Menu

Zrozumieć kobiecy cykl menstruacyjny

Bez różnicy, czy w ramach antykoncepcji, czy przy planowaniu dziecka: kobieta powinna doskonale znać przebieg swojego cyklu menstruacyjnego. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co dotyczy menstruacji i całego cyklu.

Nie ma czegoś takiego jak typowy cykl menstruacyjny. Każda kobieta ma zupełnie inny cykl, podlegający dużym wahaniom, w zależności od wieku, czy czynników zewnętrznych.

Najczęściej jednak miesiączka trwa od około 4 do 7 dni, a cykle menstruacyjne uznawane za normalne mieszczą się w granicach od 23 do 35 dni. Pierwszy dzień miesiączki jest uznawany także za pierwszy dzień cyklu. Dzień przed pojawieniem się kolejnego krwawienia wyznacza nam koniec cyklu menstruacyjnego.

Wahania cyklu

Bardzo często cykl podlega także licznym wahaniom. U około 60% kobiet długość cyklu zmienia się o tydzień w przeciągu całego roku, podczas gdy u jednej trzeciej nawet o dwa. Ewentualne zmiany w długości miesiączkowania nie powinny Cię zatem martwić, gdyż są one całkiem normalne.

Podobne artykuły

W pierwszej fazie cyklu dojrzewa komórka jajowa

Cykl menstruacyjny można podzielić na dwie fazy. Pierwsza to faza przedowulacyjna. Rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki, a kończy owulacją. Podczas tej fazy wytwarza się w jajniku komórka jajowa oraz dochodzi do złuszczenia się nabłonka macicy, która przygotowuje się do przyjęcia komórki jajowej. Owulacja jest jednocześnie ostatnim etapem fazy przedowulacyjnej. Wtedy to dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione i wędruje jajowodami w kieunku macicy. Długość pierwszej fazy cyklu menstruacyjnego jest zależna od wielu czynników, dlatego nie da się jej dokładnie przewidzieć.

Gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona…

Zapłodnienie komórki jajowej jest możliwe zaledwie 24 godziny po owulacji. Ponieważ plemniki w organizmie kobiety żyją od 3 do 5 dni, to najpóźniej po 6 dniach kobieta powinna zajść w ciążę. Liczy się tu dzień owulacji oraz 5 dni ją poprzedzających. Jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona, to na 25-30% zagnieździ się w macicy. Efekt: kobieta zachodzi w ciążę i jej cykl wstrzymuje się aż do narodzin dziecka.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia…

Po owulacji, jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, do kolejnego miesiączkowania ma miejsce druga faza cyklu menstruacyjnego tzw. faza poowulacyjna (lutealna). Ta faza nie podlega zazwyczaj znaczącym wahaniom. Trwa od około 12 do 16 dni. Podczas tej fazy następuje odbudowa nabłonka macicy, który łuszczy się podczas kolejnego krwawienia. Krew menstruacyjna to zatem m.in. złuszczony nabłonek macicy.