Menu

Cesarka na życzenie: tak - nie?

Cesarka na życzenie stała się ostatnio pardzo popularna. Coraz więcej ciężarnych decyduje się na poród poprzez cesarskie cięcie, nawet jeśli nie ma ku temu powodów. Jakie konsekwencje niesie ze sobą cesarka na życzenie? Jakie są jej wady i zalety? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego cesarka na życzenie stała się ostatnio takim trendem.

W ostatnich latach liczba porodów w Polsce kończących się poprzez cesarskie cięcie znacznie wzrosła. Przyczyny wykonania tej operacji są różne. O nieplanowanej cesarce mówi się, gdy podczas porodu siłami naturalnymi występuje konieczność zakończenia porodu poprzez cesarskie cięcie. Cesarka planowana to taka, o której ciężarna wie jeszcze przed porodem. Cesarka na życzenie ma miejsce w przypadku, gdy nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne do porodu naturalnego, jednak kobieta życzy sobie poród operacyjny.


I choć w Polsce cesarka na życzenie oficjalnie nie jest możliwa, jej liczba stale rośnie. W klinikach prywatnych cesarka na życzenie pacjentek, które panicznie boją się porodu naturalnego jest możliwa. Warto jednak pamiętać, że cesarskie cięcie jest operacją, która niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Cesarka na życzenie: przyczyny wykonania operacji

Cesarka na życzenie to świadoma decyzja ciężarnej. Powodów dla których kobiety decycują się na cesarskie cięcie jest wiele. Bardzo często czują się one pod koniec ciąży przytłoczone. Bóle porodowe, parcie, możliwe komplikacje, problemy ze zdrowiem dziecka – to wszystko może być dla przyszłych matek przerażające i nieokiełznane. Cesarka na życzenie wydaje się w tym wypadku mniej ryzykowna. Poniżej przedstawiamy kilka powodów dla których wykonywana jest cesarka na życzenie:

Podobne artykuły

  • Obawa o skrzywdzenie dziecka podczas porodu naturalnego
  • Mniejsze bóle porodowe
  • Strach przed urazami związanymi z porodem naturalnym, np. pęknięcie krocza
  • Wcześniejsze cięcia cesarskie
  • Strach przed skutkami porodu naturalnego, np. nietrzymanie moczu
  • Traumatyczne przeżycia związane z porodem

Cesarka na życzenie jest trendy?

Nie ma dokładnych informacji mówiących o tym, jaki procent wszystkich porodów poprzez cesarskie cięcie stanowi cesarka na życzenie. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko 10-15% porodó powinno odbywać się poprzez cesarskie cięcie. W Satnach Zjednoczonych liczba ta sięga  już jednak 50%, a w Niemczech około 30%. Niewątpliwie cesarka na życzenie stała się trendem nowoczesnych kobiet. Celebrytki otwarcie mówią o tym, że ich dzieci przychodzą na świat dzięki cesarskemu cięciu i wiele kobiet, uważając cesarkę na życzenie za coś nobilitującego i elitarnego, także decyduje się na  taki poród.


Cesarka na życzenie nie jest jednak dofinansowywana i taki poród kosztuje w granicach 5-8 tysięcy złotych. Poza tym warto pamiętać, że cesarka – tak jak każda ingerencja chirurgiczna w organizm człowieka – niesie ze sobą ryzyko powikłań, z których powinnaś zdawać sobie sprawę.

Cesarka na życzenie: dlaczego nie warto?

Obok komplikacji związanych z operacją istnieje wiele innych powodów dla których powinnaś się zastanowić, czy cesarka na życzenie jest dla Ciebie właściwym rozwiązaniem.


Doznania związane z porodem są bowiem zupełnie inne, gdy rodzisz przez cesarskie cięcie. Nie masz możliwości aktywnego uczestniczenia w przyjściu Twojego dziecka na świat. Całą „robotę” wykonują lekarze. Wiele matek nie może poradzić sobie psychicznie ze swoją pasywnością podczas porodu. Kolejną ważną sprawą, którą powinnaś wziąć pod uwagę, jest fakt, że dziecko zawsze przychodzi na świat wtedy, gdy jest na to gotowe. Cesarka na życzenie nie jest w ogóle spontaniczna i odbiera radość z oczekiwania na ten właściwy moment. Poza tym przy zaplanowanym porodzie poprzez cesarskie cięcie istnieje pewne ryzyko, ze dziecko urodzi się za wcześnie, na przyklad z tego względu, że popełniono błąd w obliczeniu wieku ciąży.

Cesarka na życzenie nie zawsze jest łatwą decyzją

Jedno jest pewne – cesarka na życzenie nie powinna być beztrosko podjętą decyzją. A już na pewno nie powinnaś się na nią decydować, bo panuje taka moda. Jeśli nie istnieją żadne medyczne wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, powinaś poważnie się zastanowić, dlaczego nie chcesz urodzić naturalnie. Słyszałaś od koleżanek o potwornych bólach porodowych? Boisz się następstw porodu drogami naturalnymi? Porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem prowadzącym lub położną. Wysłuchaj także kobiet, dla których poród był wspaniałym przeżyciem, ale przede wszystkim zaufaj sobie i swojej intuicji. Wtedy z pewnością podejmiesz właściwą decyzję.