Menu

Szkoła rodzenia

Nieważne, czy jest to szkoła rodzenia, joga, akupunktura, czy Qigong - kursy przedporodowe przynoszą ogromną radość, dodają ciężarnym pewności, a co najlepsze odpowiednio przygotowują do porodu. W naszym dziale "Szkoła rodzenia" znajdziesz artykuły o różnych rodzajach kursów, które przeznaczone są specjalnie dla kobiet w ciąży.

Przygotowania do porodu ...

Szkoła rodzenia: jak znaleźć tę właściwą?

Nowoczesna szkoła rodzenia ma w swojej ofercie coś więcej niż tradycyjny kurs przedporodowy, na którym można trochę się poruszać i poćwiczyć szybkie oddychanie. Dziś rodzice oczekują, że w szkole rodzenia nauczą się czegoś więcej niż czystej teorii. Liczą na to, że szkoła rodzenia zaoferuje im zajęcia praktyczne, podczas których będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i w których będą mogli aktywnie uczestniczyć. Jak poznać, czy szkoła rodzenia do której się zapisałaś jest tą właściwą? Przeczytaj naszą listę i sprawdź to!

szkoła rodzenia z partnerem

Szkoła rodzenia: sama czy z partnerem?

Niektóre szkoły rodzenia oferują zajęcia tylko dla Ciebie, niektóre także dla Twojego partnera. Obecność w szkole rodzenia przyszłego taty, który chce wraz z Tobą przeżyć przyjście Waszego dziecka na świat jest bardzo ważna. Dowiedz się więc, czy wybrana przez Ciebie szkoła rodzenia oferuje zajęcia dla obojga partnerów i jak wtedy zmienia się cena kursu.

gdzie szukać szkoły rodzenia

Szkoła rodzenia: gdzie?

Ważne, aby szkoła rodzenia do której uczęszczasz była blisko Twojego miejsca zamieszkania. Czasem w pierwszysch tygodniach ciąży możesz się słabiej czuć i jechanie na drugi koniec miasta mogłoby być bardzo męczące.

szkoła rodzenia nie tylko dla pierworódek

Szkoła rodzenia: tylko dla pierworódek?

Kurs w szkole rodzenia powinna odbyć każda pierworódka. Jeśli jednak jesteś w ciąży po raz drugi dowiedz się, czy szkoła rodzenia w Twojej okolicy oferuje zajęcia dla tych kobiet, które po raz drugi zostaną matkami.

Szkoła rodzenia: kto ją wymyślił?

Szkoła rodzenia, a właściwie metody, które są w niej dziś stosowane zostały opracowane w 1949 roku. Ich pomtsłodawcą był angielski położnik Grantly Dick Read. Opracował on metodę przygotowania do „naturalnego porodu”, który określany był też mianem „porodu bez lęku”. Read uważał, że lęku przed porodem mozna pozbyć się dzięki wiedzy i edukacji, a napięć z nim związanych poprzez medytację.

Do głównych założeń Reada należały:

  • Przeciwdziałanie lękowi poprzez wzbogacenie wiedzy rodzącej
  • Wytworzenie klimatu zaufania i współpracy z personelem
  • Eliminacja niewłaściwych nastrojów psychicznych
  • Ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe

Poprzez rozwijanie tych praktyk powstała szkoła rodzenia. Dziś, w dalszym ciągu realizuje ona te podstawowe założenia, dostosowując się jednoczesnie do potrzeb współczesnych matek i ich partnerów.