Menu

Komplikacje podczas porodu

Podczas każdego porodu mogą wystapić pewne komplikacje, nawet jeśli ciaża przebiegała gładko i bezproblemowo. Z naszego działu "Komplikacje" dowiesz się, jak im zapobiec i sprawić, aby poród przebiegł sprawnie i szczęśliwie.

Komplikacje: ułożenie płodu

Jedną z komplikacji przed porodem może być niewłaściwe, np. miednicowe ułożenie dziecka. Około 3 do 5 % wszystkich dzieci znajduje się w tej pozycji na krótko przed porodem. Istnieje jednak wiele sposobów, które mogą odwrócić dziecko i pomóc mu przyjąć odpowiednią pozycję.

Dowiedz się wszystkiego o tym jakiego wygląda położenie miednicowe

Położenie miednicowe

Komplikacje takie jak położenie miedznicowe w 29-30 tygodniu ciąży nie jest jeszcze powodem do zmartwień! Maleństwo może to jeszcze nadrobić. Większość dzieci obraca się bowiem do 36 tygodnia ciąży.

Obrót zewnętrzny

Obrót zewnętrzny

Obrót zewnętrzny wykonuje się, gdy dziecko do 36 tyg. ciąży nie przyjmie właściwej do porodu pozycji. Obrót zewnętrzny ma na celu umożliwienie porodu naturalnego.

Dowiedz się jak wykonuje się most indyjski i czy jest skuteczny

Most indyjski

W przypadku, gdy dziecko po 32 tygodniu ciąży wciaż znajduje się w położeniu potylicznym, mozna zastosować most indyjski. To ćwiczenie pomoże Ci zwalczyć przedporodowe komplikacje.

Komplikacje: łożysko przodujące

Dowiedz się jakie komplikacje występują przy łożysku przodującym

Komplikacje z łożyskiem przodującym

Łożysko przodujące występuje u około jednej ciężarnej na 200. Stanowi powikłanie ciąży, w którym łożysko znajduje się przed ujściem macicy.W takich przypadkach wymagana jest zwiększona kontrola ciąży.

Komplikacje podczas porodu

Często zdarza się tak, że ciąża przebioega bezproblemowo i komplikację pojawiają się dopiero podczas porodu. Cesarsie cięcie, poród kleszczowy czy przy użyciu próżnociągu to tyko niektóre komplikacje, które mogą zajść podczas porodu.

Dowiedz się kiedy najlepiej jest zastosować próżnociąg położniczy, a także między innymi: próżnociąg położniczy: przyczyny porodu wspomaganego

Próżnociąg położniczy

Próznociąg położniczy znajduje swoje zastosowanie w II okresie porodu w celu przyspieszenia go Próżnociąg znajduje swoje zastosowanie, gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie przyjść na świat.

Poród kleszczowy: dowiedz się wszystkiego o porodzie za pomocą kleszczy

Poród kleszczowy

Poród kleszczowy ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy rodząca jest wyczerpana porodem lub gdy wysiłkowe parcie nie jest w jej przypadku wskazane ze względu na zdrowie.

Indukcja porodu, czyli poród sztucznie wywołany

Indukcja porodu

Zapewne marzysz o tym, aby Twój poród został wywołany siłami natury. Niestety, czasem podczas ostatnich badań występują pewne komplikacje, które zmuszają lekarza do sztucznego wywołania porodu.

Dowiedz się kiedy wykonywane jest cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie

Jeśli komplikacje wystepujące przed lub podczas porodu zagrażają życiu rodzącej lub dziecka, lekarze decydują się na cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny, przebieg i skutki.

Komplikacje wynikające z urazów krocza

Dowiedz się wszystkiego na temat pęknięcia krocza, a tym między innymi: ochrona krocza przed i w trakcie porodu, pęknięcie krocza zaraz po porodzie, pęknięcie krocza: leczenie w połogu, dieta, która sprzyja leczeniu pękniętego krocza

Pęknięcie krocza

Pęknięcie krocza ma miejsce podczas co czwartego porodu. Główka dziecka przeciskając się przez kanał rodny matki może spowodować pęknięcie krocza.

Dowiedz się wszystkiego na temat nacięcia krocza

Nacięcie krocza

Ponieważ w 30% wszystkich porodów naturalnych dochodzi do rozerwania krocza, niektórzy położnicy decydują się przezornie na nacięcie krocza, które choć goi się szybciej niż rozerwanie krocza.