Menu

Alkohol podczas ciąży - jaka ilość dozwolona

Czy lampka wina jest dopuszczalna? Czy będąc w ciąży powinno się unikać alkoholu całkowicie? Co uważasz za słuszne?

Ania
 3351  22

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Zdrowie

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
W ciazy zero alkoholu.
paula80
Zdarzyło mi się dosłownie pomoczyć usta w winie czy szampanie kilka razy podczas jakiś uroczystości rodzinnych. Ale to było dosłownie udawanie. Jestem przeciwna alkoholowi w ciąży. A jak widzę jakąś ciężarną kobietę popijającą piwko i jeszcze palącą papierosa to nóż mi się w kieszeni otwiera
lusilla
Są różne szkoły jazdy... mi ginekolog mówił że raz na jakiś czas lampka czerwonego wina jest wręcz wskazana na krążenie... Wypiłam może ze 3 lampki jak mamusia18.
artanis
Żadna ilość nie jest dozwolona - takie moje zdanie.
mamaoscara
Alkohol w ciąży - absolutnie
Maria25
Alkohol w czasie ciąży, tylko nie to. Nie wolno nawet lampki wina się napić. A na pobudzenie krążenia wystarczy troszke się poruszać albo polewać się raz zimną raz ciepłą wodą.
ojciec
Zdecydowanie STOP dla alkoholu jeśli chodzi o przyszłe mamy, konsekwencje mogą być dramatyczne. W końcu 9 miesięcy da się chyba wytrzymać...
Estera
Ja też nie piłam ani kropelki w ciąży. Skoro niektóre kobiety nie potrafią wytrzymać 9m-cy bez alkoholu to jak chcą cierpliwie wychowywać swoje dzieci?
lilka
ani kropla
kasia13_archiwum
@Estera... zgadzam sie z toba.
Akoo
Nic a nic - nawet lampka wina niesie ryzyko Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS
mlodamama
Myślę, że w czasie ciąży wogóle nie powinno się pić alkoholu.
bunia88
Na krążenie lepszy jest ruch! W ogóle, kto to widział, żeby kobieta piła?!
Juli1303
Ja też jestem zdania że w ciąży sie nie pije. Nawet symbolicznego kieliszka wina bo to jest niestety ten sam alkohol etylowy co w wódce czy piwie
Misia80
ŻADNA!
Agula
Szkoda, że nie wszystkie kobiety o tym wiedzą :(
kasia13_archiwum
Alkohol zagraża ciąży

Niemcy. Przeprowadzone badania wskazują, że rocznie rodzi się w Niemczech około 800 dzieci z płodowym zespołem alkoholowym (FAS) i około 4000 do 5000 dzieci z łagodniejszymi objawami choroby (FAE). Jest to większa liczba dzieci niż tych, które rodzą się z uszkodzeniami spowodowanymi paleniem tytoniu czy używaniem narkotyków przez matki w czasie ciąży.

Alkohol dostaje się bezpośrednio z żołądka i jelit do krwi, osiągając swoje najwyższe stężenie po około jednej-dwóch godzinach. W 90% etanol rozkładany jest w wątrobie. W procesie tym powstaje aldehyd octowy, który tak jak alkohol dostaje się poprzez łożysko bezpośrednio do embrionu i uszkadza jego komórki oraz organy. Nie w pełni jeszcze wykształcona wątroba płodu nie jest w stanie pozbyć się trucizny. Jak na razie nie wiadomo, czy również okazyjne spożywanie alkoholu podczas ciąży nie wpływa negatywnie na rozwój płodu. Do tej pory opisywano bowiem jedynie skutki nadmiernego picia alkoholu przez przyszłe matki, przy czym nie wszystkie nadużywające alkoholu rodziły dzieci z niedorozwojem. Ryzyko urodzenia dziecka z wykształconym zespołem FAS koreluje z długością i zaawansowaniem w nadużywaniu alkoholu. Według najnowszych statystyk 40% noworodków matek uzależnionych od alkoholu przychodzi na świat z wyraźnym niedorozwojem. Ponieważ nie ma i nie da się wyznaczyć żadnej granicy, do której spożywanie alkoholu nie działa szkodliwie na rozwój płodu, podczas ciąży zalecana jest całkowita abstynencja. To samo dotyczy zawierających alkohol środków wzmacniających czy lekarstw.

Zdarza się, że przyszłe matki, nie wiedząc jeszcze o zajściu w ciążę, spożywają alkohol. Może przynieść to fatalne skutki, gdyż płód jest właśnie we wczesnej fazie ciąży szczególnie wrażliwy. W pierwszych trzech miesiącach, a szczególnie w czasie pomiędzy czwartym a ósmym tygodniem ciąży zaczynają bowiem tworzyć się zaczątki organów dziecka. Alkohol wpływa szkodliwie na proces podziału komórkowego i ryzyko powstania uszkodzeń jest bardzo duże. Na niebezpieczeństwo wystawiony jest w tym czasie przede wszystkim tworzący się mózg dziecka. Od czwartego do szóstego miesiąca ciąży alkohol hamuje wzrost płodu. Dodatkowo od dwu do czterech razy zwiększa się prawdopodobieństwo poronienia, jeśli matka spożywa więcej niż 60 gramów alkoholu (ok. 1 litr piwa lub 0,5 litra wina) dwa razy w tygodniu. Kolejna faza wzmożonego wzrostu płodu trwa od siódmego do dziewiątego miesiąca ciąży. Mózg dziecka nabiera objętości i dochodzi do wytworzenia połączeń nerwowych. Działanie alkoholu na mózg jest w tym okresie szczególnie niebezpieczne.

Stopień uszkodzeń jest zależny od ilości spożywanego alkoholu przez matkę. Dzieci alkoholiczek są po przyjściu na świat też uzależnione. Już krótko po narodzinach wykazują objawy głodu alkoholowego, które mogą czasami nawet zagrażać życiu.

Niestety, jak do tej pory, brak na opakowaniach napojów alkoholowych jakichkolwiek informacji o groźnym wpływie alkoholu na zdrowie!

Źródło: http://www.dr-schilke.de/article.php?sid=1118
ania21
ja ogolnie nie pije wina, ale w ciazy raz czy dwa naszla mnie ochota wypijalam w tedy nwet nie polkieliszka gdyz wiecej juz nie moglam.
uwazam ze jesli ma sie ochota to mozna jednak bez przesady i raczej nie zaczesto...
Ewelka151207
ZERO ALKOHOLU!!
johana162
Nie wyobrażam sobie abym piła alkohol będąc w ciąży-cóż za bezmyślność i egoizm!.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.