Menu

Asertywność

Witam:)) Mam 4 letnie dziecko i idzie teraz pierwszy raz do przedszkola.Zawsze uczyłam ją, że ma się dzielić, a młodszym ustąpić. Teraz widzę, że robiłam błąd. Moja mała nie jest asertywna, nie umie bronić swego-wybucha płaczem (nie zawsze). Od razu oddaje zabawki, albo ustępuje miejsca jak ktoś chce. Nie potrafi odmówić.Dziewczyny jak uczycie swoje dzieci asertywności???

misiaczek1
 387  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak Wychowanie dziecko

Odpowiedzi

Asiek30
Wydaje mi się, że to też nie jest tak, że to Twoja wina, Twoje dziecko ma po prostu taki charakter i takie skłonności. Oczywiście według mnie my jako rodzice, wzór, pomagamy budować pewność siebie u dziecka itp. Być może zacznij wszystko od nowa, to znaczy ćwiczcie nowe zachowania, zaproś może koleżankę z dzieckiem i ćwiczcie wspólnie.
amalka
@Geodziu ale @Misiaczek napisała przecież, że popełniła błąd (kwiatek)

Kiedyś już udzielałam odpowiedzi na pytanie dotyczące "dzielenia się". Brzmiała podobnie do wypowiedzi @Geodzi (grins) Starałam się by synek nie wyrósł na samoluba, by pozwalał innym maluchom bawić się swoimi zabawkami jednak nigdy Krzysiaczek nie usłyszał, iż MUSI oddać wiaderko, grabki, autko, piłkę... Szanowałam to, iż jakąś zabawką dzielić się nie chce. W sytuacjach spornych- gdy brzdące się kłócą o którąś, najnormalniej w świecie ją zabieram i oświadczam, iż bawił się nie będzie żaden.

@Misiaczku nie martw się o córcię. W przedszkolu nauczy się walczyć o swoje (kciuki)

Ps. Synek ma kolegę, który zepsuł mu już kilka zabawek. Przed przyjściem tego chłopca pozwalam Krzysiowi schować ulubione roboty, samochody...
izkalepszy
Nie martw się w przedszkolu nauczy się asertywności....moja też była aż ,,za grzeczna,, ale inne ,, diabełki,, ją nauczyły jak wygląda walka o swoje(awve)
misiaczek1
ja nie każę jej oddawać zabawek, czasami jak nie chce sie podzielić zabawką, to tłumaczę jej że jakby jakaś dziewczynka nie chciała Tobie dać pobawić się np. lalą miło by Ci było, przecież możecie się wspólnie bawić.Teraz już tak nie robię, jak moja mała bawi się zabawką a inne dziecko chcę ta zabawkę, to mówię weź inną bo teraz Wikusia się nią bawi.
Macie rację, pewnie dzieci w przedszkolu ją nauczą asertywności:)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.