Menu

5, 8, 23 - rząd przyjął nowe stawki VAT

Wbrew zapowiedziom rządu będzie jednak podwyżka podatku VAT na leki. Podrożeje także część żywności. Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy z trzema stawkami podatku VAT - 5 proc. na m.in podstawowe produkty żywnościowe, 8 i 23 procent.
Stawka VAT wzrośnie o 1 pkt proc., ale wzrost nie będzie dotyczył elementarnych produktów żywnościowych - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Takie, jak chleb, mąka, nabiał, będą objęte niższą 5 proc. stawką - zaznaczył. Te, które nie wpływają bezpośrednio na koszt utrzymania rodziny będą w stawce 8 proc. - dodał premier. To oznacza, że realny wzrost koszów utrzymania nie będzie szczególnie dotkliwy - zaznaczył.

O przyjęciu planu po południu poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Będą obowiązywały trzy stawki podatku VAT: 5 proc. na m.in. podstawowe produkty żywnościowe, 8 i 23 procent - powiedział dziennikarzom. Dodał, że VAT na nieprzetworzoną żywność wzrośnie z 3 proc. do 5 proc., a na nisko przetworzoną zostanie obniżony z 7 do 5 proc.

Wicepremier Pawlak dodał, że wrośnie VAT na leki - z 7 do 8 procent.
Reklama

Według wcześniejszych informacji w planie zapisano, że maksymalny dopuszczalny deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie 45 mld zł, w 2012 roku - 40 mld zł, zaś w 2013 roku - 30 mld zł.

Projekt planu wskazuje także, że w perspektywie dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB, natomiast zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB nastąpi dopiero w 2013 roku, a nie - jak wcześniej zakładano - w 2012 r.
(krejzolka)(krejzolka)(krejzolka)(krejzolka)(krejzolka)
http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-5-8-23-rzad-przyjal-nowe-stawki-vat,nId,291166

andziabuziak
 1018  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta Praca i Finanse podwyzka

Odpowiedzi

daryjka87poznan
Oni o ............ ocenzurowane słowo!!!!!!
wiola0912
niech swoje pensje sobie obniżą
a żywność juz taka droga ze każdy grosz trzeba liczyć idąc do sklepu
amalka
Nooo ja bym jeszcze uchwaliła podatek od rybek akwariowych i to od każdej z osobna! Paranoja! Zawsze obiecują złote góry a dostajemy wielkie, śmierdzące G...
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.