Menu

Przed porodem

Jesteś gotowa na poród? Co jeszcze powinnaś przygotować? Co wiedzieć? W naszym dziale "Przed porodem" znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje o tym, co powinnaś zrobić przed porodem i jak najlepiej się do niego przygotować.

Przed porodem: wybór miejsca

wybór szpitala przed porodem, czyli gdzie najlepiej rodzić

Gdzie najlepiej rodzić?

Wciąż nie wiesz gdzie rodzić? Zastanawiasz się co wybrać: szpital, dom narodzin, a może własne mieszkanie? Jest mnóstwo możliwości do wyboru. Warto jednak poświęcić trochę czasu, na wybór najodpowiedniejszego miejsca.

Dowiedz się jak wybrać najlepszy szpital położniczy oraz poznaj kryteria dobrego szpitala położniczego

Wybierz najlepszy szpital położniczy

Który szpital położniczy wybrać? Który będzie najlepszy? Znalezienie odpowieniej kliniki przed porodem może być nie lada wyzwaniem. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni szpital położniczy.

Dom narodzin: dowiedz się czym jest dom narodzin i jak wygląda przebieg porodu w domu narodzin

Dom narodzin

Dom narodzin jest miejscem prowadzonym przez położne, gdzie może zgłosić się każda ciężarna, pragnąca urodzić dziecko w niemalże domowych warunkach. Dom narodzin to wspaniała alternatywa dla kobiet.

Poród w domu: przebieg, wady i zalety, wsparcie po porodzie

Poród w domu

Poród w domu może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy ciąża przebiegała bez komplikacji oraz gdy wykluczone są jakiekolwiek choroby lub problemy ze stanem zdrowia dziecka.

Przygotowania przed porodem

Bardzo ważne jest, abyś odpowiednio przygotowała się do przyjścia Twojego dziecka na świat. Przygotowania przed porodem są bardzo złożone i czasochłonne. Czy partner powinien towarzyszyć Ci na sali porodowej? Co zrobić, aby lepiej znieść poród?

Parter przy porodzie: czy twój parter powinien być przy porodzie, jak wyglądają wspólne przygotowania do porodu

Czy Twój partner powinien być przy porodzie?

Trzydzieści lat temu było niemożliwe, aby partner ciężarniej towarzyszył jej przy porodzie. Dziś to, czy Twój partner będzie przy Tobie na sali porodowej czy nie, zależy tylko od Was.

Dowiedz się jak wygląda masaż krocza, jak wykonuje się masaż krocza przed porodem

Masaż krocza przed porodem

Masaż krocza pomaga uelastycznić i odżywić jego tkanki przed porodem. Pozwala także uniknąć nacięcia lub naderwania krocza. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo wykonać masaż krocza.

Co czeka Cię przed porodem?

Artykuły z tego działu pozwolą Ci ostatecznie zamknąć przygotowania przed porodem. Przeczytaj nasze checklisty i sprawdź, czy masz już wszystko, co potrzebne Ci jest do porodu.

Co zabrać do szpitala: wyprawka do szpitala, wyprawka do szpitala dla dziecka i partera

Wyprawka do szpitala

Co powinna zawierać wyprawka do szpitala, tak aby niczego nie zabrakło Tobie i Twojemu nowo narodzonemu dziecku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co spakować do swojej torby.

Poród, przygotowania: jak wyglądaja przygotowania przed porodem

Przygotowania przed porodem

Przygotowania do porodu powinny ruszyć pełną parą na około miesiąc przed planowym terminem rozwiązania. Tuż przed porodem w ogóle nie będziesz miała głowy do organizowania położnej oraz pediatry.

Nowe rodzeństwo: jak przygotować dzieci na nowe rodzeństwo

Przygotować dzieci na nowe rodzeństwo

Nie wszystkie dzieci chcą mieć rodzeństwo. Na tę wiadomość reagują agresywnie lub obrażają się. Bardzo ważne jest zatem, abyś już podczas ciąży porozmawiała ze swoim pierworodnym o kolejnym dziecku.

Czy już się zaczęło?

Objawy porodu- jak to się zaczęło

Objawy porodu

„Jakie są objawy porodu?“, „Po czym poznam, że to już?” Nie u wszystkich kobiet skurcze są oznaką rozpoczynającego się porodu, nieważne, czy poród trwa godzinę czy dwanaście, każda kobieta przechodzi przez te same fazy.

Skurcze ciążowe: jak rozpoznać skurcze

Jak rozpoznać skurcze?

Podczas skurczów mięśnie macicy napinają się i twardnieją. Przed porodem skurcze macicy pomagają dziecku ułożyć się we właściwej pozycji. Jak rozpoznać skurcze?

Przed porodem: 7 ważnych kwestii

1. Przed porodem: kurs i szkoła rodzenia

Zachęcamy do uczęszczania przed porodem do szkoły rodzenia, która pomoże Ci świetnie przygotować się do porodu. W szkole rodzenia nie uczysz się bowiem tylko tego, co możesz zrobić aby uniknąć bólów porodowych, ale także, jak dokładnie przebiega poród, czego nie wolno robić Ci przed porodem oraz jak zaopiekować się dzieckiem po powrocie ze szpitala. Po odbyciu takiego kursu w szkole rodzenia poród z pewnością wyda Ci się mniej przerażający.

2. Przed porodem: wybór odpowiedniego miejsca

Przygotowania do porodu zaczynają się wraz z wyborem miejsca narodzin dziecka. Chciałabyś, aby Twoje maleństwo przyszło na świat w szpitalu, a może w Twoim mieszkaniu lub coraz bardziej popularnym domu narodzin? Przed porodem trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Odwiedzanie klinik, rozmowy z innymi mamami lub chodzenie do szkoły rodzenia z pewnością pomoże Ci w wyborze najlepszego miejsca na narodziny Twojego dziecka. Im wcześniej przed porodem znajdziesz to miejsce, tym swobodniej i pewniej będziesz się w nim czuła, gdy nadejdzie czas rozwiązania.

3. Przed porodem: akupunktura

Sprawdzoną metodą ułatwiającą poród jest akupunktura. Zabiegi akupunktury można rozpocząć w ostatnim trymestrze ciąży. Mają one na celu przygotowanie Twojego ciała do porodu i jednosześnie ułatwienie jego przebiegu. Poza tym akupunktura może złagodzić bóle pleców, na jakie skarżą się często kobiety w ciąży. W przeciwieństwie do leków przeciwbólowych, akupunktura jest zupełnie nieszkodliwa dla dziecka.

4. Przed porodem: masaż krocza

Przed porodem niezwykle ważną rolę odgrywa masaż krocza. Możesz zacząć go wykonywać na około 6 tygodni przed porodem. Pomaga on uelastycznić i odżywić tkanki krocza, a także pozwala uniknąć jego nacięcia lub naderwania. Masaż krocza warto robić regularnie, najlepiej codziennie po kapieli.

5. Przed porodem: uśmierzyć ból

Herbatka malinowa lub siemię lniane mogą bardzo dobrze uśmierzyć bóle, jakie wystepują zazwyczaj przed porodem. Ich przyjmowanie jest jednak zalecane dopiero o 34. tygodnia ciąży. Po 38. tygodniu możesz połączyć z nasiadówkami z kwiatów siana, które wpływają korzystnie na rozluźnienie dna miednicy.

6. Przed porodem: spakuj torbę do szpitala

Nie zapomnij o spakowaniu wyprawki do szpitala odpowiednio wcześnie. Przed samym porodem nie będziesz miała do tego głowy. W ten sposób unikniesz więc zamiesznania w ostatniej chwili i będziesz mogła mieć pewność, że o niczym nie zapomniałaś.

7. Jeszcze przed porodem pomyśl o połogu

Postaraj się jeszcze przed porodem zaplanować odpowiednio okres po powrocie ze szpitala. Poród jest dość wyczerpujący i z pewnością będziesz potrzebowała kilku dni na odzyskanie sił. Porozmawiaj ze swoim partnerem, jak on wyobraża sobie ten czas. Zapytaj mamy lub przyjaciółki, czy mogłyby Ci pomóc w tym okresie w pracach domowych bądź zakupach. Ważne, abyś zaplanowała to odpowiednio wcześnie, a tych kilka dni po porodzie było czasem, w którym poświęcisz się tylko swojemu maleństwu.