Menu

Rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza jest formą pomocy dziecku i jego rodzinie. W naszym dziale „Rodzina zastępcza” znajdziesz artykuły na temat procesu tworzenia rodziny zastępczej, warunków jakie trzena spełnić oraz o wyzwaniach, jakie czekają podczas opieki nad dzieckiem.

Rodzina zastępcza a rodzina adopcyjna

Rodzina zastępcza i adopcyjna wychowuje dziecko innych rodziców. Dziecko adoptowane ma takie prawa, jakby było naturalnym dzieckiem rodziców adopcyjnych. Rodzina zastępcza sprawuje tymczasową opiekę i gdy sytuacja jego naturalnej rodziny się poprawi, może wrócić do biologicznych rodziców.

Rodzina zastępcza: rodzaje

Z reguły rodziny zastępcze klasyfikuje się następująco:

  • rodzina zastępcza spokrewniona
  • rodzina zastępcza niespokrewniona
  • rodzina zastępcza zawodowa

Rodzina zastępcza zawodowa dzieli się z kolei na rodziny:

  • wielodzietne
  • specjalistyczne
  • o charakterze pogotowia rodzinnego

Rodzina zastępcza: warunki otrzymania dziecka

Wymagania dla rodziców zastępczych

Wymagania dla rodziców zastępczych

Rodzina zastępcza jest optymalnym rozwiązaniem dla tych małżeństw, które nie mogą posiadać własnych dzieci. Jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć rodzinę zastępczą? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Rodzina zastępcza: prawa i obowiązki

Rodzina zastępcza: prawa i obowiązki

Rodzina zastępcza posiada zupełnie inne prawa i ma inne obowiązki wobec dziecka niż rodzina adopcyjna. Głównym zadaniem rodziców zastępczych jest zapewnienie dziecku bezpiecznego i spokojnego domu.

Rodzina zastępcza: wyzwania codzienności

Rodzina zastępcza: wyzwania codzienności

Zazwyczaj dzieci, które muszą trafić do rodzin zastępczych nie mają łatwej przeszłości. Rodzina zastępcza powinna być zatem świadoma faktu, że relacje z dzieckiem mogą być początkowo trudne.

Rodzina zastępcza: niezbędna pomoc

Rodzina zastępcza może otrzymywać pomoc pieniężną na każde kolejnie przyjęte dziecko, która wynosi 1647 zł miesięcznie. Wysokość jest zależna od wieku, stanu zdrowia dziecka, a także poziomu niedostosowania społecznego, jeśli wykazuje ono przejawy demoralizacji w rozumieniu przepisów prawnych.

Rodzina zastępcza: opieka specjalistów

Rodzina zastępcza: opieka specjalistów

Przyjęcie dziecka do rodziny zastępczej może okazać się bardzo trudne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie możesz zasięgnąć rad i uzyskać pomoc w sprawie opieki wychowania dziecka przyjętego do Twojej rodziny.