Menu

Jak rozpoznać przedporodowe skurcze macicy?

„Z pewnością je poznasz” lub „Jeśli nie masz pewności, czy to skurcze macicy, to nie skurcze!” takie odpowiedzi dostają kobiety w ciąży na pytanie jak rozpoznać skurcze macicy. Odpowiedzi te nie są oczywiście zadowalające, jeśli rodzisz po raz pierwszy. Z tego względu zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiesz się jak rozpoznać porodowe skurcze macicy oraz jak odróżnić je od skurczów przepowiadających lub obniżających.

Czym są skurcze macicy?

Podczas skurczów mięśnie macicy napinają się i twardnieją. Szkurcze macicy pomagają dziecku ułożyć się we właściwej pozycji do porodu. Przygotowują szyjkę macicy do rozwarcia tuż przed porodem, a podczas porodu pomagają wypchnąć dziecko w odpowiednim kierunku. Skurcze macicy we wczesnej fazie ciąży można nazwać „treningiem macicy” przed niezwykle wymagającym porodem. W niektórych przypadkach mogą się one jednak okazać przedwczesnymi skurczami, mogącymi doprowadzić także do wcześniejszego porodu.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Może się zdarzyć, że już od 20 tygodnia ciąży, będziesz odczuwała łagodne skurcze macicy. Te skurcze macicy zwane są skurczami Braxtona-Hicksa, ale także skurczami próbnymi, dzikimi bądź ćwiczebnymi. Dzięki nim macica powoli przygotowuje się do porodu. Początkowo są one mało odczuwalne, jednak z upływem czasu bedą się one nasilać, a odstępy pomiędzy nimi zmniejszać się. To jednak całkiem naturalne i zupełnie niegroźne. Nie musisz się więc martwić, że mogą one wywołać poród. Te skurcze macicy nie powodują rozwarcia szyjki macicy, a wręcz przeciwnie – szyjka zaciska się przy nich jeszcze mocniej.


Tak rozpoznasz te skurcze macicy: skurcze Braxtona-Hicksa występują nieregularnie i są raczej bezbolesne. Często brzuch twardnieje na minutę, czasem raz na godzinę, a zdarza się również i kilka razy dziennie. Jeśli nie występują częściej, to nie powinnaś mieć żadnych powodów do zmartwień. Dopiero, gdy pojawiają się częściej  niż trzy lub cztery razy na godzinę bądź częściej niż dziesięć razy dziennie, powinnaś skontaktówać się z lekarzem. Poza tym, zarówno ból pleców oraz podbrzusza, jak i silne plamienie lub krwawienie nie powinny towarzyszyć skurczom tego rodzaju. Jeśli jednak zaobserwujesz coś niepokojącego, niezwłocznie powiadom o tym swojego lekarza. Może to być bowiem objaw przedwczesnych skurczów porodowych.

Podobne artykuły

Przedwczesne skurcze macicy

Jeśli skurcze staną się częstsze i bardziej regularne jeszcze przed 36. Tygodniem ciąży lub też zauważyłaś, że towarzyszy im plamienie, krwawienie, ból pleców lub podbrzusza, może to oznaczać przedwczesne skurcze macicy. W takiej sytuacji Twoja ciąża może być zagrożona. Powinnaś się wtedy koniecznie skontaktować z lekarzem. Jeśli okaże się, że rzeczywiście są to przedwczesne skurcze macicy, może on wstrzymać poród podając Ci leki hamujące skurcze.

Przepowiadające skurcze macicy

Przepowiadające skurcze macicy występują w ostatnich tygodniach ciąży. W tym czasie dziecko ustawia się właściwie do porodu. Te skurcze macicy są często określane skurczami obniżającymi, gdyż Twój brzuch obniża się wtedy przez głębsze usytułowanie dziecka w kanale rodnym. Możesz także zaobserwować, że łatwiej Ci się oddycha.

Głębsze usytuowanie dziecka w kanale rodnym

Skurcze macicy: zejście dziecka do kanału rodnego

Skurcze porodowe

Skurcze porodowe dużo intensywniej oddziałowują na macicę. Szyjka macicy skraca się, a sama macica miękknie. Na początku napinają się mięśnie w górnej cześci macicy. Napięcie to rozprzestrzenia się dalej aż do szyjki macicy. W szczytowym momencie tych skurczów napięta jest cała macica. Keidy skurcz ustępuje, macica rozluźnia się w odwrotnym kierunku, od dołu ku górze.


Można rozróżnić nastepujące rodzaje skurczów porodowych:

  • Skurcze rozwarcia: To właśnie te skurcze  macicy odpowiedzialne są za rozpoczęscie akcji porodowej. Odpowiadają one za rozwarcie szyjki macicy do 10 centymetrów potrzebnych do porodu.
  • Skurcze parcia: Dzięki tym skurczom dziecko jest wypychane na zewnątrz.
  • Skurcze łożyskowe: Skurcze macicy, które odpowiadają za wydalenie łożyska. Proces ten nazywany jest porodem łożyska.
  • Skurcze poporodowe: Te skurcze macicy występują w czasie połogu i wspierają organizm w obkurczaniu i odbudowie macicy oraz wstrzymują krwawienie w okresie karmienia piersią.

Tak rozpoznasz porodowe oraz przedwczesne skurcze macicy:

  • Jeżeli skurcze o podobnym nasileniu trwają dłużej niż 30 sekund i występują w regularnych odstępach czasu, oznacza to, że poród się powoli rozpoczyna.
  • W przypadku skurczów porodowych odstępy między skurczami będą stawały się coraz krótsze. Zazwyczaj zaczynają występować co około 20-30 minut. Jeśli odstęp między nimi zmiejszy się do 10 minut, oznacza to, że następuje rozwarcie szyjki macicy.
  • Także lekkie krwawienia mogą świadczyć o rozwarciu szyjki macicy.
  • Rwący ból w podbrzuszu oraz ból pleców towarzyszące wyżej opisanym objawom wskazują na bóle porodowe.

Co robić, kiedy nie jesteś pewna?

Szczególnie przy pierwszej ciąży właściwe rozpoznanie skurczów i innych sygnałów Twojego organizmu jest trudne. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie kilka z wyżej wymienionych objawów, warto poinformować o tym lekarza lub położną. W każdej chwili możesz także pojechać do szpitala, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Pielęgniarki sprawdzą tam, czy skurcze macicy są skurczami porodowymi i czy akcja porodowa się już rozpoczęła. Jeśli się jednak okaże, że są to inne skurcze macicy, zostaniesz odesłana do domu. Nie ma w tym jednak nic złego. To zdarza się wielu przyszłym matkom. Z pewnością lepiej pojechać do szpitala dwa razy, niż zgłosić się tam za późno!