Menu

Kalkulator owulacji

Kalkulator owulacji NetMamy pomoże Ci jeszcze skuteczniej obliczyć swoje dni płodne, co na pewno będzie cenną informacją dla wszystkich starających się o dziecko. Wypróbuj kalendarz owulacji NetMamy.

Deine Daten zur Berechnung der fruchtbaren Tage

Bitte wähle noch das genaue Datum aus.

Kalkulator cyklu: podstawowe informacje

Owulacja, zwana także jajeczkowaniem to przemiana, polegająca na wytworzeniu komórki jajowej oraz jej uwolnieniu. Podczas jajeczkowania kobieta jest najbardziej płodna i najwyższe są szanse na zapłodnienie, czyli zajście w ciążę. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia utrzymuje się przez około dobę. To jedna z podstawowych informacji, na których opiera się kalkulator owulacji.

Plemniki mogą przeżyć  w organizmie kobiety około 3-5 dni, stąd dni płodne kobiety wynoszą około 5-7 dni. Największe szanse na zajście w ciążę istnieją w ostatnich trzech dniach przed jajeczkowaniem, w dniu owulacji oraz najwyżej dwa dni po niej. Nasz kalkulator owulacji pomoże Ci oszacować najlepszy moment na zajście w ciążę.

W każdym cyklu miesięcznym ma miejsce tylko jedno jajeczkowanie, podczas którego przeważnie jedna komórka jajowa uwolniona zostaje do jajowodów. Kiedy to nastąpi, pomoże Ci oszacować nasz kalkulator owulacji. W 1-2% przypadków, przy jajeczkowaniu, dochodzi do uwolnienia dwóch komórek. W przypadku zapłodnienia obu jaj mówi się o ciąży bliźniaczej.

Pamiętaj: Kalkulator owulacji pomaga stwierdzić, kiedy zachodzi u Ciebie jajeczkowanie. Nie zalecamy stosowania go jako metody zapobiegania ciąży, ponieważ jajeczkowanie i dojrzewanie komórki są zależne od różnych czynników i podatne są na bodźce zewnętrzne, przez co kalkulator owulacji nie sprawdza się jako metoda antykoncepcji.

Kalkulator owulacji a NPR

Dni płodne możesz wyznaczyć nie tylko stosując kalkulator owulacji, lecz także wykorzystując metody naturalnego planowania rodziny (NPR). Jajeczkowanie może być wyznaczone z pomocą metody mierzenia temperatury podstawowej lub obserwacji śluzu. Poniżej przedstawiamy kilka metod, które mogą pomóc Ci oszacować termin owulacji, przez co doskonale uzupełniają nasz kalkulator owulacji.

Kalkulator owulacji - pomocne artykuły

  • Kalkulator owulacji a metoda kalendarzykowa

    Metoda kalendarzykowa - wyliczenie dni płodnych na podstawie długości cyklu. Kiedy zachodzi u Ciebie jajeczkowanie i jakie są szanse na spłodzenie oczekiwanego potomstwa? Sprawdź, zanim zastosujesz kalkulator owulacji!

  • Metoda pomiaru temperatury podstawowej

    Dzięki metodzie pomiaru temperatury podstawowej możesz ocenić czy w ogóle, a jeśli tak to kiedy, ma miejsce owulacja i jest możliwe zajście w ciążę. Metoda ta pomoże ustalić płodne dni.

  • Kobiecy cykl menstruacyjny

    Obojętnie, czy w ramach zapobiegania ciąży, czy podczas planowania dziecka: kobieta powinna znać przebieg swojego cyklu miesiączkowego. Między innymi aby wiedzieć, kiedy zachodzi u niej owulacja. Wiedzę tę pomoże uzupełnić kalkulator owulacji.