Menu

Poród przedwczesny

Czym właściwie jest poród przedwczesny i jak można mu zapobiec? W naszym dziale „Poród przedwczesny” znajdziesz mnóstwo informacji dotyczących możliwych przyczyn oraz skutków porodów przedterminowych. Tutaj przeczytasz także o opiece medycznej nad wcześniakiem i pomocy, jaką możesz otrzymać po powrocie ze szpitala.

Kiedy stwierdza się poród przedwczesny?

Poród przedwczesny ma miejsce wtedy, gdy dziecko przychodzi na świat przed 37 tygodniem ciąży. Dowiedz się, jak dużo wczesniaków rodzi się w Polsce oraz czym różni się poród przedwczesny od poronienia.

Poród przedwczesny: przyczyny

Jest wiele przyczyn porodu przedwczesnego i nie są one jeszcze do końca znane. Podejrzewa się, że poród przedwczesny może zostać wywołany poprzez cukrzycę ciążową, palenie czy spożywanie alkoholu.

Poznaj główne przyczyny porodu przedwczesnego, czyli dlaczego rodzą się wcześniacy

Przyczyny porodu przedwczesnego

Wiele czynników może spowodować przedterminowe przyjście Twojego dziecka na świat. Poród przedwczesny wiąże się z niekorzystnymi czynnikami wpływającymi na kobietę ciężarną. Jakimi?

Poród przed terminem: dowiedz się jak uniknąć porodu przedwczesnego

Jak uniknąć porodu przedwczesnego?

Na niektóre czynniki wywołujące poród przedwczesny nie masz żadnego wpływu. Jednak jako przyszła mama, możesz zrobić kilka rzeczy, aby uniknąć porodu przed terminem.

Opieka nad wcześniakiem

Dowiedz się jak opiekować się wcześniakiem oraz jak wygladają pierwsze tygodnie opieki

Pomoc w opiece nad wcześniakiem

Po wyjściu ze szpitala często nie tylko wcześniak wymaga specjalnej opieki. W kilku pierwszych tygodniach po porodzie pomoc i wsparcie przyda się także rodzicom.

Wcześniak w klinice: jak wygląda pielęgnacja wcześniaka w szpitalu

Wcześniak w klinice

Po narodzinach wcześniaka umieszcza się go zazwyczaj w inkubatorze i  zapewnia się mu najlepszą opiekę medyczną. Pamiętaj jednak, że rodzice także odgrywają ogromną rolę w początkowym rozwoju wcześniaka.

Poród przedwczesny: szanse na przeżycie

Następstwa przedwczesnego porodu, mogą być często bardzo poważne. Warto jednak podkreślić postęp medycyny, jaki dokonał się w okresie ostatnich kilkunastu lat w zakresie profilaktyki i leczenia porodów przedwczesnych.

Jakie są szanse wcześniaka na przeżycie, od kiedy ratuje sie wcześniaka

Szanse wcześniaka na przeżycie

To, czy wcześniak przeżyje zależy od wielu czynników, jednak w dużej mierze od tego, w którym tygodniu ciąży przyszedł na świat. Od 24 tygodnia rosną jego szanse na przeżycie rosną zdecydowanie.

Skutki przedwczesnego porodu, wcześniak

Skutki przedwczesnego porodu

Dziecko potrzebuje 40 tygodni, aby odpowiednio się rozwinąć. Nawet jeśli po urodzeniu  otrzyma najlepszą pomoc i opiekę, to nie ma gwarancji na to, że dotkną go skutki przedwczesnego porodu.