owulację trzeba będzie prawdopodobnie jeszcze trochę poczekać.

↑ W górę

Wczesny test ciążowy możliwy

Już około dziewiątego dnia po owulacji będziesz mogła stwierdzić z pomocą tak zwanego wczesnego testu ciążowego, czy jesteś w ciąży. W tym celu będziesz mogła wykonać specjalny test z moczu, który charakteryzuje się bardzo wysoką czułością na hormon hCG lub wykonać badanie krwi u lekarza. Ten drugi wariant daje możliwość otrzymania dość pewnych wyników już we wczesnej fazie ciąży.

Więcej na ten temat przeczytać możesz w naszym artykule na temat testów ciążowych.

↑ W górę

Wykres temperatury

Z pomocą wykresu temperatury będziesz mogła stwierdzić po zakończeniu cyklu, w którym momencie z dużym prawdopodobieństwem miała miejsce owulacja. Jeśli stosować będziesz tę metodę skrupulatnie i przez dłuższy czas, zauważysz po pewnym okresie swego rodzaju regularność, która pomoże Ci oszacować dni płodne w następnym cyklu.

Kobiecy cykl przebiega w dwóch fazach. Pierwsza rozciąga się do momentu owulacji. Następnie ma miejsce przejście do drugiej fazy cyklu, który daje o sobie znać poprzez lekki wzrost temperatury podstawowej. W związku z tym mówi się o niżu temperaturowym w pierwszej fazie cyklu i wyżu temperatury w jego drugiej fazie.

Przy obliczeniach dni płodnych uwzględniony będzie zatem wzrost Twojej temperatury ciała. Jeśli wartości te w trzech kolejnych dniach są wyższe niż najwyższa wartość sześciu poprzednich dni, to w ciągu 48 godzin przed wystąpieniem trzeciej najwyższej wartości prawdopodobnie miała miejsce owulacja. Ważne jest przy tym, aby trzecia wartość była wyższa przynajmniej o 0,2˚C od najwyższej wartości niżu temperaturowego.

Jako że metoda temperaturowa jest w pierwszej linii metodą retrospektywną, a Ty zapewne chciałabyś wiedzieć, kiedy następuje owulacja w aktualnym cyklu, będziesz mogła dodatkowo zanalizować właściwości śluzu szyjkowego zgodnie z metodą Billingsów. Trzecią metodą, która łączy ze sobą dwie poprzednie jest tak zwana matoda objawowo-termiczna.

↑ W górę

Komentarze