Menu

" 2 ciąża na wychowawczym .

Witam serdecznie(awve),moze któras z pań może coś poradzić - jestem na urlopie wychowawczym i w drugiej ciąży ,urlopu mam jeszcze rok i 2 miesiące.co musze zrobić aby po porodzie(grudniu) przejsc na urlop macierzyński odrazu,chciałabym teraz pozałatwiać w miare możliwości te formalnosci ,czytałam że należy zawiesić wychowawczy jeszcze przed porodem? Dziękuje i pozdrawiam .

bozenkagliniecka
 1095  9

Odpowiedzi

andziabuziak
tak też słyszałam że powinno się choć na miesiąc iść do pracy i później dać zaświadczenie ze się jest w ciąży i dalej już wiadomo :D jak kto woli ..L-4 i macierzyńskie :))
Kairra
Ja byłam w takiej sytuacji, tzn. urodziam 3 dziecko będąc na wychowawczym z 2 dzieckiem.
Nieprawda, że można iść na L4, bo jak możesz dostać zwolnienie lekarskie, bedąc na urlopie (nigdy)
Jesteś dalej na wychowawczym, a po porodzie zanosisz do firmy lub do ZUSu zaświadczenie o urodzeniu dziecka i automatycznie przyznają Ci macierzyński.
Urlop wychowawczy automatycznie się zawiesza. Możesz go wykorzystać później.
cela
Jest dokładnie tak jak napisała @Kairra !!!!!!!!!
Ja też byłam na wychowawczym z Franciszkiem, kiedy zaszłam w ciążę z Michaliną... Po porodzie zaniosłam akt urodzenia do pracy i zaczęłam urlop macierzyński, który jest krótszy o dwa tygodnie od przepisowego z racji tego, że przebywałam na wychowawczym... Oczywiście wychowawczy na Franusia został zawieszony. Właśnie za dwa dni kończy się... i mam już decyzję w sprawie urlopu wychowawczego na Michalinę... równiutkie dwa lata (awve)(awve)(awve)
Kairra
Cinusia, ja doskonale wiem, że chodziło Tobie o "teoretyczny powrót do pracy", ale autorka pytania nie napisała, że przed porodem, choćby teoretycznie, chciałaby do tej pracy wrócić (grins)

I przy okazji - pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia kolejnego dziecka.

Zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie, a więc z tytułu urodzenia jednego dziecka będzie to okres 18 tygodni (20 tygodni – 2 tygodnie).
Skrócenie wymiaru zasiłku macierzyńskiego o 2 tygodnie ma jednak miejsce tylko wtedy, gdy pełny 20- tygodniowy wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w okresie udzielonego urlopu wychowawczego.
Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje pełny wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, bez skracania o 2 tygodnie.

Aha, i jescze jedno. W czasie urlopu wychowawczego pracownica nie ma prawa do innych zasiłków, tj. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku opiekuńczego.

Jestem księgową (grins) Służę pomocą w razie pytań (kwiatek)
cela
@Kairra (kwiatek)(kwiatek)(kwiatek)(kwiatek)
Dobrze, że jesteś!(kciuki)(kciuki)(kciuki)(kciuki)
agnieszka79
Ja byłam na wychowawczym w ciąży i dopiero po porodzie zawieszałam urlop wychowawczy i przechodziłam momentalnie na macierzyński.Prędzej przed porodem nie składałam żadnych dokumentów.
Jaga80
można zrobić tak:napisać podanie o powrót do pracy,gdy się zgodzą iść na zaległy urlop,a w między czasie zanieść L4-wtedy dostaniesz macierzyński i wychowawczy(kciuki)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.