Menu

Położenie miednicowe: powód do zmartwień?

Twoje dziecko jeszcze w 29-30 tygodniu ciąży ma położenie miednicowe? To jeszcze nie powód do zmartwień! Twoje maleństwo może to jeszcze nadrobić. Większość dzieci obraca sie bowiem do 36 tygodnia ciąży. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej, czym jest położenie miednicowe i poprzeczne oraz w jakich przypadkach poród naturalny nie jest po prostu możliwy.

Od 29 tygodnia ciąży Twoje dziecko zaczyna mieć coraz mniej miejsca w macicy, tak więc samoczynnie przybiera pozycję, która jest najbardziej korzystną dla przebiegu porodu, a mianowicie: główką w dół. Położenie miednicowe zupełne lub niezupełne tzn. pośladkami w dół, a główką do góry, stwarza zagrożenie podczas porodu naturalnego. Jeśli Twoje dziecko się jeszcze nie zdecydowało na przyjęcie właściwej „pozycji startowej”, nie musisz sie martwić. Ma na to jeszcze trochę czasu!

Jak ułożone jest Twoje dziecko w miednicy?

Położenie główkowe (potyliczne)

Położenie główkowe: Około 90% dzieci rodzi się główką na dół. Większość dzieci przyjmuje tę pozycję do 36 tygodnia ciąży. W przypadku pierworódek następuje w tym czasie także obsunięcie główki dzieckado kanału rodnego. Jeśli to Twoja kolejna ciąża, główka dziecka zwykle pozostaje ponad kanałem rodnym do momentu pojawienia się pierwszych bóli. W ułożeniu potylicznym główka dziecka skłonionana jest do klatki piersiowej, twarzą zwrócona najczęściej do kręgosłupa mamy. To, czy główka Twojego dziecka „wpasuje się” w Twoją miednicę, rozstrzygnie się, gdy rozpocznie się regularna akcja porodowa.

Podobne artykuły

Położenie miednicowe

Położenie miednicowe: Około 5 % dzieci ustawia się do porodu w ujściu miednicy główką do góry – jest to tzw. położenie miednicowe. Położenie miednicowe może być spowodowane niekorzystnym skręceniem pępowiny uniemożliwiającym obrócenie się dziecka do pozycji potylicowej albo niewłaściwym ułożeniem łożyska w okolicy wewnętrznego ujścia szyjki macicy. Innymi przyczynami mogą być mięśniaki lub wadliwa budowa macicy. W ponad 50 % przypadków trudno znaleźć powody dla których dziecko się nie odwróciło.

Położenie poprzeczne

Położenie poprzeczne: W tym położeniu płodu poród drogami natury jest niemożliwy. Jeśli Twoje dziecko leży w poprzek miednicy, wykonuje sie z reguły cesarskie cięcie. W przypadku kobiet rodzących kolejny raz, możliwa jest po rozpoczęciu akcji porodowej próba zmiany pozycji dziecka poprzez tzw. obrót zewnętrzny. U pierworódek należy jednak zastosować cesarskie cięcie.

Położenie miednicowe: jak wygląda poród?

Jeśli Twoje dziecko do momentu rozwiązania nie obróciło się do poszycji główkowej, należy do tych kilku procent dzieci, których pozycją startową do porodu jest położenie miednicowe. W zależności od ułożenia płodu, rozróżniamy następujące odmiany tego położenia:

- położenie miednicowe zupełne: uda dziecka ułożone wzdłuż ciała, kolana zgięte
- położenie miednicowe niezupełne dzieli się z kolei na:

  • pośladkowe: częścią przodującą są same pośladki, nóżki dziecka wyprostowane, stopy przed twarzyczką,
  • kolankowe: częścią przodującą są kolanka
  • stópkowe: stópki lub kolanka dziecka znajdują się bezpośrednio nad ujściem macicy.

Wybór metody porodu jest sprawa bardzo indywidualną. Przed podjęciem decyzji: poród naturalny czy cesarskie cięcie, należy obok położenia dziecka uwzględnić także inne ewentualnie występujące czynniki zwiększające ryzyko okołoporodowe, np. zbyt małą miednicę lub znane schorzenia przyszłaj mamy. Skonsultuj się zatem ze swoim lekarzem prowadzącym, by dokładnie poznać zalety i ryzyka obu tych metod i wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie i Twojego dziecka.

Położenie miednicowe a poród naturalny

  • Jeśli świadomie decydujesz się na poród naturalny, powinnaś dowiedzieć się, które kliniki położnicze specjalizują się w odbieraniu porodów w przypadku, gdy występuje położenie miednicowe. Pytaj o statystyki właściwie odebranych porodów z położenia miednicowego.
  • Istotne jest, abyś darzyła zaufaniem swojego lekarza, a także opiekujący się Tobą personel medyczny. Bezpieczeństwo Twojego dziecka jest najważniejsze. Dlatego też, jeśli akcja porodowa się wydłuża lub Twoje dziecko znajduje się w sytuacji stresowej, cesarskie cięcie może okazać się konieczne.
  • W przypadku porodów miednicowych nie bez znaczenia jest pozycja rodzącej. Korzystne są wszelkie pozycje pionowe i kuczne, a także pozycja klęku podpartego.

Położenie miednicowe a obrót zewnętrzny

Jeśli Twoje dziecko do 36 tygodnia ciąży nie ustawiło się we właściwej (potylicznej) pozycji, można zastosować obrót zewnętrzny w celu umożliwienia porodu naturalnego. Obrót zewnętrzny przeprowadza się w przypadku ciąży bez komplikacji pomiędzy 36 a 38 tygodniem, tylko jeżeli istnieją realne szanse na to, że procedura zakończy się sukcesem. Z artykułu „Obrót zewnętrzny przy ułożeniu miednicowym dziecka“ dowiesz się, kiedy można próbować obracania dziecka i w jaki sposób przebiega ten zabieg.

Położenie miednicowe: alternatywne metody obrotu zewnętrznego

Jeśli pragniesz już przed 36 tygodniem ciąży pomóc Twojemu dziecku przybrać właściwą pozycję, możesz spróbować także następujących alternatyw: w artykule „Alternatywne metody obrotu zewnętrznego” poznasz moksybucję, haptonomię, indyjski mostek i metodę z latarką. Czy pomogą, nie wiadomo, ale żadna z nich z pewnością nie zaszkodzi ani Tobie, ani Twojemu dziecku.