Menu

Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy to wydzielina, która produkowana jest przez szyjkę macicy. Dowiedz się tutaj, do czego przydaje się śluz szyjkowy oraz jak może on pomóc przy metodach naturalnego planowania rodziny.

Czym jest śluz szyjkowy?

Nazwa ta pochodzi z łacińskiego określenia "cervix uteri", które używane jest w odniesieniu do szyjki macicy. Jest to jej dolna część skierowana w kierunku pochwy. Śluz szyjkowy to lepka i przezroczysta do mleczno-białej wydzieliny, która produkowana jest przez gruczoły szyjkowe. Ta lekko zasadowa wydzielina składa się przede wszystkim z aminokwasów, enzymów, cukrów, mucyn, elektrolitów i wody. Śluz szyjkowy w postaci czopu zamyka ujście szyjki do pochwy i zapobiega w ten sposób wniknięciu chorobotwórczych mikroorganizmów, a także plemników do Twojej macicy.

Śluz szyjkowy a ciąża

Jeżeli śluz szyjkowy zapobiega wniknięciu plemników do macicy - jak zatem możliwe jest dla kobiet mimo to zajście w ciążę? Warunkowane jest to przede wszystkim konsystencją i składem śluzu w czasie cyklu. Być może sama już miałaś okazję zaobserwować, że wyciek w czasie cyklu menstruacyjnego jest raz silniejszy, a raz słabszy?

Podobne artykuły

Najsilniejszy jest on z reguły około momentu jajeczkowania, a więc podczas dni płodnych. W tym czasie podwyższona produkcja estrogenów odpowiedzialna jest za sytuację, w której śluz szyjkowy produkowany jest intensywniej, przez co czop staje się płynny. To umożliwia plemnikom przejście przez śluz szyjkowy, a jego zmieniony skład sprawia, że męskie nasiona w ciele kobiety mogą przeżyć dłużej. Szansa na zajście w ciążę jest zatem w tym okresie największa.

Po owulacji śluz szyjkowy zmienia się. Pod wpływem hormonu progesteronu śluz szyjkowy staje się bardziej lepki, aż do momentu tuż przed pojawieniem się okresu, w którym to utworzy się znowu czop uniemożliwiający plemnikom wniknięcie do macicy.

Śluz szyjkowy jako parametr w staraniach o dziecko

Śluz szyjkowy może być zatem indykatorem dni płodnych. Jednocześnie należy stwierdzić, że śluz szyjkowy nie u każdej kobiety ma taką samą intensywność i cechy szczególne. Na początku konieczna jest obserwacja Twojego ciała pod kątem jakości śluzu przez wiele miesięcy. Należy także wyznaczyć tak zwane punkty szczytowe śluzu szyjkowego, zanim będziesz mogła zacząć wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat jakości śluzu w kontekście Twojej płodności. Z wykorzystaniem tych informacji będziesz mogła stosować następujące metody naturalnego planowania rodziny. W naszych artykułach na temat metody Billingsów oraz dotyczącym metody objawowo-termicznej będziesz mogła dowiedzieć się jak badać i dokumentować śluz szyjkowy oraz jak na tej podstawie wyciągnąć wnioski odnośnie dni płodnych. Aby ułatwić Ci dokumentację, będziesz mogła skorzystać z naszego kalendarza dni płodnych.

Śluz szyjkowy a antykoncepcja

Jeżeli śluz szyjkowy może służyć do wyznaczenia dni płodnych, to teoretycznie powinno być także możliwe, aby za jego pomocą określić również dni, w których zajście w ciążę nie jest możliwe. W praktyce jednak wygama to wyjątkowej dokładności i dyscypliny. Bowiem czynniki zewnętrzne, takie jak przyjmowanie lekarstw, obciążenia fizyczne czy zmiana zachowań żywieniowych mogą wpływać na śluz szyjkowy, co może prowadzić do wyciągnięcia błędnych wniosków. Jeśli zatem nie chcesz przez przypadek zajść w ciążę, to śluz szyjkowy jako jedyna forma antykoncepcji nie jest najlepszym pomysłem.