Menu

Brak ambicji

Mój 11-letni syn w ogóle nie jest ambitny. Czy otrzyma dobrą, czy złą ocenę, jest mu to obojętne. Jak można zmienić jego nastawienie?

felicity
 1421  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

6-13 lat Szkoła i Kształcenie nauka szkoła zachowanie syn ambicja

Odpowiedzi

sabina
Twój syn powinien uwierzyć w siebie i we własne siły, zauważać swoje mocne strony. Spróbuj go zmotywować i doceniać nawet najmniejsze jego sukcesy i chwalić go za każdym razem. Na Twoim profilu widzę, że jest też starszy brat. Może młodszy syn myśli, że starszemu nie dorównuje w sukcesach?
MatkaPolka
A czy interesuje sie czymś w ogóle? Np: Czy uprawia jakieś sporty? Ja wychdzę z założenia że u dziecka trzeba rozwijać to w czym jest dobry. Kiedys tez miałam takie nastawieni, że uczeń powinien mieć dobre oceny bo to dobrze o nim świadczy. Z czasem zmieniłam ten pogląd. Co dają dobre oceny w szkole? Oczywiście ważne jest by dziecko skończyło szkołę i posiadało jakąś wiedzę ale nie jest to gwarancja powodzenia w dorosłym życiu. Dlatego właśnie uważam że warto skupic sie na tym w czym jest mocny a z reszta spobie jakoś poradzi.. Podejrzewam ze świadomy jest czym grozi totalne lenistwo i repetowanie. Chodzi mi głownie o to, by nie wymagac od dziecka 5 albo 6 z przedmiotów, które go nie interesuja, ale zaliczac na bierząco jak najbardziej powienien i to w miarę swoich możliwości.
felicity
@sabina: Tak, faktycznie starszy brat jest jakby jego idolem, wzoruje się na nim ale mają dobre stosunki.
@MatkaPolka: Uprawia te same sporty co starszy brat. W ogóle robią wszystko razem, z tym że starszy brat uczy się dobrze, a młodszy jakby sie szkołą w ogóle nie interesował. Ma on problemy w zasadzie z każdym przedmiotem.
KaczkaDziwaczka
nagradzać za dobre oceny i okazywać brak zainteresowania w przypadku ocen slabych. nie karz go jednak za złe oceny! jak ma jakieś zainteresowania to je rozwijaj. postaraj sie tez znaleźc coś w czym molgby byc dobry bez porownywania się ze starszym bratem
felicity
Ja nie wyznaczam ani kary za złe ani nagrody za dobre oceny. Jedynie pochwały wchodzą w grę. Problem w tym, że młodszy wzoruje się na starszym i nie wykazuje innych zainteresowań niż jego brat!
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.