Menu

bolace odciski na stopach co zrobic??

jestem w 4miesiacu ciąży i zrobiły mi się na stopach takie odciski barwa przypominają żółte i są twarde moczyłam nogi chciałam taka tarka do stóp je zetrzeć i nic nie drgnęło ;/ i jak dłużnej chodzę to bolą
wie moze co z tym zrobić??

Joasia91
 16261  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Zdrowie uroda ciaza

Odpowiedzi

Lexi
http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=3248371
Mandarinios
są specjalne preparaty na usuwanie odcisków, możesz je kupić w aptece. Nie polecam plastrów na odciski ponieważ "zjeżdżają" z chorego miejsca i cała stopa się klei a efektu żadnego.
Lexi
ODCISKI I NAGNIOTKI

Nagniotki

Nagniotki powstają wskutek ucisku obuwia, zbyt szybkiego rogowacenia naskórka lub wad budowy stóp. Warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie ziarnistych zgrubień lub twardego rdzenia wnikającego w skórę. Nagniotek powoduje dolegliwości bólowe.

Jak zbudowany jest nagniotek

Nagniotki stanowią sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka. Po ich zdrapaniu widoczny jest nieduży, wielkości łebka szpilki rdzeń. Ten ciemny punkt w środku odcisku to zakończenie tzw. korzenia, który wrasta w głąb palca i przy każdym kroku wbija się w ciało jak ostry gwóźdź. Nagniotki mogą więc boleć samoistnie lub pod wpływem ucisku.

Gdzie powstają?

Nagniotki powstają zwykle na palcach lub podeszwach stóp, czyli w miejscach, na których występuje największy ucisk obuwia. Są niekiedy mylone z brodawkami pospolitymi, ponieważ objawy tych schorzeń są bardzo podobne. Brodawkę można jednak odróżnić od nagniotka tym, że brodawka nie posiada wyraźnego, centralnego rdzenia i po nacięciu krwawi.

Usuwanie nagniotków

Niewielkie nagniotki usuwamy sami. Odciski, które się znajdują między ostatnimi palcami u nóg, dobrze jest odseparować od zdrowej skóry, zakładając specjalny klin z gumy. Najlepiej zacząć eliminację z anim nagniotek się rozrośnie. W tym celu stosuje się specjalne plastry, kremy, maści bądź żele na odciski. Rozmiękczają one skórę na tyle skutecznie, że po wymoczeniu nóg łatwo usunąć odcisk razem z korzeniem.

Plastry na odciski

Najłatwiej jest stosować chemiczne zmiękczanie nagniotków plastrami na odciski i następnie mechaniczne ich usuwanie. W tym celu miejsce zrogowacenia zaklejamy plastrem na odciski. (Do chemicznego zmiększania nadają się też kremy, żele i maści). Po kilku dniach odklejamy plaster, a odcisk zrywamy lub ścieramy pilnikiem do stóp. Ale uwaga! Nagniotek usunięty niedokładnie powraca.

Zabieg chirurgiczny

Nagniotki duże i głębokie powinien jednak usuwać chirurg. Nagniotki takie wycina się specjalnym, pustym w środku wiertłem. Najtrudniejszy do usunięcia jest korzeń. Zabieg nie wymaga znieczulenia, pozostawia niewielką rankę, którą należy zakleić plastrem z opatrunkiem. Profesjonalnie zajmują się tym chirurdzy lub gabinety pedikiuru.

Walka z nawrotami nagniotków

W zapobieganiu nawrotom nagniotków najważniejsze jest noszenie wygodnego obuwia, nie uciskającego stóp, miękkiego, dobrze dopasowanego, by nogi nie przesuwały się podczas chodzenia. Osobom ze szczególną skłonnością do tworzenia się odcisków zaleca się noszenie profilaktycznych poduszeczek, krążków, wkładek, itp. Raz powstały nagniotek jest jednak jak wańka-wstańka - po pewnym czasie uparcie tworzy się ponownie w tym samym miejscu, Dlaczego? Po pierwsze nie łatwo pozbyć się eleganckich, ale niewygodnych butów a co dopiero mówić o wadzie budowy stopy. Jednak tajemnica nawrotów może być spowodowana np. podskórnymi nierównościami kostnymi. W takim przypadku, jeśli wady kontrukcji stopy powoduja stałe nawroty uciążliwych nagniotków należy udać się do lekarza. Również osoby z zaburzeniami pracy układu krążenia i chore na cukrzycę nie powinny same usuwać nagniotków i modzeli - zawsze powinien robić to chirurg lub zaufana pedikiurzystka.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.