Menu

Kalendarz owulacyjny

Marzysz o zajściu w ciążę, a nie wiesz, kiedy zachodzi u Ciebie owulacja i kiedy jesteś najbardziej płodna? Użyj naszego kalendarza! Z jego pomocą bez problemu ustalisz swoje dni płodne! Wystarczy, że podasz pierwszy i ostatni dzień cyklu, a owulacja przestanie być dla Ciebie tajemnicą.

Deine Daten zur Berechnung der fruchtbaren Tage

Bitte wähle noch das genaue Datum aus.

Owulacja: informacje ogólne

Owulacja, zwana także jajeczkowaniem to proces polegajacy na wytworzeniu i uwolnieniu komórki jajowej. Podczas owulacji kobieta jest najbardziej płodna i szanse na zapłodnienie oraz zajście w ciążę są wtedy największe. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia utrzymuje się przez 24 godziny.

Plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć jednak nawet 3-5 dni, stąd dni płodne kobiety wynoszą około 5-7 dni. Największe szanse na zapłodnienie istnieją w przeciągu trzech dni przed owulacją, w dniu owulacji oraz maksymalnie dwa dni po niej. Nasz kalendarz owulacyjny pomoże Ci ustalić Twoje dni płodne.

W każdym cyklu zachodzi tylko jedna owulacja, podczas której zazwyczaj jedna komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodów. W 1-2% przypadków, podczas owulacji, dochodzi do uwolnienia dwóch komórek. W przypadku zapłodnienia obu jaj mówi się o ciąży bliźniaczej.

Pamiętaj: Nasz kalendarz owulacyjny, służy ustaleniu, kiedy zachodzi u Ciebie owulacja. Nie zalecamy sotowania go, jako metody antykoncepcji, gdyż owulacja i dojrzewanie komórki są zależne od wielu czynników i podatne na bodźce zewnętrzne, co zmniejsza wiarygodność kalendarza owulacyjnego, jako środka antykoncepcji.

Kalendarz owulacyjny i NPR

Swoje dni płodne możesz wyznaczyć także z pomocą metod naturalnego planowania rodziny (NPR). Owulacja może być wyznaczona przy pomocy metody mierzenia temperatury podstawowej lub obserwacji śluzu. Poniżej przedstawiamy kilka metod NP, które zdecydowanie pomoga Ci wyznaczyć termin owulacji.

Owulacja - dodatkowe artykuły

  • Termin owulacji - metoda kalendarzykowa

    Metoda kalendarzykowa - wyliczenie dni płodnych i niepłodnych na podstawie długości cyklu miesiączkowego. Kiedy zachodzi u Ciebie owulacja i jakie są szanse na spłodzenie upragnionego potomstwa?

  • Metoda pomiaru temperatury podstawowej

    Dzięki metodzie pomiaru temperatury podstawowej możesz stwierdzić czy w ogóle, a jeśli tak to kiedy, ma miejsce owulacja. Metoda pomiaru temperatury pomoże Ci ustalić Twoje płodne dni.

  • Kobiecy cykl menstruacyjny

    Bez różnicy czy w ramach antykoncepcji, czy podczas planowania dziecka: kobieta powinna znać przebieg swojego cyklu menstruacyjnego, aby wiedzieć, kiedy zachodzi u niej owulacja.